Ռազմագերիների ազատ արձակման պահանջով բողոքի ակցիայի մասնակիցները երթով հասան ԱՄՆ դեսպանատան մոտ։
«Դուք լուռ հետևեցիք Արցախում բռնի տեղահանմանը, ցեղասպանությանը»,- խոսք ուղղելով Միացյալ Նահանգների իշխանություններին՝ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը։
Պատգամավորը շեշտեց՝ իրենց ահազանգերին ու հորդորներին այդ ժամանակ ԱՄՆ իշխանություններն ականջալուր չեղան, բայց հիմա էլ հնարավորություն ունեն միջամտելու, որ հայ գերիներն ազատ արձակվեն Բաքվի բանտերից։
«Մենք դիմում ենք ձեզ, որովհետև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր եք, իսկ այդ ֆորմատը կա, որովհետև դուք չեք չեղարկել։ Մենք եկել ենք այստեղ, որովհետև մեր հայրենակիցները պատանդառված են մի երկրի մարդակեր իշխանությունների կողմից, որտեղ դուք նախատեսում եք ձեր հովանու ներքո միջազգային համաժողով (COP-29-խմբ․)
ԱՄՆ-ն աշխարհին ներկայանում է որպես արդարության առաջամարտիկ։ Բայց մենք արձանագրում ենք, որ գործում է երկակի ստանդարտ։ Կոչ ենք հղում, որ ԱՄՆ տեր կանգնի իր հռչակած արժեքներին, բռնի 21-րդ դարում ցեղասպանություն իրականացրած Ադրբեջանի ձեռքը։ Դուք, հետևելով ձեր հռչակած արժեքներին, միջազգային իրավունքի ձեր հռչակած նորմերին, ունեք պարտավորություն՝ հայ գերիներին Ադրբեջանից վերադարձնելու»,- ասաց Թադևոս Ավետիսյանը։

Протестующие с требованием освобождения военнопленных двинулись шествием к посольству США.
"Вы молча следили за насильственным переселением и геноцидом в Арцахе", - сказал депутат фракции "Армения" Тадевос Аветисян, обращаясь к властям США.
Депутат подчеркнул, что тогда власти США не прислушались к их опасениям и призывам, но теперь у них есть возможность вмешаться, чтобы армянские пленные были освобождены из бакинских тюрем.
"Мы обращаемся к вам, потому что вы являетесь страной-сопредседателем Минской группы ОБСЕ, и этот формат существует, потому что вы его не отменили. Мы здесь, потому что наши соотечественники оказались заложниками людоедских властей страны, где вы планируете провести под вашей эгидой международную конференцию (COP29 – ред.).
США представляют себя миру авангардом справедливости. Но отметим, что существует двойной стандарт. Мы призываем Соединенные Штаты защитить свои провозглашенные ценности и остановить Азербайджан, совершивший геноцид в 21 веке. Следуя провозглашенным вами ценностям, провозглашенным вами нормам международного права, у вас есть обязательство вернуть армянских пленных из Азербайджана", - сказал Тадевос Аветисян.