Բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 16-րդ դափնեկիրը Վինսենթ Ռոշն է․ Լուսանկարներ (Տեսանյութ)
24/06/2025 11:43
Այսօր Բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի մրցանակաբաշխության կոմիտեն հայտարարեց 16-րդ դափնեկրի անունը։ Մրցանակը կստանա «Analog Devices Inc.» (ADI) ընկերության գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշը։
Դափնեկրի անունը հայտարարել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, մրցանակաբաշխության կոմիտեի գործադիր խորհրդի և միջազգային ընտրող հանձնաժողովի աշխատանքները համակարգող, «Synopsys Armenia»-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, Viva -ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Արդեն 16 տարի մրցանակաբաշխության գլխավոր աջակիցն է Viva ընկերությունը։
«Հայաստանը՝ որպես տեխնոլոգիական յուրահատուկ կենտրոն, տարածաշրջանային հաբ, կարող է և պետք է գնահատանքի դրսևորում ունենա բոլոր տեխնոլոգիական հսկաների հանդեպ, որոնք տարիների, տասնամյակների ընթացքում մեծագույն ավանդ են ունեցել։ Նրանք մարդիկ են, որոնց նորարարությունների, նորարարական գյուտերի, պրոֆեսիոնալ գործունեության արդյունքում մյուսների կյանքը ավելի են հեշտացրել, բարելավել։ Մարդիկ, որոնք բերել են նորարարական լուծումներ և մատակարարել են տարբեր երկրներում ապրող միլիոնավոր մարդկանց։ Ընդհանուր առմամբ՝ սա մի գեղեցիկ միջոցառում է, որի գաղափարի շուրջ Կառավարությունը, տեխնոլոգիական համայնքը և հովանավորները համախմբվել են և իրենց հիացմունքն են արտահայտում տեխնոլոգիական հսկաներին՝ տեխնոլոգիական ոլորտում իրենց համաշխարհային ավանդի համար»,- ասաց ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
«Viva-ն իր հիմնադրման օրվանից թվային տեխնոլոգիաների և նորարարությունների կողքին է և պատահական չէ, որ հիմնադրման օրվանից ընկերությունն այս մրցանակաբաշխության գլխավոր աջակիցն է։ Այս տարի մեծ ուրախությամբ պատրաստվում ենք ընդունել Վինսենթ Ռոշին, որի շնորհիվ տեխնոլոգիական առաջատար «Analog Devices» ընկերությունը հասավ նոր մակարդակի։ Վստահ ենք, որ նրա այցը Հայաստան կարևոր ոգեշնչման աղբյուր կդառնա արագ փոփոխվող աշխարհում իրենց հմտություններն ու գաղափարները զարգացնել ցանկացող երիտասարդ մասնագետների համար, իսկ մեր համատեղ ջանքերը կօգնեն ստեղծել դինամիկ էկոհամակարգ, որը կնպաստի Հայաստանում տեխնոլոգիաների զարգացմանը»,- ասաց Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«15 տարի առաջ «Synopsys»-ի կողմից Համաշխարհային մրցանակի նախաձեռնումը նպատակաուղղված էր նպաստելու Հայաստանի տեսանելիության և ճանաչելիության բարձրացմանը», - ասել է մրցանակի գործադիր խորհրդի և միջազգային ընտրող հանձնաժողովի աշխատանքները համակարգող, «Synopsys Armenia»-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը: «Այս մրցանակը նաև բիզնեսի և պետության համագործակցության հաջողված օրինակ է, որն օգնում է Հայաստանի՝ որպես բարձր տեխնոլոգիաների զարգացող հաբի դիրքավորմանն, ու, որ ամենակարևորն է՝ նպաստում է Հայաստանի տեխնոլոգիական հզորացմանն ու անկախացմանը»։
Մրցանակաբաշխության նախաձեռնողն ու աջակիցն է «Synopsys» ընկերությունը։ Մրցանակաբաշխությանն աջակցում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, ՏՀՏ Գործատուների միությունը և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը։
Վինսենթ Ռոշ, գլխավոր գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ
Վինսենթ Ռոշը «Analog Devices Inc.» (ADI)  գլխավոր գործադիր տնօրենն է և տնօրենների խորհրդի նախագահը։ Ընկերությունը բարձր արդյունավետությամբ կիսահաղորդիչների առաջատար մատակարար է, և անգերազանցելի ինտելեկտուալ լուծումներ է տրամադրում կապի, առաջատար արտադրությունների, առողջապահության, կայուն էներգիայի, սպառողական էլեկտրոնիկայի և տրանսպորտի ոլորտներում։ Պարոն Ռոշը ընդլայնել է բարձր արդյունավետության անալոգային լուծումների ոլորտում ընկերության առաջատար դիրքը՝ կիրառական նորարարության, հաճախորդակենտրոնության և գործառնական գերազանցության նկատմամբ իր նվիրվածության միջոցով։
Վինսենթ Ռոշը ADI-ի երրորդ գործադիր տնօրենն ու տնօրենների խորհրդի երկրորդ նախագահն է։ Նա ADI-ում իր կարիերան սկսել է 1988 թվականին, 2012 թվականին դարձել է ընկերության նախագահ, 2013 թվականին նշանակվել է գլխավոր գործադիր տնօրեն իսկ 2022 թվականին՝ ընտրվել է տնօրենների խորհրդի նախագահ։ Պարոն Ռոշի՝ որպես գործադիր տնօրեն աշխատելու ընթացքում ընկերության ընդհանուր եկամտաբերությունը կազմել է 546% (S&P 500-ի 339%-ի համեմատ, կամ S&P 500-ի 1,6 անգամ ավելի՝ այդ ժամանակահատվածում 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ)։
Պարոն Ռոշը Կիսահաղորդչային արդյունաբերության ասոցիացիայի, Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) Նախագահական գլխավոր գործադիր տնօրինության խորհրդատվական խորհրդի և Մասաչուսեթսի բարձր տեխնոլոգիաների ղեկավարության խորհրդի անդամ է։ Նա ունի էլեկտրոնային համակարգերի բակալավրի աստիճան և գիտությունների պատվավոր դոկտորի կոչում (ճարտարագիտական)՝ Իռլանդիայի Լիմերիկի համալսարանից։

Винсент Рош — 16-й лауреат Государственной премии РА за всемирный вклад в сфере высоких технологий
Сегодня Комитет по присуждению Государственной премии Республики Армения за всемирный вклад в развитие высоких технологий объявил имя 16-го лауреата. Обладателем премии стал генеральный директор и председатель совета директоров компании «Analog Devices Inc.» (ADI) Винсент Рош.
Имя лауреата объявили министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян, координатор исполнительного совета и международного комитета премии, координатор работ международной отборочной комиссии, директор компании «Synopsys Armenia» Овик Мусаелян и генеральный директор компании Viva Армен Аветисян.
Viva является генеральным партнером церемонии награждения уже 16 лет.
«Армения, как уникальный технологический центр и региональный хаб, может и должна выразить признательность всем технологическим гигантам, внесшим значительный вклад за эти годы и десятилетия. Это люди, чьи инновации, изобретения и профессионализм сделали жизнь миллионов проще и лучше. Они предложили инновационные решения, которые сегодня используют миллионы людей по всему миру. В целом, это прекрасная инициатива, объединившая правительство, технологическое сообщество и спонсоров, которые выражают своё восхищение технологическими лидерами за их глобальный вклад в развитие технологий», — отметил министр науки, технологий и инноваций Республики Армения Мхитар Айрапетян.
«Viva способствовала распространению цифровых технологий и инноваций с момента своего основания, и поэтому неслучайно то, что компания является главным спонсором этой церемонии с момента ее создания. В этом году мы рады приветствовать Винсента Роша, благодаря которому технологический лидер “Analog Devices” вышел на новый уровень. Мы уверены, что его визит в Армению станет важным источником вдохновения для молодых специалистов, которые хотят развивать свои навыки и идеи в быстро меняющемся мире, и наши совместные усилия помогут создать динамичную экосистему, которая будет способствовать развитию технологий в Армении», заявил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
«Инициатива “Synopsys”, запущенная 15 лет назад, была направлена на повышение узнаваемости и укрепление имиджа Армении на международной арене», — отметил директор компании «Synopsys Armenia» Овик Мусаелян, координирующий деятельность исполнительного совета и международного отборочного комитета премии. «Эта награда также является успешным примером сотрудничества между бизнесом и государством, которое способствует позиционированию Армении как развивающегося высокотехнологичного центра. И что особенно важно — она помогает расширять технологические возможности страны и укреплять её независимость», — добавил господин Мусаелян.
Инициатором и спонсором церемонии награждения является компания «Synopsys». Церемония награждения проходит при поддержке Министерства высокотехнологической промышленности РА, Союза работодателей сферы ИКТ и Всеармянского фонда «Айастан».
Винсент Рош
Генеральный директор и председатель совета директоров
Винсент Рош генеральный директор и председатель совета директоров «Analog Devices Inc.» (ADI). Компания является ведущим поставщиком высокопроизводительных полупроводников, предлагая непревзойденные интеллектуальные решения в области связи, передового производства, здравоохранения, устойчивой энергетики, бытовой электроники и транспорта. Г-н Рош укрепил лидирующие позиции компании в области высокопроизводительных аналоговых решений благодаря своей приверженности инновациям в области приложений, ориентации на клиента и операционному совершенству.
Винсент Рош — третий генеральный директор и второй председатель совета директоров ADI. Он начал свою карьеру в ADI в 1988 году, стал президентом компании в 2012 году, был назначен генеральным директором в 2013 году и избран председателем совета директоров в 2022 году. За время пребывания г-на Роша на посту генерального директора общая доходность компании составила 546% (по сравнению с 339% у S&P 500, или в 1,6 раза больше доходности S&P 500 за тот же период по состоянию на 1 ноября 2024 года).
Г-н Рош является членом Ассоциации полупроводниковой промышленности, Президентского исполнительного консультативного совета Массачусетского технологического института (MIT) и Совета по лидерству в области высоких технологий Массачусетса. Он имеет степень бакалавра в области электронных систем и почетную степень доктора наук в сфере инженерии Лимерикского университета (Ирландия).