«Կարող են լինել բացահայտումներ, որոնք պատիվ չեն բերի քաղաքական մի շարք շրջանակների». Սամվել Բաբայանը Լևոն Զուրաբյանին խորհուրդ է տալիս «պատմության փշրանքները չփոշիացնել»
19/05/2025 14:45
Սամվել Բաբայանի մամուլի ծառայությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ արձագանքելով ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանին։
««Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանն օրերս հանդես է եկել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ «միֆերը ջարդելու» բանախոսությամբ, որի ընթացքում ունկնդիրներին և լայն հասարակությանը մատուցել է ակնհայտորեն խեղաթյուրված տեղեկատվություն։
Լ. Զուրաբյանը մասնավորապես համոզում էր, թեև ԼՂՀ նախկին ՊԲ հրամանատար Սամվել Բաբայանը «չգիտես ինչու» հայտարարել է, որ ինքը չի ստորագրել զինադադարի մասին փաստաթուղթ, այնուամենայնիվ, 1994 թվականի մայիսի 12-ի զինադադարի մասին եռակողմ հայտարարության տակ հենց նրա ստորագրությունն է։
Այս կապակցությամբ Լ. Զուրաբյանի պնդումները թերևս համոզիչ կարող էին լինել ԼՂ հակամարտության շուրջ պատմաքաղաքական զարգացումների և դրանց ժամանակագրության վերաբերյալ ոչ խորքային գիտելիք ունեցող շրջանակների համար։ Իսկ պատմական իրողությունն այն է, որ 1994թ. Ս. Բաբայանի կողմից, որպես ԼՂՀ ՊԲ հրամանատարի, ստորագրվել է հրադադարի ոչ թե մեկ, այլ երկու փաստաթուղթ (կցվում են), որոնք կրել են ժամանակավոր բնույթ՝ մինչև զինված հակամարտության դադարեցման մասին քաղաքական համաձայնագրերի կնքումը։
Մասնավորապես,
1994 թվականի Մոսկովյան (փետրվարի 18) և Բիշքեկյան (մայիսի 5) արձանագրությունների հիման վրա ՌԴ պաշտպանության նախարար Պավել Գրաչովին, ՌԴ արտգործնախարար Անդրեյ Կոզիրևին, ՌԴ նախագահի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով լիազոր ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կազիմիրովին հղված եռակողմ նամակներով 1994 թվականի մայիսի 12-ին հաստատվել է հրադադար։ Այս փաստաթղթի 3-րդ կետով նախատեսվում էր, որ կողմերը (Ադրբեջանը, Հայաստանը, Լեռնային Ղարաբաղը) 10-օրյա ժամկետում՝ ոչ ուշ, քան մինչև մայիսի 22-ը, պետք է ստորագրեին զինված հակամարտության դադարեցման մասին համաձայնագիր, ինչը, սակայն, սահմանված ժամկետում տեղի չունեցավ, քանի որ ադրբեջանական կողմն այն համարեց կապիտուլյացիա։
Քանի որ այսպիսի իրավիճակը հնարավորություն էր տալիս ԼՂհ ՊԲ-ին ցանկացած պահի վերսկսել ռազմական գործողությունները, միջնորդները 1994թ. հուլիսին հանդես եկան նոր համաձայնագրի ստորագրման նախաձեռնությամբ։ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հուլիսի 26-ին ստորագրված սույն համաձայնագրով էլ նախատեսվում էր 30-օրյա ժամկետում կնքել Մեծ քաղաքական համաձայնագիր, ինչը ևս չստորագրվեց ադրբեջանական կողմի քաղաքական խուսանավման պատճառով։
Այսինքն՝ Ս. Բաբայանը երբևիցե չի ստորագրել հակամարտության կարգավորման կամ ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման շուրջ որևէ փաստաթուղթ, այլ բացառապես կրակի դադարեցման մասին ժամանակավոր համաձայնագրեր, որոնց ընթացքում պիտի ստորագրվեր քաղաքական համաձայնագիր։
Բացի այս, Լ. Զուրաբյանը հանդես է եկել նաև 1993 թվականի ռազմական օպերացիաների, դրանց հետևանքով զոհերի քանակի, տարածքային կորուստների, Միրբաշիրի ուղղությամբ իբր թե ձախողված ռազմագործողությունների շուրջ հայտարարություններով, որոնք մանիպուլացնում են հանրային գիտակցությունը և ստվեր նետում հայկական բանակի ձեռքբերումների վրա։
Լ. Զուրաբյանը բավարար չափով տեղեկացված չէ ռազմական գործողությունների ժամանակագրությունից. նրա կողմից 1994թ. վերագրվող զարգացումները՝ ադրբեջանական կողմի պատրաստվածություն և աննախադեպ առաջխաղացում, մի քանի ուղղությամբ համաժամանակյա հարձակումներ, ավելի քան 2000 զոհ և այլն, վերաբերելի են 1994 թվականին։
Հորադիզի օպերացիայի մասին խոսելիս բանախոսը, հղում անելով իր քաղաքական գործընկերոջը, հայտարարում է, որ հայկական կողմը չի հաջողել վերադարձնել Ադրբեջանի կողմից գրավված բոլոր տարածքները և մատնանշում է Հորադիզի կայանը։ Հանուն ճշմարտության պետք է նշել, որ ռազմական ղեկավարությունը մարտավարական հնարք է կիրառել և, Հորադիզի կայանի փոխարեն, գրավել հայկական վերահսկողության տակ երբևիցե չեղած այնպիսի տարածքներ, ինչպիսիք են Թալիշ-Մատաղիս հատվածը, Մարտակերտի շրջանի հարթավայրային տարածքները, Աղդամի շրջանի 18 գյուղ։
Ինչ վերաբերում է Միրբաշիրի ուղղությամբ իբր թե ձախողված ռազմական գործողություններին, ապա պետք է ասել, որ այդ ուղղությամբ միայն մեկ օպերացիա է մշակվել, սակայն զենք-զինամթերքի մատակարարման վրա դրված արգելանքի պատճառով չի նախաձեռնվել։ Այս օպերացիայի գաղափարն, ի դեպ, ի հայտ բերեց Հայաստանի և ԼՂ-ի ռազմական ու քաղաքական ղեկավարության մարտավարական նպատակների անմիաբանությունը. թեև ԼՂ ՊԲ-ն շահեկան դիրքում էր գտնվում, այնուամենայնիվ օպերացիայի համար կենսական նախապայման էր սպառազինությունը, ինչը մերժվեց Երևանի կողմից։ ՀՀ պաշտպանության նախարարը հեռացվեց՝ «գործուղվելով» ԼՂ, իսկ ՀՀ ՊՆ ապառազինության վարչության պետը պաշտոնանկ արվեց։ Նպատակն ակնհայտ էր՝ խափանել սպառազինության մատակարարումը և կանխել Միրբաշիրի ռազմական օպերացիայի իրագործումը։ Ավելին՝ զինամթերքի պահեստները զմռսելուց հետո պետնախարարի անունից ստուգիչ աշխատանքներ մեկնարկեցին։
Թեև պատմական փաստերն առավել խոսուն են, քան առանձին անհատների սուբյեկտիվ մեկնաբանությունները, Ս. Բաբայանն, այնուամենայնիվ, ըմբռնումով է մոտենում ՀԱԿ փոխնախագահի անձնական դատողություններին, քանի որ դրանք դիտարկում է 2026թ. քաղաքական իրադարձությունների նախօրեին ՀԱԿ-ի դիրքավորվելու ջանքերի համատեքստում։ Միևնույն ժամանակ, Ս. Բաբայանն այս փուլում նպատակահարմար չի համարում փակագծեր բացել և խորհուրդ է տալիս Լ. Զուրաբյանին պատմության փշրանքները չփոշիացնել կարճաժամկետ և անփառունակ քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով։ Հակառակ պարագայում կարող են լինել բացահայտումներ, որոնք, առավել ևս՝ քարոզչական արշավին ընդառաջ, պատիվ չեն բերի քաղաքական մի շարք շրջանակների»,- ասվում է հայտարարությունում։

«Могут быть разоблачения, которые не принесут чести ряду политических кругов»: Самвел Бабаян советует Левону Зурабяну «не развеивать крохи истории»
19/05/2025 15:04
Пресс-служба Самвела Бабаяна выступила с заявлением в ответ на высказывания заместителя председателя партии «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левона Зурабяна.
По словам пресс-службы, Левон Зурабян недавно выступил с речью, посвящённой «разоблачению мифов» вокруг Карабахского конфликта, в ходе которой представил аудитории заведомо искажённую информацию.
Зурабян, в частности, утверждал, что, несмотря на то, что бывший командующий Армией обороны НКР Самвел Бабаян якобы «по непонятной причине» отрицает подписание соглашения о прекращении огня, его подпись стоит под трехсторонним заявлением от 12 мая 1994 года.
В ответ на это пресс-служба заявляет, что подобные утверждения могут показаться убедительными лишь для тех, кто не владеет в достаточной степени историко-политическими деталями конфликта. Фактически же, в 1994 году Самвел Бабаян, в должности командующего Армией обороны НКР, подписал два временных соглашения о прекращении огня (прилагаются), которые не были итоговыми решениями конфликта, а рассматривались как промежуточный этап до заключения полноценного политического соглашения.
Так, на основе Московского (от 18 февраля) и Бишкекского (от 5 мая) протоколов, 12 мая 1994 года был утвержден режим прекращения огня с участием министра обороны РФ Павла Грачева, министра иностранных дел Андрея Козырева и спецпредставителя президента РФ по Карабаху Владимира Казимирова. В пункте 3 этого документа говорилось, что стороны — Азербайджан, Армения и Нагорный Карабах — обязуются в течение 10 дней, не позднее 22 мая, подписать полноценное соглашение о прекращении вооруженного конфликта. Однако этого не произошло, поскольку азербайджанская сторона расценила документ как капитуляцию.
В июле того же года посредники предложили новое соглашение, которое также не было подписано Азербайджаном. Стороны договорились о подписании «большого политического соглашения» в течение 30 дней, однако и этот документ так и не был заключён.
Таким образом, Самвел Бабаян никогда не подписывал ни одного окончательного документа о прекращении военных действий или урегулировании конфликта — лишь временные соглашения о прекращении огня, в рамках которых предполагалось заключение политического договора.
Кроме того, Зурабян выступил с рядом заявлений касательно боевых действий 1993 года, количества жертв, потерь территории и якобы провальных операций в направлении Мирбашира, которые, по мнению пресс-службы, манипулируют общественным мнением и принижают достижения армянской армии.
Зурабян недостаточно осведомлён о хронологии военных действий: события, которые он приписывает 1993 году — подготовленность Азербайджана, масштабные атаки с нескольких направлений, более 2000 погибших и т. д. — фактически относятся к 1994 году.
Касаясь операции в Хорадизе, Зурабян ссылается на своего политического соратника и утверждает, что армянская сторона не смогла вернуть все захваченные Азербайджаном территории, упоминая станцию Хорадз. Однако, как заявляет пресс-служба, армянское командование сознательно выбрало тактический манёвр и вместо станции Хорадз заняло территории, ранее никогда не находившиеся под контролем армянской стороны, включая Талиш-Матагис, равнинные районы Мартакертского района и 18 сёл в районе Агдама.
Что касается предполагаемой провальной операции в направлении Мирбашира, то пресс-служба отмечает: был разработан только один план, но он не был реализован из-за эмбарго на поставку вооружений. Эта ситуация, по словам пресс-службы, выявила стратегические разногласия между политическим и военным руководством Армении и Арцаха. Хотя Армия обороны НКР находилась в выгодной позиции, операция не состоялась из-за отказа Еревана в поставках оружия. Министр обороны Армении был отстранён от должности и «откомандирован» в НКР, а начальник департамента разоружения Минобороны РА был уволен. Начались проверки оружейных складов по указанию государственного министра.
Хотя исторические факты говорят сами за себя, Самвел Бабаян с пониманием относится к личным оценкам Левона Зурабяна, рассматривая их как попытку позиционирования АНК накануне событий 2026 года. Однако, как отмечается в заявлении, Бабаян не считает целесообразным раскрывать все подробности, но советует Левону Зурабяну «не развеивать крохи истории» ради сиюминутных и бесперспективных политических целей. В противном случае, говорится в заявлении, могут последовать разоблачения, которые, особенно накануне агитационной кампании, не принесут чести ряду политических кругов.