«Փաստ». Օրենքը տեղ-տեղ է գործո՞ւմ, թե՞ ընդհանրապես չի գործում
«Փաստ» թերթը գրում է. «Վերջին շրջանում, ինչպես հայտնի է, հանիրավի կալանավորված գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանը, ինչպես նաև «Սրբազան պայքարն» առաջնորդող Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, չնայած անազատության մեջ գտնվելու հանգամանքին, զրպարտության և վիրավորանքի համար քաղհայցեր են ներկայացրել դատարաններ՝ մի ամբողջ շարք քպական ու քպամերձ գործիչների և քարոզիչների դեմ (շուրջ երկու տասնյակ, ու ցանկը դեռ լրացվելու է): Բնականաբար, պահանջում են հերքում, հրապարակային ներողություն և ոչ նյութական վնասների հատուցում՝ վիրավորանքի ու զրպարտության համար:
Քպականներն ու նրանց սատելիտները ձևացնում են, թե ոչ մի կերպ անհանգստացած չեն, սակայն իրականում լավ էլ «իրար են խառնվել»՝ ժողովրդական բառուբանով ասած: Ստատուս է, որ «երկնում» են, թե բա՝ մեզ ուզում են լռեցնել: Օրինակ՝ կարկառուն քպականներից մեկը, արձագանքելով իր դեմ հայցերին ու նաև իր բանկային հաշիվների վրա քաղհայցի պահանջի չափով կալանք դնելու դատարանի որոշմանը, մասնավորապես սրտնեղել է, թե «հերիք չի քաղաքական գործիչներին քաղաքական հայտարարությունների համար ոմանք դատի են տալիս, դեռ դատարաններն էլ նման որոշումներ են կայացնում»:
Այստեղ են ասել՝ «այս ե՞րբ նոր եկաք»: Ուրեմն, ստացվում է՝ մարդու, մարդկանց հասցեին ինչ ասես կարելի է ասել ու դա հրամցնել որպես... «քաղաքական հայտարարությո՞ւն»: Մյուս կողմից՝ այդ ինչո՞ւ է շատ ավելի քաղաքական հայտարարությունների համար նույն այդ ՔՊ-ի իշխանությունը ընդդիմադիր կամ պարզապես ակտիվ գործիչներին բանտ ուղարկում: Այն էլ՝ քրեական մեղադրանքներով:
Այսինքն, ընդդիմադիրներին կարելի է ձերբակալել, կալանավորել, դատել իսկապես քաղաքական հայտարարության համար, իսկ իշխանավորներին չի կարելի նույնիսկ դատի տա՞լ զրպարտության համար, «լեզվին եկածն» ասելու համար: Օրենքն, ի՞նչ է, տեղ-տեղ է գործո՞ւմ: Թե՞ ընդհանրապես չի գործում»։

«Факт»: Закон работает выборочно или не работает вовсе?
«Как известно, в последнее время несправедливо арестованный бизнесмен и благотворитель Самвел Карапетян, а также находящийся под стражей архиепископ Баграт Галстанян, возглавляющий движение "Священная борьба", несмотря на лишение свободы, подали в суд гражданские иски о клевете и оскорблении против целого ряда деятелей и агитаторов, связанных с правящей партией "Гражданский договор" (около двух десятков человек, и список ещё будет пополняться).
Исковые требования включают опровержение, публичные извинения и компенсацию морального вреда за оскорбление и клевету.
Представители правящей партии и их сателлиты делают вид, будто нисколько не обеспокоены, но на деле, как говорится в народе, "напряжены и растеряны". Один за другим они публикуют посты, жалуясь, что их якобы пытаются "заставить замолчать". К примеру, один из видных членов партии, комментируя иски против себя и решение суда о наложении ареста на его банковские счета в рамках этих исков, возмутился: "Мало того, что политиков судят за политические заявления, так ещё и суды принимают такие решения!"
На это хочется ответить: "А вы только сейчас это заметили?" Получается, можно говорить что угодно в адрес отдельных лиц и оправдывать это как… «политическое заявление»? А почему тогда именно нынешняя власть неоднократно сажала оппозиционных и просто активных деятелей в тюрьму именно за политические высказывания — причём по уголовным статьям?
То есть — оппозиционеров можно арестовывать, судить и сажать за действительно политические заявления, а представителей власти даже просто за клевету и оскорбления нельзя привлечь к ответственности?