Ի՞նչ կորոշվի Սամվել Կարապետյանի հարցով
Առաջիկա օրերին ավարտվում է դատարանի կողմից ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ սահմանված երկամսյա կալանքի ժամկետը։ Այն խորհրդանշական կերպով համընկնում է նրա 60-ամյակի հետ, որը ոչ այնքան իրավական, որքան արժեքային դիսկուրսի առանցքային պահ է։
Հասարակական լայն շերտերի ընկալումներում արդեն ձևավորվել է պատկերացում, ըստ որի՝ գործը դիտվում է քաղաքական հաշվեհարդարի շրջանակում: Եթե 2018-թ.-ին Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները ներկայացվում էին որպես արդարության, օրինականության և հավասարության վերականգնման հնարավորություն, ապա հետագա իրադարձությունները՝ ներառյալ պատերազմական պարտությունը, մարդկային կորուստները, տարածքային զիջումները և անվտանգային սպառնալիքները, ցույց տվեցին, որ նոր իշխանական համակարգը ենթակա է հարցադրումների՝ լեգիտիմության և արդյունավետության համատեքստում։ Այս ֆոնին Սամվել Կարապետյանի գործը դիտվում է ոչ միայն որպես իրավական, այլև համակարգային ճգնաժամի ցուցիչ։
Իրավական գործընթացներում արձանագրված հակասությունները, սկսած Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից նրա ձերբակալությունը և հարազատների բնակարաններում կատարված խուզարկությունները ոչ իրավաչափ ճանաչելուց, ակնարկում են արդարադատության համակարգի ներսում առկա մեխանիզմների ընտրողական կիրառման մասին։ Նման իրավիճակներում առաջանում է հարց՝ մենք ականատես ենք անկախ դատական համակարգի դրսևորմա՞նը, թե՞ դրա իմիտացիային։
Եթե պետության իրավական համակարգը սկզբում կիրառում է կոշտ և վիճահարույց միջոցներ, ապա հետագա մեղմացման կամ արդարացման քայլերն ընկալվում են որպես լեգիտիմության ձևական ցուցադրում։ Իսկ եթե այդ մտահոգությունները չեն համապատասխանում իրականությանը, ապա իշխանությունն այս օրերին ունի դրանք փարատելու ևս մեկ հնարավորություն՝ կա՛մ ցուցաբերել նվազագույն ողջախոհություն և բարոյականություն ու ազատ արձակել ազգային բարերարին, կա՛մ շարունակել արժեհամակարգի ավերման և պետականության արժեզրկման ուղին՝ «հանուն Հայաստանի Հանրապետության»…

Какое решение будет принято по вопросу Самвела Карапетяна?
В ближайшие дни истекает двухмесячный срок ареста, установленный судом в отношении национального благотворителя Самвела Карапетяна. Символично, что это совпадает с его 60-летием — событием, имеющим больше ценностный, чем правовой контекст.
В общественном восприятии уже сложилось мнение, что дело рассматривается как часть политической расправы. Если политические перемены 2018 года в Армении преподносились как возможность восстановления справедливости, законности и равенства, то последующие события — в том числе поражение в войне, человеческие потери, территориальные уступки и угрозы безопасности — показали, что новая система власти вызывает вопросы с точки зрения своей легитимности и эффективности. На этом фоне дело Самвела Карапетяна воспринимается не только как правовая, но и как системная проблема, указывающая на более глубокий кризис.
Противоречия, зафиксированные в правовых процедурах — начиная с признания Апелляционным уголовным судом его задержания и обысков в квартирах родственников незаконными, — свидетельствуют о выборочном применении механизмов внутри судебной системы. Возникает закономерный вопрос: мы наблюдаем проявление независимой судебной власти или её имитацию? Если правовая система сначала применяет жёсткие и спорные меры, а затем переходит к их смягчению или оправданию, это может восприниматься как формальная демонстрация легитимности.
Если же подобные опасения не соответствуют действительности, у власти есть ещё один шанс их развеять — проявить хотя бы минимальное благоразумие и нравственность, освободив национального благотворителя. В противном случае — продолжать путь разрушения системы ценностей и обесценивания государственности "ради Республики Армения"…