Կիևը հայտարարել է, որ իր տարածքով ռուսական գազի փոխարեն ադրբեջանական գազը կտեղափոխի Եվրոպա
«Գազպրոմի» հետ պայմանագրի ժամկետն ավարտվելուց հետո Ուկրաինան պատրաստ է Եվրոպա փոխադրել ադրբեջանական, ղազախական և «ցանկացած այլ» գազ, բացի ռուսականից, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը
«Եթե ​​եվրոպական որևէ երկիր անհրաժեշտ համարի ստանալ Ադրբեջանի, Ղազախստանի կամ այլ երկրի գազ, մենք պատրաստ ենք այն տեղափոխել»,- ասել է Պոդոլյակը։
Նշենք, որ «Գազպրոմի» հետ գազի տարանցման մասին պայմանագիրը չերկարաձգելու իր որոշման մասին մեկ օր առաջ հայտարարել էր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ Պայմանագրի ժամկետն ավարտվում է 2024 թվականի վերջին։

Ukraine is prepared to transport Azerbaijani, Kazakh, and "any other" gas to Europe, except for Russian gas, after the expiration of its contract with Gazprom, according to Mykhailo Podolyak, an advisor to the head of the Ukrainian presidential office.
"If any European country deems it necessary to receive gas from Azerbaijan, Kazakhstan, or another country, we are ready to transport it," Podolyak said.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky announced the previous day his decision not to extend the gas transit contract with Gazprom. The contract is set to expire at the end of 2024.