Եթե դատարանը տարբերակի խմբային հայցը ժողովրդական հայցից, ապա Բագրատ Սրբազանի դեմ հայցադիմումի ընդունումը կմերժի. Արթուր Ղամբարյան
23/07/2025 11:13
Մի շարք քաղաքական գործիչներ պատրաստվում են Բագրատ Սրբազանի դեմ ներկայացնել խմբային հայց՝ ժողովրդին վիրավորելու մեղադրանքով։
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Ղամբարյանի գնահատմամբ՝ եթե դատարանը տարբերակի խմբային հայցը ժողովրդական հայցից (actio popularis), ապա նման հայցադիմումի ընդունումը կմերժի՝ գործը քաղաքացիական դատավարության կարգով քննության ենթակա չլինելու հիմքով (ՔԴՕ 126-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետ)։
«ՀՀ քրեական և քաղաքացիական դատավարություններում ժողովրդական հայցի (actio popularis) ինստիտուտ նախատեսված չէ, ուստի նման գործերը քաղաքացիական դատարանի քննությանը ենթակա չեն։ ՀՀ վարչական դատավարությունում շրջակա միջավայրի պաշտպանության վերաբերյալ գործերով actio popularis-ի կիրառման հնարավորություն նախատեսված է (տե՛ս ՀՀ ՍԴ 07.09.2010թ. ՍԴՈ-906 որոշումը)։
Տարիներ առաջ ես և Արտակ Ղազարյանը առաջարկել ենք ՀՀ քրեական դատավարությունում որոշ գործերով ներդնել actio popularis ինստիտուտը (տե՛ս «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարություն (մինչդատական վարույթ)». Մաս 2, Երևան, Տիգրան Մեծ, 2017, էջ 371-372, 450-452; Ղազարյան Ա.Ա., Ժողովրդական մեղադրանքը (actio popularis) և դրա ներդրման հեռանկարները հայկական քրեական դատավարությունում։ Երևան, ԹԱՍԿ, 2020)։
Actio popularis-ը և խմբային հայցը էապես տարբեր իրավաբանական բնույթ ունեցող ինստիտուտներ են, որոնց վերաբերյալ գրվել են բազմաթիվ աշխատանքներ։ Միայն նշենք, որ խմբային հայցի դեպքում հայցվորների որոշակիացված խումբը պատասխանողի գործողություններից պետք է վնաս կրած լինի (օրինակ՝ սպառողների որոշակի խումբը), մինչդեռ Բագրատ Սրբազանի ենթադրյալ խոսքը որևէ կոնկրետ անհատի հասցեագրված չի եղել։ Այս պարագայում խմբային հայցի ինստիտուտը օգտագործվում է ոչ թե անհատական իրավունքները պաշտպանելու, այլ օրենքով չնախատեսված՝ ժողովրդական հայցը (actio popularis) քողարկելու և այդ միջոցով հասարակական գիտակցության վրա ազդելու և Սրբազանի դեմ բացասական վերաբերմունք կուտակելու համար, ինչը, քաղաքական տեխնոլոգիաների տեսանկյունից, կարող է արդյունավետ միջոց լինել՝ անկախ գործի դատական հեռանկարից։
Ի դեպ, Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցին ևս ուներ հնարավորություններ ՀՀ վարչապետի՝ որպես պաշտոնատար անձի, Եկեղեցու դեմ կատարած հակաօրինական մի շարք ռեալ գործողություններ ՀՀ վարչական դատավարության կարգով վիճարկելու և դրանց հետագա շարունակությունը կանխելու (խափանելու) ուղղությամբ հայցեր ներկայացնելու եղանակով՝ հասարակության մոտ, այս հարթակի օգտագործելով, ևս մեկ անգամ նրա գործողությունների հակաօրինականություն ընդգծելու ակնկալիքով (ակնկալվող արդյունքին հասնելու համար անհրաժեշտ էր գրագետ տեխնոլոգիաների օգտագործում)։ Բայց, կարծես թե, այդ ճանապարհն համարվել է անընդունելի՝ դատական հեռանկար չունենալու հիմքով։
Կրկին գործ ունենք ոչ ստանդարտ իրավիճակում ստանդարտ իրավաբանության հետ։ Սա ցույց է տալիս ոչ ստանդարտ իրավիճակներում կողմնորոշվելու անկարողությունը, իրավաքաղաքական երևույթների վերաբերյալ գիտելիքների (պատկերացումների) պակասը և պատասխանատվությունից խուսափելու ձգտումը»,- նշել է պրոֆեսոր Ղամբարյանը։

Если суд разграничит коллективный иск от народного, иск против архиепископа Баграта будет отклонен — юрист
Ряд политических деятелей готовятся подать коллективный иск против архиепископа Баграта Галстаняна по обвинению в оскорблении народа.
По словам доктора юридических наук, профессора Артура Гамбаряна, если суд отличит коллективный иск от народного иска (actio popularis), то он отклонит такой иск по причине того, что дело не подлежит рассмотрению в порядке гражданского судопроизводства (статья 126, часть 1, пункт 1 Гражданского процессуального кодекса).
«Институт народного иска (actio popularis) в уголовном и гражданском судопроизводстве Республики Армения не предусмотрен, следовательно, подобные дела не подлежат рассмотрению в гражданском суде. В административном судопроизводстве Республики Армения предусмотрена возможность применения actio popularis по делам, связанным с охраной окружающей среды (см. постановление Конституционного Суда Республики Армения от 07.09.2010 г., SDO-906).
Несколько лет назад мы с Артаком Казаряном предложили ввести в уголовном судопроизводстве Республики Армения в определенных случаях институт actio popularis (см. «Уголовный процесс Республики Армения (досудебное производство)». Часть 2, Ереван, Тигран Мец, 2017, с. 371-372, 450-452; Казарян А.А. Народное обвинение (actio popularis) и перспективы его внедрения в уголовном судопроизводстве Армении. Ереван, 2020).
Actio popularis и групповой иск – принципиально разные правовые институты, о которых написано множество работ. Отметим лишь, что в случае группового иска ущерб от действий ответчика должен быть причинён определённой группе истцов (например, определённой группе потребителей), в то время как предполагаемая речь архиепископа Баграта не была адресована какому-либо конкретному лицу. В данном случае институт группового иска используется не для защиты индивидуальных прав, а для маскировки неисполнимого народного иска (actio popularis) и тем самым воздействия на общественное сознание, аккумулирования негативных настроений по отношению к архиепископу, что, с точки зрения политтехнологий, может быть эффективным средством, независимо от судебной перспективы дела.
Кстати, Армянская Апостольская Святая Церковь также имела возможность оспорить ряд реальных незаконных действий премьер-министра Республики Армения, как должностного лица, против Церкви в административном порядке Республики Армения и подать иски для предотвращения (пресечения) их дальнейшего продолжения, в надежде использовать данную площадку (для достижения ожидаемого результата необходимо было применение грамотных технологий), в очередной раз подчеркнуть для общественности незаконность его действий. Однако, судя по всему, этот путь был признан неприемлемым по причине отсутствия судебных перспектив.
Мы вновь имеем дело со стандартной юридической практикой в нестандартной ситуации. Это свидетельствует о неумении ориентироваться в нестандартных ситуациях, об отсутствии знаний (понятий) о правовых и политических явлениях, о желании уйти от ответственности», — написал Артур Гамбарян.