Կորցնում ենք մեր դաշնակիցներին և նոր դաշնակից ձեռք չենք բերելու․ Սա արկածախնդրություն է, ոչ թե պայքար՝ ինքնիշխանության համար․ Իշխան Սաղաթելյան
15/04/2024 17:37
«Փաշինյանի վարած քաղաքականության հետևանքով կորցնում ենք մեր դաշնակիցներին և նոր դաշնակից ձեռք չենք բերելու»,- Եղեգնաձորում քաղաքացիների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
«Փոխենք արտաքին քաղաքական վեկտորը, և Արևմուտքը կապահովի մեր անվտանգությունը» խոսույթը զուրկ է հիմքից, ընդգծել է Սաղաթելյանը։
«Արևմուտքը բացահայտ ասում է՝ ես ձեր անվտանգությունն ապահովել չեմ կարող»,- հիշեցրել է նա։
Իշխան Սաղաթելյանի խոսքով՝ իրական հնարավորությունները գնահատելով և դաշնակիցների հետ փոխգործակցելով է հնարավոր լուծել անվտանգային հարցերը։
«Մենք Ռուսաստանի հետ ունենք բազմաթիվ հարցեր, սակայն ունենք նաև ռազմավարական դաշնակցային պայմանագիր։ Ունենք մի շարք հնարավորություններ՝ մեր հարաբերությունները վերականգնելու, կարգավորելու, փոխվստահության մթնոլորտում մեր անվտանգային հարցերը լուծելու։
Իրանի հետ ևս ունենք բազմաթիվ հնարավորություններ։ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը բազմիցս և  շատ ուղիղ  հայտարարել է՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն իր համար կարմիր գիծ է»,- ասել է ընդդիմադիր պատգամավորը։
Փաշինյանի խոստումները Արևմուտքի հետ մերձեցումից՝ «ազատ վիզա»,  «բարեկեցիկ կյանք», անիրատեսական են․ իրականությունը, որում ապրում ենք, այլ է, հավելել է Իշխան Սաղաթելյանը․
«Ընդամենը մի քննարկում է եղել Հայաստանի՝ ԵՄ դիտորդի կարգավիճակի շուրջ։ Եթե այդ ճանապարհը հիմա վերցնենք, 20 տարի է պետք՝ հասնելու դրան, իսկ այս իրավիճակում պետություն  էլ չի՛ լինի։ Մենք լրջագույն անվտանգային հարց ունենք»։
Գործող իշխանություններն արկածախնդրության են գնում՝ ռուսական ու արևմտյան շահերը տարածաշրջանում հակադրելով և Հայաստանին ներքաշելով աշխարհաքաղաքական կոնֆլիկտների մեջ, համոզմունք է հայտնել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը․
«Սա արկածախնդրություն է, ոչ թե պայքար՝ ինքնիշխանության համար։ Այսօր ռուսներին դարձրել է Հայաստանի ինքնիշխանության «սպառնալիք» ու ՔՊ-ով հանդերձ՝ անընդհատ հայտարարում են այդպես, բայց  ոչ մի թթու խոսք Թուրքիայի և Ադրբեջանի մասին։ Վերջին բառերն են ասում Ռուսաստանին։ Իսկ լսե՞լ եք՝ մի անգամ Ադրբեջանին ու Թուրքիային կես բերան ինչ-որ բան ասեն։ 5 000 մարդ են կոտորել, մեր հայրենիքն են զավթել, ցեղասպանություն են իրականացրել ժողովրդի նկատմամբ․ ոչ մի խոսք։ Ինչու՞՝ որովհետև իրենց՝ իշխանության մնալու երաշխիքը այսօր նաև Թուրքիան ու Ադրբեջանն են, և նրանցով այսօր ամենաշատն են շահագրգռված»։

Ишхан Сагателян: Мы теряем наших союзников и не обретем новых: Это авантюра, а не борьба за суверенитет
15/04/2024 19:27
"В результате политики Пашиняна мы теряем наших союзников и не обретем новых", - заявил представитель Верховного органа АРФД, депутат НС от фракции «Армения» Ишхан Сагателян во время встречи с гражданами в Ехегнадзоре.
Дискурс «Давайте поменяем внешнеполитический вектор и Запад обеспечит нашу безопасность» беспочвенен, подчеркнул Сагателян.
"Запад открыто говорит: я не могу обеспечить вашу безопасность", - напомнил он.
По словам Ишхана Сагателяна, решать вопросы безопасности можно, оценив реальные возможности и взаимодействуя с союзниками.
«У нас много нерешенных вопросов с Россией, но у нас также есть декларация о стратегическом партнерстве. У нас есть ряд возможностей восстановить и урегулировать наши отношения, решить вопросы нашей безопасности в атмосфере взаимного доверия.
У нас также есть много возможностей с Ираном. Исламская Республика Иран неоднократно и очень прямо заявляла, что территориальная целостность Армении является для нее красной линией", - заявил оппозиционный депутат.
Обещания Пашиняна о сближении с Западом: «безвизовый режим», «благополучная жизнь» нереалистичны: реальность, в которой мы живем, другая, добавил Ишхан Сагателян.
«Было всего лишь одно обсуждение касательно придания Армении статуса наблюдателя члена ЕС. Если мы пойдем по этому пути сейчас, то на это уйдет 20 лет, и в этой ситуации государства не будет. У нас серьезная проблема с безопасностью».
Нынешние власти идут на авантюру, противопоставляя интересы России и Запада в регионе и вовлекая Армению в геополитические конфликты, выразил убеждение депутат фракции "Армения".
«Это авантюра, а не борьба за суверенитет. Сегодня они превратили русских в «угрозу» суверенитету Армении,  но никаких едких слов об Азербайджане и Турции. Говорят в адрес России все что угодно. Вы когда-нибудь слышали, чтобы они говорили подобное, хоть полслова об Азербайджане и Турции? Они убили 5000 человек, оккупировали нашу Родину, совершили геноцид народа. Ни слова. Да потому, что гарантией их пребывания у власти сегодня являются также Турция и Азербайджан, и они сегодня больше всего заинтересованы в них».