Թիմակիցների կողմից պահանջ կար, որ Մարությանի գլխավորությամբ նոր ուժ ստեղծվի. Կուբաթյանը՝ կուսակցության ստեղծման պահանջի, ծրագրի մասին
29/03/2024 12:30
Երեկ հայտնի դարձավ, որ Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը նոր կուսակցություն է հիմնում՝ «Նոր ուժ», այն դեռ գրանցված չէ։
Հայկ Մարությանի թիմակից Հովսեփ Կուբաթյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց՝ կուսակցության ծրագիրն ու կանոնադրությունը կա։
Հարցին՝ ինչո՞ւ որոշվեց նոր ուժ ստեղծել, այլ ոչ թե «Ազգային առաջընթաց» կուսակցության հետ գործունեություն ծավալել, որով և մասնակցել էին Երևանի ավագանու ընտրություններին՝ Կուբաթյանը պատասխանեց.«Հայկ Մարությանն այդ հարցին մի քանի օր առաջ պատասխանել է։ Իր թիմակիցների կողմից պահանջ կար, որպեսզի Մարությանի գլխավորությամբ նոր ուժ ստեղծվի»։
Իսկ արդյո՞ք նա է գլխավորելու կուսակցությունը՝ Կուբատյանը նշեց .«Դեռ համագումարը տեղի չի ունեցել, կուսակցությունը գրանցված չէ։ Բոլոր հարցերը համագումարի ժամանակ կքննարկվեն, որոշում կընդունվի։ Օրենքով 300 մարդ պետք է համագումարին ներկա լինի։ Համագումարը տեղի կունենա մայիսի 1-ին»։
«Նոր ուժ» կուսակցության գաղափարական հենքը սոցիալ-ռեֆորմիզմն է։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ կուսակցության դիրքորոշումը հիմնվում է Արցախի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ապրելու անառարկելի իրավունքի վրա։ Ուժի և ուժի սպառալիքի կիրառմամբ և էթնիկ զտումների միջոցով հնարավոր չէ չեղարկել ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ սահմանված ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը, որը դրված է եղել ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի հիմքում։
«Նոր ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցությունը կհամագործակցի գաղափարախոսությամբ և արժեքներով իրեն մոտ եվրոպական կուսակցությունների հետ՝ ջանալով դառնալ եվրոպական Սոցիալիստների և դեմոկրատների առաջադիմական ալյանսի անդամ։
Նշենք, որ Հայկ Մարությանի թիմակից, Երևանի ավագանու «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության քարտուղար Իզաբելլա Աբգարյանը չի ընդգրկվի կուսակցության շարքերում։

Товарищи по команде потребовали создать новую политическую силу во главе с Марутюном: Кубатян о требовании создания партии и о программе
29/03/2024 14:13
Вчера стало известно, что бывший мэр Еревана Айк Марутян создает новую партию, которая будет называться «Новая сила», она пока не зарегистрирована.
Товарищ Айка Марутяна по команде Овсеп Кубатян в беседе с Aysor.am сказал, что уже есть программа и устав партии.
На вопрос: почему было решено создать новую силу, вместо того, чтобы осуществлять деятельность с партией «Национальный прогресс», с которой они участвовали в выборах в Совет старейшин Еревана, Кубатян ответил: «На этот вопрос ответил Айк ​​Марутян несколько дней назад. От его товарищей по команде было требование создать новую силу во главе с Марутюном».
На вопрос: возглавит ли он партию, Кубатян сказал: «Съезд еще не состоялся, партия не зарегистрирована. На съезде будут обсуждены все вопросы, будет принято решение. По закону на съезде должны присутствовать 300 человек. Съезд состоится 1 мая».
Идеологической основой партии «Новая сила» является социал-реформизм.
Позиция партии в отношении Нагорно-карабахского конфликта основана на неоспоримом праве народа Арцаха жить на своей Родине. Невозможно отменить установленный Уставом ООН принцип самоопределения наций путем применения силы, угрозы применения силы и этнических чисток, который был основой процесса урегулирования Нагорно-карабахского конфликта.
Реформистская партия «Новая сила» будет сотрудничать с близкими ей по идеологии и ценностям европейскими партиями, стремясь стать членом Прогрессивного альянса социалистов и демократов.
Отметим, что соратница Айка Марутяна, секретарь фракции "Национальный прогресс" Совета старейшин Еревана Изабелла Абгарян не вступит в ряды партии.