«Մենք պատրաստ ենք նման լուծումների»․ Փաշինյանը՝ Հայաստանով ճանապարհներ, երկաթուղիներ, խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր, մալուխներ Ադրբեջանից Թուրքիա մտնելու մասին
26/03/2024 13:04
Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության և կայունության հաստատմանը նպաստելը Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթությունն է, ինչի համատեքստում կարևորում եմ տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը։ Այս մասին հունական «Kathimerini» պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
««Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը ենթադրում է, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքով մի կողմից Սև ծովի, մյուս կողմից Պարսից և Օմանի ծոցերի միջև ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման և ինտերնետային մալուխների հզորությունների էական ավելացում: Նախագիծը ենթադրում է նաև այդ երկու վերջնակետերի միջև երկաթուղային հաղորդակցության ստեղծում, որը հնարավոր է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման պարագայում, որովհետև Վրաստանից Հայաստան մտնող երկաթուղու դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն տանող ամենաօպտիմալ երթուղին անցնում է ադրբեջանական Նախիջևանով և այդ երկաթուղին գոյություն է ունեցել խորհրդային տարիներին: Սա «Խաղաղության խաչմերուկի» հյուսիս-հարավ թևն է:
Կա նաև արևելք-արևմուտք թևը, որը կարող է Հայաստանի տարածքով միացնել Կասպից ծովը Միջերկրական ծովին, ինչպես նաև Սև ծովի թուրքական նավահանգիստներին: Սրա համար հարկավոր է, որ Ադրբեջանից Հայաստանով երկաթուղային և ավտոմոբիլային ճանապարհներ, երկաթուղիներ, խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր, մալուխներ մտնեն Թուրքիա: Եվ մենք պատրաստ ենք նման լուծումների: Ընդ որում, այս ճանապարհը, ենթակառուցվածքները կարող են օգտագործվել նաև Ադրբեջանի հիմնական մասից դեպի Նախիջևան կապի համար և մենք պատրաստ ենք նաև սրան: Այս բոլոր ենթակառուցվածքների գործունեության համար «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում ամրագրել ենք հանրահայտ սկզբունքներ: Այն է՝
- Բոլոր ենթակառուցվածքները պետք է լինեն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են:
- Յուրաքանչյուր երկիր իր տարածքում իր պետական ինստիտուտների միջոցով իրականացնում է սահմանային և մաքսային հսկողություն, ինչպես նաև ապահովում է անվտանգությունը:
- Նշված ենթակառուցվածքները կարող են օգտագործվել ինչպես միջազգային, այնպես էլ ներքին փոխադրումների համար:
- Բոլոր երկրները միմյանց ենթակառուցվածքներից օգտվում են հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով»,-ասել է նա:

«Мы готовы к таким решениям»: Пашинян о том, что дороги, трубопроводы, кабели из Азербайджана должны идти в Турцию через Армению
26/03/2024 13:32
Содействие установлению прочного мира и стабильности на Южном Кавказе является приоритетом Республики Армения, в контексте чего я придаю важность разблокированию инфраструктур региона. Об этом в эксклюзивном интервью греческому изданию «Kathimerini» заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Проект «Перекресток мира» предполагает, в том числе, значительное увеличение пропускной способности, автомобильных грузоперевозок, трубопроводов, линий электропередач и интернет-кабелей между Черным морем, с одной стороны, и Персидским и Оманским заливами, с другой стороны, через территорию Армении, потому что самый оптимальный маршрут железной дороги, идущей из Грузии в Армению и ведущей в Исламскую Республику Иран, проходит через азербайджанский Нахиджеван, и эта железная дорога существовала в советские годы. Это маршрут Север-Юг «Перекрестка мира».
Есть также крыло Восток-Запад, которое может соединить Каспийское море со Средиземным морем через территорию Армении, а также турецкие порты на Черном море. Для этого необходимо, чтобы железные и автомобильные дороги, трубопроводы, линии электропередач, кабели из Азербайджана через Армению поступали в Турцию. И мы готовы к таким решениям.
Более того, инфраструктура этой дороги также может быть использована для сообщения между основной частью Азербайджана и Нахиджеваном, и мы также готовы к этому. Для функционирования всех этих инфраструктур в проекте «Перекресток мира» мы закрепили известные принципы:
- Вся инфраструктура должна находиться под суверенитетом и юрисдикцией стран, по территории которых она проходит
- Каждая страна осуществляет пограничный и таможенный контроль через свои государственные институты на своей территории, а также обеспечивает безопасность
- Указанная инфраструктура может использоваться как для международных, так и для внутренних перевозок
- Все страны пользуются инфраструктурами друг друга на основе принципа равенства и взаимности», - заявил Пашинян.