«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կարող է արմատապես փոխել իրավիճակը տարածաշրջանում. Նիկոլ Փաշինյան
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կարող է արմատապես փոխել իրավիճակը տարածաշրջանում, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ համատեղ հայտարարության ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Գործընկերոջս ներկայացրել եմ Ադրբեջանի հետ բանակցությունների վերջին զարգացումները՝ վերահաստատելով ՀՀ կառավարության՝ տարածաշրջանում կայուն ու տևական խաղաղություն հաստատելու պատրաստակամությունը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև արդեն իսկ համաձայնեցված երեք սկզբունքների հիման վրա»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Երկու երկրների ղեկավարներն անդրադարձել են Հայաստանի կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, որի «կյանքի կոչումը կարող է արմատապես փոխել իրավիճակը տարածաշրջանում»։
«Մեր համանման դիրքորոշումը պետությունների ինքնիշխանության ու անկախության վերաբերյալ, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրությունը տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ու տրանսպորտային կապուղիների դիվերսիֆիկացման հարցում պարարտ հող են ստեղծում վերոնշյալ ուղղությամբ համատեղ աշխատանքի ակտիվացման համար»,- նշեց Փաշինյանը։

Никол Пашинян: Проект «Перекресток мира» может кардинально изменить ситуацию в регионе
Проект «Перекресток мира» может кардинально изменить ситуацию в регионе, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе совместного заявления с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым.
«Я представил своему коллеге последние события в переговорах с Азербайджаном, подтвердив готовность правительства Республики Армения установить стабильный и прочный мир в регионе на основе трех принципов, уже согласованных между Арменией и Азербайджаном», - сказал Никол Пашинян.
Руководители двух стран коснулись представленного правительством Армении проекта «Перекресток мира», «реализация которого может кардинально изменить ситуацию в регионе».
"Наша схожая позиция относительно суверенитета и независимости государств, а также взаимная заинтересованность в диверсификации региональных инфраструктур и транспортных каналов создают благодатную почву для активизации совместной работы в вышеупомянутом направлении", - сказал Пашинян.