Տեղեկատվություն կա, որ Իսրայելը տարհանել է Բաքվում և Աբու-Դաբիում իր դեսպանատների աշխատակիցներին․ Իրանագետը՝ հնարավոր զարգացումների մասին
03/04/2024 17:37
ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը գրել է․
«Իրանական տելեգրամյան ալիքները, հղում կատարելով ամերիկյան տեղեկատվության վրա, գրում են, որ առաջիկա 48 ժամի ընթացքում Իրանը հիբրիդային պատժիչ գործողություն կձեռնարկի՝ ի պատասխան Դամասկոսում իրանական հյուպատոսության վրա իսրայելական օդային հարձակման։
Խոսք է գնում այն մասին, որ իրանական հրթիռային և ԱԹՍ-երով հարվածները հասցվելու են Պաղեստինի բռնազավթված տարածքներում տեղակայված իսրայելական ռազմական ենթակառուցվածքներին՝ հենց Իրանի տարածքից, այլ ոչ թե Եմենից, Լիբանանից, Սիրիայից կամ Իրաքից, որտեղ գործում են Իսրայելին հարվածներ հասցնելու ներուժ ունեցող իրանամետ կազմակերպություններ։
Մինևնույն ժամանակ իրանական աղբյուրներով տեղեկատվություն է տարածվել, որ Իսրայելը տարհանել է Բաքվում և Աբու-Դաբիում իր դեսպանատների աշխատակիցներին՝ իրանական հնարավոր հարվածների վտանգը հաշվի առնելով»։

Есть информация, что Израиль эвакуировал сотрудников своих посольств в Баку и Абу-Даби: Иранист о возможном развитии событий
03/04/2024 18:03
Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян пишет: «Иранские Telegram-каналы, ссылаясь на американские источники, пишут, что в ближайшие 48 часов Иран начнет гибридную карательную операцию в ответ на авиаудары Израиля по иранскому консульству в Дамаске.
Речь идет о том, чти атаки беспилотников и иранские ракетные удары будут наноситься по израильским военным инфраструктурам, расположенным на оккупированных территориях Палестины, с территории самого Ирана, а не из Йемена, Ливана, Сирии или Ирака, где действуют проиранские организации, имеющие потенциал нанести удар по Израилю.
В то же время иранские источники распространили информацию о том, что Израиль эвакуировал сотрудников своих посольств в Баку и Абу-Даби, принимая во внимание опасность возможных иранских атак».