ԱՄՆ-ն չի տեսել որևէ վկայություն, որ ՌԴ զինծառայողները ներդրում ունենան Հրվ. Կովկասում խաղաղ իրավիճակի հաստատման հարցում. Պետդեպը՝ խաղաղապահների դուրսբերման մասին
18/04/2024 10:28
ԱՄՆ-ն չի տեսել որևէ վկայություն առ այն, որ ՌԴ-ի զինծառայողները ներդրում ունենան Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում  ավելի կայուն և խաղաղ իրավիճակի հաստատման հարցում. ասել է  ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Վենդանտ Պատելը՝ արձագանքելով լրագրողի հարցին, որը վերաբերել է ԼՂ-ից ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի դուրսբերմանը։
«Ինչպես գիտեք, մենք կողմ չենք հանդիսանում բանակցված եռակողմ պայմանավորվածությանը, որը 2020 թվականին դադարեցրեց մարտերը Լեռնային Ղարաբաղում  և ռուսական զորքեր տեղակայեց այդ տարածաշրջանում։ Անկեղծ ասած, մենք չենք տեսել որևէ բան, որը ցույց տա, որ Ռուսաստանի զինված ուժերը նպաստում են ավելի խաղաղ և կայուն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին, և անցյալ աշնանը Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձությունները ակնհայտորեն մատնանշում են այդ կարևոր փաստը կամ, օրինակ՝ այն, որ Ռուսաստանը վստահելի դաշնակից կամ գործընկեր չէ», - ասել է Պատելը:
Նա նաև հավելել է, որ Վաշինգտոնը վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի՝ կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հասնելու ջանքերին:
Նշենք, որ երեկ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտնել էր, որ ռուս խաղաղապահներին դուրս բերելու որոշումը կայացրել են երկու երկրի՝ ՌԴ-ի և Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունները։

В Госдепе США мы не заметили ничего, что указывало бы на то, что российские вооруженные силы способствуют более мирному и стабильному Южно-Кавказскому региону
18/04/2024 12:29
Госдепартамент США прокомментировал вывод миротворческих сил РФ из Нагорного Карабаха.
Заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель напомнил, что США  не участник заключенного трехстороннего соглашения, которым в 2020 году были прекращены боевые действия в Нагорном Карабахе и там были размещены российские войска.
«Честно говоря, мы не заметили ничего, что указывало бы на то, что российские вооруженные силы способствуют более мирному и стабильному Южно-Кавказскому региону, и события, произошедшие в Нагорном Карабахе осенью прошлого года, весьма показательны в этом смысле. И это еще один важный момент или пример того, насколько ненадежным союзником или партнером является Россия», - отметил представитель Госдепартамента, отвечая на вопрос, как он прокомментирует информацию, что Россия выводит свои войска из Нагорного Карабаха и перебрасывает их в Украину, и какое влияние это окажет на ситуацию на Южном Кавказе.
Ведант Патель добавил, что США со всей решительностью поддерживают усилия Армении и Азербайджана по достижению прочного и достойного мира и готовы продолжать поддерживать этот процесс.
Отметим, что вчера помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что решение о выводе российских миротворцев было принято высшим руководством двух стран - Российской Федерации и Азербайджана.