Այն, ինչ Ալիևն անվանում է «հայրենական պատերազմ», հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար էթնիկ զտմանը. Պիեր դ՛Արժան
16/04/2024 14:20
ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում ՀՀ-ն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով լսումների ժամանակ Հայաստանի շահերը ներկայացնող պրոֆեսոր Պիեր դ՛Արժանն անդրադարձավ Ադրբեջանի առաջ քաշած երկրորդ նախնական առարկությանը: Դրա նպատակն, ըստ դ՛Արժանի, քննարկումից բացառելն է Հայաստանի առաջ քաշած որոշ պնդումներ, մասնավորապես` էթնիկ հայերի կամայական ձերբակալությունների և բռնի անհետացումների մասին, ինչպես նաև Հայաստանի այն պահանջները, որոնք վերաբերում են էթնիկ հայերի նկատմամբ իրականացված տարբեր բռնություններին:
Հայաստանի շահերի պաշտպանը նշել է, որ Ադրբեջանը երեկ ընդունել է, որ դատարանի կողմից դիտարկվող հակամարտությունն էթնիկ հակամարտություն է, այլ ոչ սովորական միջպետական պատերազմ:
«Այս հակամարտությունն էթնիկ է, քանի որ Ադրբեջանը տարածքային ամբողջականության պատրվակով երեք տասնամյակ հրաժարվում էր ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի՝ իրենց նախնիների հողերում բնակվող հայերի ինքնորոշումը: Այս հակամարտությունն ունեցել և ունի էթնիկ մոտիվներ և խտրական է, ճիշտ այնպես, ինչպես Ադրբեջանի որոշումը՝ վերջ տալ այդ ինքնորոշմանը 2020 թվականին ռազմական գործողությունների միջոցով և 2023 թվականի սեպտեմբերին։
Այն, ինչ Ադրբեջանն իր նախագահի շուրթերով անվանում է «ազատագրական պատերազմ» կամ «հայրենական պատերազմ», հանգեցրել է էթնիկ հայերի հիմնարար իրավունքների բազմաթիվ խտրական խախտումների: Ավելին՝ այս պատերազմը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար էթնիկ զտմանը՝ հակառակ դատարանի վճիռների, որոնք ուղղված էին Կոնվենցիայով նախատեսված իրավունքների պաշտպանությանը, որոնք գտնվում էին լուրջ վտանգի տակ»,- ասել է դ՛Արժանը:

Пьер д'Аржан: То, что Алиев называет «Отечественной войной», привело к полной этнической чистке в Нагорном Карабахе
Профессор Пьер д'Аржан, представляющий интересы Армении, обратился ко второму предварительному возражению, выдвинутому Азербайджаном в ходе слушаний по делу Республика Армения против Азербайджана в Международном Суде КБО ООН. Ее цель, по словам д'Аржана, - исключить из обсуждения некоторые претензии, выдвигаемые Арменией, в частности, о произвольных арестах и насильственных исчезновениях этнических армян, а также требования Армении, касающиеся различных акты насилия против этнических армян.
Защитник интересов Армении отметил, что вчера Азербайджан признал, что рассматриваемый судом конфликт является этническим конфликтом, а не обычной межгосударственной войной.
"Этот конфликт носит этнический характер, поскольку на протяжении трех десятилетий под предлогом территориальной целостности Азербайджан отказывался признать самоопределение армян, проживающих в Нагорном Карабахе, на землях своих предков. Этот конфликт был и остается этнически мотивированным и дискриминационным, как и решение Азербайджана положить конец этому самоопределению посредством военных действий в 2020 году и в сентябре 2023 года.
То, что Азербайджан называет «освободительной войной» или «Отечественной войной» устами своего президента, привело ко множеству дискриминационных нарушений основных прав этнических армян. Более того, эта война привела к полной этнической чистке Нагорного Карабаха вопреки решениям суда, направленным на защиту прав по Конвенции, которые находились под серьезной угрозой", - сказал д'Аржан.