Աննա Վարդապետյանն ընդունել է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի և ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց
15/04/2024 14:48
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետական դեպարտամենտի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արդարադատության դեպարտամենտի և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության ներկայացուցիչներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի իրավական խորհրդատվության գրասենյակի իրավախորհրդատու Մոնիկա Ջեյքոբսոնը, ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի Միջազգային կապերի գրասենյակի փոխտնօրեն, Ջեյսոն Քարտերը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի Միջազգային կապերի գրասենյակի դատախազներ Զարին Իքբալը և Անն Փինգսը, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի (INL) տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանը, այլք:
Գլխավոր դատախազը ողջունել է ԱՄՆ գործընկերներին, կարևորել ՀՀ գլխավոր դատախազության և ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի միջև առկա փոխգործակցության բարձր մակարդակը:
Աննա Վարդապետյանն ԱՄՆ գործընկերներին է ներկայացրել օրեր անց՝ ապրիլի 26-27-ին, Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ Երևանում կայանալիք՝ «Միջազգային համագործակցության արդյունավետության ամրապնդումը՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում» թեմայով բարձրաստիճան խորհրդաժողովի մանրամասները, որին մասնակցելու են եվրոպական երկրների 9 պատվիրակություններ, միջազգային կազմակերպությունների՝ Եվրաջասթի և Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք:
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվել կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտներում ԱՄՆ գործընկերների հետ իրավական փոխօգնության խորացմանը, ընդգծվել, որ նման քննարկումները նպաստում են երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև արդյունավետ համագործակցության ամրապնդմանն ու զարգացմանը:

Генпрокурор Армении приняла представителей Госдепа и департамента юстиции США
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла представителей Государственного департамента Соединенных Штатов Америки, департамента юстиции Соединенных Штатов Америки и посольства США в Армении.
Как сообщили в прокуратуре, во встрече приняли участие юрисконсульт офиса правового консультирования Государственного департамента США Моника Джейкобсон, заместитель директора офиса международных связей Министерства юстиции США Джейсон Картер, заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян, прокуроры офиса международных связей Министерства юстиции США Зарин Икбал и Энн Пинкс, директор программы сотрудничества по борьбе с наркотиками и правоохранительной деятельности (INL) посольства США в РА Алексис Хафтван, другие лица.
Генеральный прокурор приветствовала коллег из США, отметив важность высокого уровня взаимодействия, существующего между Генеральной прокуратурой Республики Армения и Министерством юстиции США. Анна Вардапетян представила коллегам из США подробности конференции высокого уровня на тему «Укрепление эффективности международного сотрудничества в борьбе с транснациональной организованной преступностью», которая состоится в Ереване 26-27 апреля при содействии Совета Европы, в которой примут участие делегации 9 европейских стран, высокопоставленные должностные лица международных организаций «Евроджаст» и Совета Европы.
В ходе встречи, в частности, были затронуты вопросы углубления правовой взаимопомощи с коллегами из США в сферах расследования коррупционных преступлений и конфискации имущества незаконного происхождения, было подчеркнуто, что подобные обсуждения способствуют укреплению и развитию эффективного сотрудничества между правоохранительными органами двух стран.