Մեզ համար կա երկու հայկական հանրապետություն՝ անկախ նրանից, թե ով ինչպես է մտածում, և այդ երկու հայկական հանրապետությունները մեզ համար մեկ Հայրենիք են․ Մետաքսե Հակոբյան
28/03/2024 19:26
Մեր ցանկացած գործողություն, քայլ, խոսք, մասնավորապես իմ՝ որպես Արցախի ԱԺ պատգամավորի, ունի մեկ նպատակ՝ վերադարձ Արցախ, կամ Արցախի վերադարձ հային, «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է  Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը՝ ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա հայտարարությունների։
Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստում հայտարարել է, թե  «ՀՀ-ում կա մեկ կառավարություն, որը ՀՀ կառավարությունն է»՝ այդպիսով իր մտահոգությունը հայտնելով Արցախի Հանրապետության վտարանդի կառավարության ձեւակերպման առնչությամբ։ Փաստենք, որ Արցախի Հանրապետության իշխանություններն այսօր չեն կարողանում իրենց գործունեությունն իրականացնել Արցախում, քանի Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիեւի վարած բանակցությունների արդյունքում ստիպված են եղել տեղահանվել։
«Մի բան կարող եմ ասել՝ ի պատասխան ՀՀ վարչապետի այսօրվա հայտարարության, որ ցանկացած մեր գործողություն,  նկատի ունեմ կոնկրետ իմ պահով՝ որպես Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավորի, ցանկացած խոսք, քայլ մի նպատակ ունի՝ վերադարձ Արցախ, կամ Արցախի վերադարձ հային»,- նշել է Մետաքսե Հակոբյանը։
Նա հավելել է՝ իրենք նպատակ չունեն որևէ այլ գործառույթ իրականացնել՝ բացի արդարացի քայլերից, իրենց գործողությունները միտված են օկուպացված Արցախի վերադարձին։
Մետաքսե Հակոբյանը նշել է նաև՝ Արցախի պետական ինստիտուտների աշխատանքը շարունակվելու է մինչև Արցախի վերադարձը։
«Մեզ համար կա երկու հայկական հանրապետություն՝ անկախ նրանից, թե ով ինչպես է մտածում, և այդ 2 հայկական հանրապետությունները մեզ համար մեկ հայրենիք են»,- նշել է Արցախի խորհրդարանի պատգամավորը։
Մետաքսե Հակոբյանը շեշտել է՝  իրենք չեն կարող Արցախը գերադասել՝ ստորադասելով Հայաստանը, կամ հակառակը, չեն կարող Հայաստանի Հանրապետությունը գերադասել՝ ստորադասելով Արցախը։
«Եթե մեր քայլերն աջակցեին ՀՀ իշխանությունները, շատ ավելի ճիշտ կլիներ, շատ ավելի ուժգին, շատ ավելի լսելի»,- արձանագրել է Մետաքսե Հակոբյանը։

Метаксе Акопян: Для нас есть две армянские республики, независимо от независимо от того, кто и как думает, эти две армянские республики для нас одна Родина
28/03/2024 21:12
Любое наше действие, шаг, слово, в частности мое как депутата НС Арцаха, преследует одну цель: возвращение в Арцах, или возвращение Арцаха армянам. Об этом в беседе с "Пактифо" заявила депутат НС Республики Арцах Метаксе Акопян в ответ на сегодняшние заявления Никола Пашиняна.
Сегодня Пашинян заявил на заседании правительства, что «в Республике Армения есть одно правительство – правительство Республики Армения», выразив тем самым свою обеспокоенность по поводу формулировки правительства в изгнании Республики Арцах. Это факт, что власти Республики Арцах сегодня не могут осуществлять свою деятельность в Арцахе, поскольку в результате переговоров, проведенных Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым, они были вынуждены переселиться.
"В ответ на сегодняшнее заявление премьер-министра Армении могу сказать одно, что любое наше действие, я имею в виду конкретно с моей стороны, как депутата Национального собрания Республики Арцах, каждое слово, каждый шаг преследует одну цель: возвращение в Арцах или возвращение Арцаха армянам", - отметила Метаксе Акопян.
Она добавила, что они не преследуют цель выполнять какую-либо другую функцию, кроме оправданных шагов, и что их действия направленны на возвращение оккупированного Арцаха.
Метаксе Акопян также отметила, что деятельность государственных институтов Арцаха продолжится до возвращения Арцаха.
"Для нас есть две армянские республики, независимо от того, кто и как думает, эти две армянские республики для нас одна Родина",- отметила депутат парламента Арцаха.
Метаксе Акопян подчеркнула, что они никогда не рассматривали Арцах отдельно от Армении и наоборот.
"Если бы власти Армении поддержали предпринятые нами шаги, это было бы гораздо правильнее, гораздо сильнее, гораздо слышнее", - отметила Метаксе Акопян.