Արցախի ղեկավարությանն ասել եմ՝ եթե այդպիսի դիրքորոշում ունենաք, չի բացառվում, որ մի օր բոլորով հավաքվենք Երևանում և երգենք «Ստեփանակերտ-Ստեփանակերտ». Սերժ Սարգսյան
04/04/2024 17:23
Ես 2016 թվականին գնացել եմ Ստեփանակերտ, հրավիրել եմ ղեկավարությանը, նրանց կշտամբել եմ իրենց թուլակամության համար, ոչ հստակ դիրքորոշման համար։ Իրենք ինձ հարցրել են, թե ինպես եմ տեսնում Լեռնային ղարաբաղի ճակատագիրը։ Ես ասել եմ, որ լրացուցիչ որևէ ասելիք չունեմ։ իմ ասելիքն այն է, ինչ հրապարակավ ասել եմ. խնդիրը պետք է լուծվի փոխզիջումների հիման վրա, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Ադրբեջանը պետք է ընդունի ԼՂ ինքնորոշման իրավունքը, իսկ հայկական կողմերը պետք է Ադրբեջանին վերադարձնեն ադրբեջանական այն 5 շրջանները»,- ասաց Սարգսյանը։
Հարցին, թե որն է եղել թուլակամությունը, ՍԵրժ Սարգսյանը պատասխանեց.
«Թուլակամությունն այն էր, որ մամուլն ինպես գրել էր, քառօրյա պատերազմի ընթացքում Լաչինով մեծ խցանումներ կային։ Իրենք ինձ հարցրել են, բա ո՞րն է Ձեր նպատակը, ինչո՞ւ պետք է հող տանք։ Ես ասել եմ՝ եթե դուք ունենաք այդպիսի դիրքորոշում, ապա չի բացառվում, որ մի օր բոլորով հավաքվենք Երևանում  և երգենք «Ստեփանակերտ-Ստեփանակերտ»։ Սա է»։

Я сказал руководству Арцаха, что если у вас такая позиция, то не исключено, что однажды вы все соберетесь в Ереване и запоете: «Степанакерт, Степанакерт»
04/04/2024 19:07
В 2016 году я упрекнул арцахских депутатов за их слабохарактерность, - сказал Серж Саргсян. «В 2016 году я ездил в Степанакерт, пригласил руководство, я упрекнул арцахских депутатов за их слабохарактерность, нечеткую позицию. Они меня спросили, чем должны закончиться эти переговоры, интересовались судьбой Нагорного Карабаха в целом. Я сказал, что мне больше нечего добавить, проблема должна решиться на основе взаимных компромиссов, Азербайджан должен предоставить право на самоопределение Нагорного Карабаха, а армянские стороны должны передать  Баку 5 азербайджанских районов», - заявил Саркисян.
На вопрос, в чем проявлялась их слабохарактерность, экс-президент ответил:  «Пресса писала, что во время четырехдневной войны в Лачинском коридоре были большие пробки. Меня спросили: какова ваша цель, почему мы должны давать землю, я сказал: если у вас такая позиция, то не исключено, что однажды вы все соберетесь в Ереване и запоете: «Степанакерт, Степанакерт».