Բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 16-րդ դափնեկիրը Վինսենթ Ռոշն է․ Լուսանկարներ (Տեսանյութ)
24/06/2025 11:43
Այսօր Բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի մրցանակաբաշխության կոմիտեն հայտարարեց 16-րդ դափնեկրի անունը։ Մրցանակը կստանա «Analog Devices Inc.» (ADI) ընկերության գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշը։
Դափնեկրի անունը հայտարարել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, մրցանակաբաշխության կոմիտեի գործադիր խորհրդի և միջազգային ընտրող հանձնաժողովի աշխատանքները համակարգող, «Synopsys Armenia»-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, Viva -ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Արդեն 16 տարի մրցանակաբաշխության գլխավոր աջակիցն է Viva ընկերությունը։
«Հայաստանը՝ որպես տեխնոլոգիական յուրահատուկ կենտրոն, տարածաշրջանային հաբ, կարող է և պետք է գնահատանքի դրսևորում ունենա բոլոր տեխնոլոգիական հսկաների հանդեպ, որոնք տարիների, տասնամյակների ընթացքում մեծագույն ավանդ են ունեցել։ Նրանք մարդիկ են, որոնց նորարարությունների, նորարարական գյուտերի, պրոֆեսիոնալ գործունեության արդյունքում մյուսների կյանքը ավելի են հեշտացրել, բարելավել։ Մարդիկ, որոնք բերել են նորարարական լուծումներ և մատակարարել են տարբեր երկրներում ապրող միլիոնավոր մարդկանց։ Ընդհանուր առմամբ՝ սա մի գեղեցիկ միջոցառում է, որի գաղափարի շուրջ Կառավարությունը, տեխնոլոգիական համայնքը և հովանավորները համախմբվել են և իրենց հիացմունքն են արտահայտում տեխնոլոգիական հսկաներին՝ տեխնոլոգիական ոլորտում իրենց համաշխարհային ավանդի համար»,- ասաց ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
«Viva-ն իր հիմնադրման օրվանից թվային տեխնոլոգիաների և նորարարությունների կողքին է և պատահական չէ, որ հիմնադրման օրվանից ընկերությունն այս մրցանակաբաշխության գլխավոր աջակիցն է։ Այս տարի մեծ ուրախությամբ պատրաստվում ենք ընդունել Վինսենթ Ռոշին, որի շնորհիվ տեխնոլոգիական առաջատար «Analog Devices» ընկերությունը հասավ նոր մակարդակի։ Վստահ ենք, որ նրա այցը Հայաստան կարևոր ոգեշնչման աղբյուր կդառնա արագ փոփոխվող աշխարհում իրենց հմտություններն ու գաղափարները զարգացնել ցանկացող երիտասարդ մասնագետների համար, իսկ մեր համատեղ ջանքերը կօգնեն ստեղծել դինամիկ էկոհամակարգ, որը կնպաստի Հայաստանում տեխնոլոգիաների զարգացմանը»,- ասաց Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«15 տարի առաջ «Synopsys»-ի կողմից Համաշխարհային մրցանակի նախաձեռնումը նպատակաուղղված էր նպաստելու Հայաստանի տեսանելիության և ճանաչելիության բարձրացմանը», - ասել է մրցանակի գործադիր խորհրդի և միջազգային ընտրող հանձնաժողովի աշխատանքները համակարգող, «Synopsys Armenia»-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը: «Այս մրցանակը նաև բիզնեսի և պետության համագործակցության հաջողված օրինակ է, որն օգնում է Հայաստանի՝ որպես բարձր տեխնոլոգիաների զարգացող հաբի դիրքավորմանն, ու, որ ամենակարևորն է՝ նպաստում է Հայաստանի տեխնոլոգիական հզորացմանն ու անկախացմանը»։
Մրցանակաբաշխության նախաձեռնողն ու աջակիցն է «Synopsys» ընկերությունը։ Մրցանակաբաշխությանն աջակցում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, ՏՀՏ Գործատուների միությունը և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը։
Վինսենթ Ռոշ, գլխավոր գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ
Վինսենթ Ռոշը «Analog Devices Inc.» (ADI)  գլխավոր գործադիր տնօրենն է և տնօրենների խորհրդի նախագահը։ Ընկերությունը բարձր արդյունավետությամբ կիսահաղորդիչների առաջատար մատակարար է, և անգերազանցելի ինտելեկտուալ լուծումներ է տրամադրում կապի, առաջատար արտադրությունների, առողջապահության, կայուն էներգիայի, սպառողական էլեկտրոնիկայի և տրանսպորտի ոլորտներում։ Պարոն Ռոշը ընդլայնել է բարձր արդյունավետության անալոգային լուծումների ոլորտում ընկերության առաջատար դիրքը՝ կիրառական նորարարության, հաճախորդակենտրոնության և գործառնական գերազանցության նկատմամբ իր նվիրվածության միջոցով։
Վինսենթ Ռոշը ADI-ի երրորդ գործադիր տնօրենն ու տնօրենների խորհրդի երկրորդ նախագահն է։ Նա ADI-ում իր կարիերան սկսել է 1988 թվականին, 2012 թվականին դարձել է ընկերության նախագահ, 2013 թվականին նշանակվել է գլխավոր գործադիր տնօրեն իսկ 2022 թվականին՝ ընտրվել է տնօրենների խորհրդի նախագահ։ Պարոն Ռոշի՝ որպես գործադիր տնօրեն աշխատելու ընթացքում ընկերության ընդհանուր եկամտաբերությունը կազմել է 546% (S&P 500-ի 339%-ի համեմատ, կամ S&P 500-ի 1,6 անգամ ավելի՝ այդ ժամանակահատվածում 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ)։
Պարոն Ռոշը Կիսահաղորդչային արդյունաբերության ասոցիացիայի, Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) Նախագահական գլխավոր գործադիր տնօրինության խորհրդատվական խորհրդի և Մասաչուսեթսի բարձր տեխնոլոգիաների ղեկավարության խորհրդի անդամ է։ Նա ունի էլեկտրոնային համակարգերի բակալավրի աստիճան և գիտությունների պատվավոր դոկտորի կոչում (ճարտարագիտական)՝ Իռլանդիայի Լիմերիկի համալսարանից։

Vincent Roche named the 16th laureate of the State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through High Technology
24/06/2025 11:18
Today, the Award Committee of the Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through High Technology announced its 16th laureate: Vincent Roche, CEO and Chair of the Board of Directors of Analog Devices Inc. (ADI).
The laureate’s name will be announced by Mkhitar Hayrapetyan, Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia; Hovik Musayelyan, Coordinator of the Executive Board and the International Selection Committee of the Award, and Director of Synopsys Armenia; and Armen Avetisian, General Director of Viva.
For 16 years, Viva has been the main supporter of the award.
“Armenia, as a unique technological center and regional hub, can and should show its appreciation to the technological giants who have made significant contributions over the years and decades. These are individuals whose innovations, groundbreaking inventions, and professional efforts have improved and simplified the lives of many. They have introduced innovative solutions and provided services to millions of people across different countries. In general, this is a beautiful event, that brings together the Government, the tech community, and sponsors to honor and celebrate these technological giants for their global impact on the field,” said RA Minister of Science, Technology, and Innovation Mkhitar Hayrapetyan.
“Viva has been on the side of digital technologies and innovation since its founding, so it’s no coincidence that we have been the main supporter of this award from the very beginning. This year, we are excited to welcome Vincent Roche, under whose leadership Analog Devices has reached new heights. We are confident that his visit to Armenia will become a source of inspiration for young professionals who want to develop their skills and ideas in a rapidly changing world. Through our efforts we aim to create a dynamic ecosystem that will contribute to the development of technologies in Armenia,” said Viva’s General Director Armen Avetisian.
“The “Global High-Tech Award” initiated by Synopsys 15 years ago was aimed at increasing the visibility and recognition of Armenia,” said the Coordinator of the Executive Board and International Selection Panel works, Synopsys Armenia Director Hovik Musayelyan. “This award is also a successful example of business and state cooperation, which helps position Armenia as a developing high-tech hub, and most importantly, contributes to Armenia’s technological empowerment and independence.”
The award ceremony is initiated and supported by Synopsys. The award ceremony is supported by the Ministry of High-Tech Industry, the Union of ICT Employers and the “Hayastan” All-Armenian Fund.
Vincent Roche, Chief Executive Officer and Chairman
Vincent Roche is the Chief Executive Officer and Chairman of the Board of Directors of Analog Devices Inc. (ADI), a leading provider of high-performance semiconductors. The company delivers advanced, intelligent solutions across communications, advanced manufacturing, healthcare, sustainable energy, consumer electronics, and transportation. Mr. Roche has expanded the company’s leadership in high-performance analog solutions through his commitment to application-driven innovation, customer-centric strategy, and operational excellence.
Vincent Roche is ADI’s third CEO and second Chairman. He began his career at ADI in 1988, became President in 2012, was appointed CEO in 2013, and was elected Chairman of the Board in 2022. During Mr. Roche’s tenure as CEO, the company’s total return was 546% (compared to 339% for the S&P 500, or 1.6 times the S&P 500 over that period as of 1 November 2024).
Mr. Roche is a member of the Semiconductor Industry Association, the MIT President’s Executive Advisory Council, and the MIT High-Tech Leadership Council. He holds a Bachelor of Science degree in Electronic Systems and an Honorary Doctorate of Science (Engineering) from the University of Limerick, Ireland.