Հայաստանն ինքը չի կարող որոշել ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին իր տարածքում. Լավրով
Հայաստանն ինքը դեռ չի կարող որոշել իր տարածքում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին, ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Sputnik ռադիոկայանին, Комсомольская правда-ին և Говорит Москва-ին տված հարցազրույցում։
«Իհարկե, երբ ասում են, որ ՀԱՊԿ-ը չի կարող որոշել, թե որտեղ է գտնվում իր պատասխանատվության գոտին Հայաստանում, Հայաստանն ինքը դեռ չի որոշել։ Նրանք հայտարարեցին, որ պատրաստ են Ադրբեջանի հետ միասին հարգել 1991 թվականի սահմանները՝ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, ինչը նշանակում է, որ Ղարաբաղը գտնվում է Ադրբեջանի կազմում։ Միաժամանակ զուգահեռ նրանք ստեղծել են սահմանազատման հանձնաժողով։ Եվ դրան զուգահեռ, Փաշինյանը վերջերս հայտարարեց չորս ոչ անկլավային գյուղերի մասին, որ պատրաստ է փոխանցել... Իսկ 1991 թվականի սահմանները, որոնք Փաշինյանը ցանկանում էր, որ ՀԱՊԿ-ը հաստատեր ու պաշտպաներ, դրանք հաշվի չեն առնվում այս դեպքում», - ասել է Լավրովը։
Նախարարն ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ-ի՝ իր պատասխանատվության ոլորտը նշելու պարտավորության մասին պետք է խոսել միայն Հայաստանի սահմանների սահմանազատումն ավարտելուց հետո։

Армения сама не может определить зону ответственности ОДКБ на своей территории - Лавров
Армения пока что сама не может определить зону ответственности ОДКБ на своей территории, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью радиостанциям «Спутник», «Говорит Москва» и «Комсомольская правда».
«Конечно же, когда говорят, что ОДКБ не может определить, где ее зона ответственности в Армении, Армения пока сама не определила. Они заявили о том, что готовы вместе с Азербайджаном уважать границы 1991 года, - Алма-Атинская декларация, что означает, что Карабах в Азербайджане. При этом параллельно они создали комиссию по делимитации. И при этом параллельно Пашинян вот недавно заявлял о четырех неанклавных селах, которые он готов передать... А границы-то 1991-го года, которые Пашинян хотел, чтобы ОДКБ подтвердила и защищала, они-то не учитываются при этом», - сказал Лавров.
Министр подчеркнул, что говорить об обязанности ОДКБ указать свою зону ответственности нужно только после обозначения границ Армении, завершении делимитации.