Հովհաննես Խուդոյանը կեղծ տեղեկատվություն տարածելով՝ քողարկված նպատակ ունի ՔԿ-ին ներքաշել դատավարական ընթացակարգերից դուրս երկխոսության մեջ. ՔԿ
07/07/2025 15:59
ՔԿ խոսնակ Կիմա Ավդալյանը գրել է. ««Սրբազան պայքար» անվանումը ստացած շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու հանգամանքի մասին վկայող փաստերը, այդ թվում՝ օրենքով սահմանված կարգով ձեռք բերված ձայնագրությունների համապատասխան հատվածները հրապարակվելուց հետո վարույթի առանձին մասնակիցներ, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված իրենց իրավունքները քրեական վարույթի շրջանակներում իրացնելու փոխարեն, շարունակում են հանրային տեղեկատվական հարթակներում ապատեղեկատվություն տարածելու գործելաոճը՝ այդ կերպ ակնհայտորեն փորձելով ազդել հանրային տրամադրությունների կամ կարծիքի վրա։
Մասնավորապես՝ Վազգեն Գալստանյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանն այսօր հրապարակում է արել դատարան քաղաքացիական հայցեր ներկայացնելու իր նոր «պլաններ»–ի մասին՝ դրանում, ի թիվս այլնի, հերթական անգամ պնդելով, թե իբր «ապացուցված է արդեն, որ Քննչական կոմիտեն կեղծել է ձայնագրությունները» և «կոնտեքստից կտրված է հանցագործներին մահապատժի ենթարկելու /գյուլլելու/ միտքը»: Ընդ որում՝ փաստաբանը մեջբերված մտքերը հնչեցնում է՝ սկզբունքորեն անհաղորդ լինելով ձայնագրություններ կեղծելու փաստը միանշանակ հերքող պարզաբանումներին:
Հանրային տիրույթում նմանօրինակ հայտարարությամբ հանդես գալը և միակողմանի դատողությունները շարունակաբար կրկնելը, թե իբր Քննչական կոմիտեն ապացույցներ՝ ձայնագրություններ է կեղծել, վկայում է ձայնագրությունների բովանդակության մասին ոչ միայն հանրությանը, այլ նաև քննիչին ասելիք չունենալու մասին: Միաժամանակ, վստահ ենք, որ ապացույցներ կեղծված լինելու մասին համոզմունք ունեցող իրավաբանը պետք է պատասխանատվություն ունենար և այդպիսի պնդումները հասարակության անդամներին անպատասխանատու կերպով հրամցնելու ապարդյուն փորձերի փոխարեն, հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացներ՝ ստանձնելով նաև դրա իրավական հետևանքները:
Փաստում ենք, որ Հովհաննես Խուդոյանը կեղծ տեղեկատվություն տարածելով քողարկված նպատակ ունի Քննչական կոմիտեին ներքաշել այնպիսի դաշտ, որն ակնհայտորեն վերածվելու է դատավարական ընթացակարգերից դուրս երկխոսության՝ դրանով իսկ նպատակ հետապնդելով նսեմացնել քրեական վարույթով ձեռք բերված իր տեսակով եզակի և անփոխարինելի նշանակություն ունեցող ապացուցողական զանգվածը, որը ձեռք է բերվել բացառապես օրենքով սահմանված պատշաճ իրավական ընթացակարգերի շրջանակներում:
Այդուհանդերձ, հարգելով քրեական մեղադրանքից քաղաքացիաիրավական եղանակներով պաշտպանվելու մասին փաստաբանի որոշումը, կրկին պարզաբանում ենք, որ քրեական վարույթով ձեռք բերված ապացույցները հետազոտվում են օրենքով սահմանված դատավարական կարգով, իսկ սոցիալական ցանցերում դրանց ապացուցողական նշանակության նսեմացման մասին հայտարարությունները որևէ կերպ չեն կարող ազդել քրեական վարույթով այդ ապացույցների նշանակության վրա։
Ավելին, դատավարության մասնակիցները և հանրությունը հետագայում դատավարության ավելի ուշ փուլերում, այդ թվում նաև հրապարակային դատաքննությունների ընթացքում, հնարավորություն են ունենալու ոչ միայն ծանոթանալու ձայնագրությունների ամբողջական հատվածներին, այլև՝ մեղսագրված արարքները հաստատող այլ փաստական տվյալներին»։

Ованнес Худоян, распространяя ложную информацию, имеет скрытую цель вовлечь Следственный комитет в диалог, выходящий за пределы судебного процесса — Следственный комитет
07/07/2025 17:32
Пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян написала:
«Факты, свидетельствующие о том, что лидеры и участники движения «Священная борьба» готовились к террору и захвату власти, в том числе соответствующие фрагменты записей, полученных в соответствии с законом, после их публикации, некоторые участники уголовного производства, вместо того чтобы воспользоваться своими правами, предусмотренными Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, и осуществлять их в рамках уголовного процесса, продолжают распространять дезинформацию на общественных информационных платформах, явно пытаясь повлиять на общественные настроения и мнение.
В частности, адвокат Вазгена Галстаняна — Ованнес Худоян — сегодня выступил с заявлением о своих новых "планах" по подаче гражданских исков в суд. В своей публикации он, среди прочего, в очередной раз утверждает, будто бы "уже доказано, что Следственный комитет подделал аудиозаписи", а также что "мысль о расстреле преступников была вырвана из контекста". При этом адвокат делает подобные заявления, полностью игнорируя разъяснения, которые однозначно опровергают факт фальсификации записей.
Выступления с подобными заявлениями в публичной плоскости и регулярное повторение односторонних суждений о якобы фальсификации Следственным комитетом доказательств — аудиозаписей — свидетельствуют о том, что у автора этих утверждений нет чего-либо содержательного сказать не только обществу, но и следствию по существу самих записей. В то же время мы уверены, что юрист, искренне убеждённый в наличии подделки доказательств, должен был бы проявить ответственность и вместо безрезультатных и безответственных попыток навязать подобные утверждения обществу, подать официальное сообщение о преступлении, взяв на себя и юридические последствия такого шага.
Мы констатируем, что распространяя ложную информацию, Ованнес Худоян преследует скрытую цель — втянуть Следственный комитет в поле, которое очевидно превратится в диалог вне рамок судебных процедур. Тем самым он стремится умалить значимость доказательственной базы, полученной в рамках уголовного производства, которая по своей природе является уникальной и незаменимой, и была собрана исключительно в соответствии с установленными законом надлежащими юридическими процедурами.
Тем не менее, уважая решение адвоката защищать своего подзащитного от уголовного обвинения гражданско-правовыми методами, мы вновь разъясняем: доказательства, полученные в рамках уголовного производства, исследуются строго в соответствии с процессуальными нормами, установленными законом. А заявления в социальных сетях, направленные на умаление их доказательственной силы, никоим образом не могут повлиять на их значение в уголовном деле.
Более того, участники судебного процесса и общественность на более поздних этапах разбирательства, в том числе в ходе открытых судебных заседаний, получат возможность ознакомиться не только с полными фрагментами аудиозаписей, но и с другими фактическими данными, подтверждающими вменяемые деяния».