Մեղրիի տարբերակի շուրջ Քոչարյանի փաստարկները, մեղմ ասած, համոզիչ չեն. Սուրենյանց
Ռոբերտ Քոչարյանի երեկվա ասուլիսին երկար չեմ անդրադառնալու, մանավանդ՝ ԶԼՄ-ների համար մեկ- երկու մեկնաբանություն արել եմ:
Երկու հարցերի շուրջ կարծիքս, այնուամենայնիվ, կհայտնեմ:
1. Այսպես կոչված, Մեղրիի տարբերակի շուրջ Քոչարյանի փաստարկները, մեղմ ասած, համոզիչ չեն:
Երկրորդ նախագահը չի ուզում խոստովանել, որ հայտնվել է Ալիև ավագի լարած դիվանագիտական ծուղակում, ինչի հետևանքով նենգափոխվել է ԼՂ խնդրի բանակցային բովանդակությունը՝ այն ինքնորոշման հարթությունից տեղափոխելով Հայաստան-Ադրբեջան տարածքային վեճի և ԼՂ-ն բանակցային գործընթացում կորցրել է սուբյեկտությունը, ըստ էության, դուրս մղվելով բանակցություններից:
2. Քոչարյանը, ըստ էության, խոստովանեց, որ 1998-ին տեղի ունեցածը պալատական հեղաշրջում է:
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանին ասացի՝ չնեղանաս, քեզ որպես շեֆ չեմ կարող ընդունել, ես վաղուց շեֆ չեմ ունեցել։ Իսկ դուք ենթադրում եք՝ եթե ինձ ազատեր, ես չպետք է պայքարեի՞, եթե խոսքը գնում էր Ղարաբաղի մասին... իհարկե, պետք է պայքարեի»,- երեկ ասել է նա:
«Շեֆության» թեմայի վրա չեմ կենտրոնանա՝ դա համարելով Արցախից նախագահությունից մնացած բարդույթ:
Քոչարյանը խոստովանում է, որ եթե նախագահն իրեն պաշտոնից ազատեր, ի խախտումն Սահմանադրության, չէր հնազանդվելու՝ միանգամայն լեգիտիմ դարձնելով Առաջին նախագահի այն պնդումը, թե հրաժարական է տվել՝ քաղաքացիական պատերազմից խուսափելու համար:
Այլ խոսքով, հեղաշրջման վարկածը հաստատվում է:
Այլ խնդիր է, որ 1998-ի իրադարձությունների մոտիվը դժվար է Ղարաբաղով բացատրելը, որովհետև 1997-ի Փուլային տարբերակը մնաց խնդրի կարգավորման լավագույն լուծումը»:

Аргументы Кочаряна относительно версии Мегри, мягко говоря, неубедительны — Суренянц
«Я не остановлюсь на вчерашней пресс-конференции Роберта Кочаряна, тем более что я сделал один-два комментария для средств массовой информации.
Однако выскажу свое мнение по двум вопросам:
1. Аргументы Кочаряна относительно версии Мегри, мягко говоря, неубедительны.
Второй президент не хочет признавать, что попал в дипломатическую ловушку, расставленную Алиевым-старшим, в результате чего переговорным содержанием Нагорно-Карабахской проблемы манипулировали, переведя ее с уровня самоопределения на армяно-азербайджанский территориальный спор и Нагорный Карабах утратил субъектность в переговорном процессе, по сути вытеснившись из переговоров.
2. Фактически Кочарян признал, что произошедшее в 1998 году было дворцовым переворотом.
«Я сказал Левону Тер-Петросяну: не обижайтесь, я не могу принять вас как шефа, у меня давно не было шефа. И вы полагаете, что если бы он меня освободил, то мне не следовало бы бороться, когда речь шла о Карабахе... конечно, я должен был бороться», - сказал он вчера.
Я не буду останавливаться на теме «шефства», считая ее комплексом, оставшимся от президентства в Арцахе.
Кочарян признает, что если бы президент уволил его с должности нарушив Конституцию, он бы не подчинился, что делает совершенно легитимным утверждение Первого президента о том, что он ушел в отставку, чтобы избежать гражданской войны.
Другими словами, версия переворота подтверждается
Другое дело, что сложно объяснить мотив событий 1998 года с Карабахом, поскольку поэтапный вариант 1997 года остался лучшим решением проблемы».