Լավրով. ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի՝ Հայաստանը Ռուսաստանից անջատելու գործողությունները «լկտի» և «անամոթ» են
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը «լկտի» և «անամոթ» է անվանել Վաշինգտոնի և Բրյուսելի գործողությունները՝ Հայաստանը Ռուսաստանից բաժանելու ուղղությամբ։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Մոսկվայի հետ հարաբերությունները դժվար ժամանակներ են ապրում, սակայն դրանց կարևորությունը չի կարելի թերագնահատել։
«Ինձ թվում է, որ դրանք շատ կարևոր խոսքեր են, քանի որ սա ինչ-որ չափով արձագանք է Արևմուտքի` ԱՄՆ-ի և Եվրամիության, Հայաստանը Ռուսաստանից արագացված տեմպերով անջատելու լկտի և անամոթ գործողություններին», - ասել է Լավրովը՝ Sputnik ռադիոկայանին, Комсомольская правда-ին և Говорит Москва-ին տված հարցազրույցում։

Лавров: Действия ЕС и США по отрыву Армении от России – «наглые» и «беспардонные»
Глава МИД РФ Сергей Лавров назвал «наглыми» и «беспардонными» действия Вашингтона и Брюсселя по отрыву Армении от сотрудничества с Россией.
Ранее армянский премьер-министр Никол Пашинян заявил, что отношения с Москвой переживают не лучшие времена, но их важность трудно переоценить.
«Мне кажется, это очень важные слова, потому что в известной степени это - реакция на наглые, беспардонные действия Запада - США и Евросоюза, прежде всего, - по отрыву Армении ускоренными темпами от Российской Федерации», - сказал Лавров в интервью радио Sputnik, «Комсомольская правда» и «Говорит Москва».