Հույս ունեմ՝ Եվրոպան ապագայում ՀՀ-ն կդիտարկի որպես եվրոպական քաղաքակրթության մի մաս․ Շվեդիայի պատգամավոր
15/04/2024 10:37
Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էրիկ Հելսբորնը հույս ունի, որ Եվրոպան ապագայում Հայաստանը կդիտարկի որպես եվրոպական մշակութային ընտանիքի և արևմտյան ժողովրդավարական քաղաքակրթության մի մասը։ Այս համատեքստում նա կարևորել է ապրիլի 5-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպումը։
Շվեդ պատգամավորն այդ մասին ասել է «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ խոսելով Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև հարաբերությունների խորացման, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի անվտանգության և բարգավաճման գործում ԵՄ-ի ունեցած դերակատարության մասին։
Էրիկ Հելսբորնը, խոսելով Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ հայտարարությունների, այդ երկրի կողմից Հայաստանի տարածքներ օկուպացնելու ու այդ գործողությունների հետևանքով Եվրոպական Միության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հնարավոր պատժամիջոցների կիրառման մասին, ընդգծել է, որ Եվրոպական Միությունում կան գործիչներ, որոնք, տնտեսական պատճառներից ելնելով, չեն ցանկանում դիմակայության մեջ մտնել Ալիևի ռեժիմի հետ՝ շեշտելով, որ ինքը դրանց թվում չէ։
Նա հայտարարել է, որ այս տարվա փետրվարին Շվեդիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմին ուղղված նամակում առաջարկել է  Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի շարունակման պարագայում քննարկել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը։
Շվեդիայի ԱԳ նախարարին ուղղված նամակում Էրիկ Հելսբորնը մասնավորապես նշել է․
«Փետրվարի 13-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանցի զինվորականները կրակ են բացել Հայաստանի հետ սահմանին՝ սպանելով 4 հայ զինծառայողի (խմբ․ 2023 թվականի փետրվարի 13-ին Ադրբեջանը մի քանի ժամ կրակել էր Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով ՀՀ ԶՈՒ 4 զինծառայող էր զոհվել): Այն հույսերը, որ Ադրբեջանն ավելի զուսպ դիրքորոշում կորդեգրի անցած աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածաշրջանի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելուց հետո, համարվում են ամոթալի: Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը հայտարարել է, որ Հայաստանը չպետք է գոյություն ունենա՝ որպես անկախ երկիր, և որ նրա տարածքն «Արևմտյան Ադրբեջան» է: Սահմանային ագրեսիան պետք է դիտարկել այս համատեքստում։ Չափազանց ցավալի կլիներ, եթե իրավիճակը վերաճեր ավելի մեծ բռնության կամ նույնիսկ նոր պատերազմի։ Դա կհանգեցնի հսկայական մարդկային տառապանքի, և դրանից պետք է խուսափել: Արտաքին աշխարհը՝ ներառյալ Շվեդիան, պետք է հանդես գա Ադրբեջանի իմպերիալիստական հռետորաբանության և ռազմական բռնության դեմ, օրինակ ՝ երկրի դեսպանին կանչելով բանակցությունների: Եթե բարելավումներ չլինեն, պետք է քննարկել երկրի դեմ պատժամիջոցները»։
Անդրադառնալով Հայաստանում գործող ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությանը՝ Հելսբորնը գոհունակություն է հայտնել ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքի առնչությամբ և հավելել, որ առաքելությունը պետք է շարունակի իր լավ աշխատանքը։ Շվեդ պատգամավորը դրական է համարել դիտորդների թվաքանակն ավելացնելու որոշումը։
«Արևմտյան լրատվամիջոցները, իրավապաշտպան խմբերը և քաղաքական գործիչները, ինչպիսին ես եմ, պետք է շարունակեն ուշադրություն դարձնել ագրեսիայի ցանկացած դրսևորման և համոզվեն, որ աշխարհը տեղյակ է, թե ինչ է տեղի ունենում»,-ընդգծել է պատգամավորը՝ կարևորելով հատկապես ավելի սերտ տնտեսական և մշակութային համագործակցությունը ժողովրդավարական Արևմուտքի և Հայաստանի միջև։
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ Ադրբեջանի նման ագրեսոր երկրները որևէ երկրի վրա հարձակվելու ցանկության դեպքում երկմտանքի մեջ կլինեն, եթե հավաքական Արևմուտքը հարձակման սպառնալիքի առաջ կանգնած երկրին համարի «իրենցից մեկը»։

Шведский депутат: В ЕС есть деятели, не желающие по экономическим причинам вступать в конфронтацию с режимом Алиева
15/04/2024 13:02
Эрик Хелсборн, член парламента Швеции, надеется, что в будущем Европа будет рассматривать Армению как часть европейской культурной семьи и западной демократической цивилизации. В этом контексте он особо отметил состоявшуюся 5 апреля в Брюсселе встречу высокого уровня Армения-ЕС-США. Об этом шведский депутат заявил в беседе с «Арменпресс», говоря об углублении отношений между Арменией и Евросоюзом, а также роли ЕС в безопасности и процветании Южного Кавказа.
Эрик Хелсборн, говоря о продолжающихся агрессивных заявлениях Азербайджана в отношении Армении, оккупации этой страной армянских территорий и возможных санкциях Евросоюза против Азербайджана, подчеркнул, что в Евросоюзе есть деятели, которые по экономическим причинам, не хотят вступать в конфронтацию с режимом Алиева, добавив, что он не входит в их число.
Депутат сообщил, что в феврале этого года в письме на имя министра иностранных дел Королевства Швеция Тобиаса Биллстрема он предложил обсудить вопрос введения санкций против Азербайджана в случае продолжения азербайджанской агрессии в отношении Армении.
Эрик Хелсборн, в частности, написал:
«Ранним утром 13 февраля азербайджанские военные открыли огонь на границе с Арменией, в результате чего погибли 4 армянских военнослужащих (13 февраля 2023 года Азербайджан в течение нескольких часов обстреливал армянские позиции, расположенные в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области: (ред.).  Надежды, на то, что Азербайджан займет более сдержанную позицию после установления прошлой осенью контроля над спорным регионом Нагорного Карабаха, ничтожны. Президент Азербайджана Алиев заявил, что Армения не должна существовать как независимая страна и что ее территория является «Западным Азербайджаном». Пограничную агрессию следует рассматривать именно в этом контексте. Было бы крайне прискорбно, если бы ситуация переросла в еще большее насилие или даже в новую войну. Это причинит огромные человеческие страдания, и этого следует избежать. Внешний мир, включая и Швецию, должен выступить против империалистической риторики Азербайджана и военного насилия, например, вызвав посла страны на разговор. Если улучшений не будет, следует обсудить санкции против этой страны».
Коснувшись деятельности миссии наблюдателей ЕС, действующей в Армении, Хелсборн выразил удовлетворение работой миссии наблюдателей ЕС и добавил, что миссия должна продолжать свою  работу. Шведский депутат положительно оценил решение об увеличении числа наблюдателей.
«Западные СМИ, правозащитные группы и такие политики, как я, должны продолжать обращать внимание на любые проявления агрессии и следить за тем, чтобы мир знал о происходящем», - заявил депутат, особо подчеркнув важность более тесного экономического и культурного сотрудничества между демократическим Западом и Арменией.
Он также выразил мнение, что такие страны-агрессоры, как Азербайджан, в случае желания напасть на какую-либо страну будут сомневаться, если коллективный Запад сочтет страну, стоящую перед угрозой нападения, «одной из своих».