Երևանն ընդունել է մի կեցվածք, որի մասին արդեն Արևմուտքում ոչ ոք լուրջ չի խոսում․ Զախարովա
Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները իզուր են համեմատում դարավոր պատմություն ունեցող հայկական հին քաղաքակրթությունը Եվրամիության հետ, որի գործերն այսօր անկեղծորեն վատ են․ այս մասին «Զվեզդա» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Հայաստանը հին մշակույթ ունեցող երկիր է, պետական կառուցվածք է և սրանք պետականության այն հիմքերն են, որոնք հազարամյակներով են գալիս։ Նրանք հազարամյակների պատմություն ունեն։ Իսկ այսօր պաշտոնական Երևանն ընդունել է մի կեցվածք, որի մասին արդեն Արևմուտքում ոչ ոք լուրջ չի խոսում»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր, որ դեպի ԵՄ ճանապարհը երկրի համար «ամենացանկալի և ճիշտ տարբերակն է, որին մենք պետք է գնանք»:

Захарова заявила, что Армения зря сравнивает себя с Евросоюзом
Ереван зря сравнивает древнейшую армянскую цивилизацию, имеющую многовековую историю, с Евросоюзом, дела которого сегодня откровенно плохи. Об этом сказала официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в эфире телеканала «Звезда».
«Вы знаете, что меня поражает? А почему нынешняя власть в Ереване так демпингует? Почему они сравнивают древнейшую армянскую цивилизацию — с историей, культурой, государственностью, которая была задолго до европейской демократии, — с нынешним действительно находящимся в тупике Европейским союзом? А именно об этом они говорят, когда приводят слова о европейской демократии», — заявила Захарова.
Официальный представитель дипведомства подчеркнула, что Ереван нашел себе «образчик, о котором уже на Западе никто и не говорит всерьез».
Ранее Ален Симонян заявлял, что для страны путь в ЕС – это "наиболее желательный и правильный вариант, по которому мы должны идти".