Պետք է շնորհակա՞լ լինենք դատարանին, որ չգործած հանցանքի համար տնային կալանք կիրառեց զոհված զինվորի հոր նկատմամբ ու նրան արգելեց շաբաթվա հինգ օրերին այցելել որդու շիրիմին
Այսօր ևս շարունակվեց Սրբազան պայքարի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի և մյուս քաղբանտարկյալների գործով դատական նիստը։
Հիշեցնենք՝ Սրբազան պայքարի գործով մեղադրանք են առաջադրել 18 անձի՝ «ահաբեկչության և իշխանության յուրացման նախապատրաստման» հոդվածներով։
Քննելով Սրբազան պայքարի աջակիցների ու ակտիվիստների խափանման միջոցը փոխելու հարցը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը քաղբանտարկյալներից Արա Զոհրաբյանի՝ 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայող Հակոբ Ռոստոմյանի հոր խափանման միջոց կալանքը փոխարինեց եռամսյա տնային կալանքով՝ համակցված բացակայելու արգելքի հետ։ Ըստ Ֆարխոյանի որոշման՝ պատերազմում զոհված զինվորի հայրը Եռաբլուր` որդու շիրիմին կարող է այցելել շաբաթը 2 անգամ՝ պրոբացիայի ծառայության աշխատակիցների ուղեկցությամբ։
Դատարանի այս որոշման կապակցությամբ իր դիրքորոշումն է հայտնել Սրբազան պայքարի գործով անցնողների պաշտպանական կողմը։ Մասնավորապես, փաստաբան Վահան Հովհաննիսյանը հայտարարել է․
«Կարծում եք՝ դատարանը օբյեկտի՞վ գտնվեց՝ չերկարաձգելով Արա Ռոստոմյանի կալանքը։ Դատարանը օբյեկտի՞վ գտնվեց՝ կիրառելով տնային կալանք և թույլատրելով շաբաթական երկու անգամ այցելել Եռաբլուր զինվորական պանթեոն՝ որդու շիրմին։
Պաշտպանական կողմը պետք է շնորհակա՞լ լինի դատարանին․ ամենևին։
Արա Ռոստոմյանի նկատմամբ տնային կալանք կիրառվեց չգործած հանցանքի համար։ Անմեղ ծնողին արգելվեց շաբաթվա մնացած հինգ օրերին այցելել որդու շիրիմին։

Должны ли мы быть благодарны суду за то, что применил домашний арест к отцу погибшего солдата за преступление, которого он не совершал, и запретил ему посещать могилу сына пять дней в неделю?
21/08/2025 18:22
Сегодня продолжилось судебное заседание по делу архиепископа Баграта Галстаняна, лидера "Священной борьбы", и других политических заключённых.
Напомним, что в рамках дела "Священной борьбы" обвинения по статьям «подготовка к теракту» и «подготовка к захвату власти» предъявлены 18 лицам.
В ходе заседания судья Карен Фархоян рассмотрел вопрос об изменении меры пресечения сторонникам и активистам "Священной борьбы". В частности, мера пресечения в отношении одного из политзаключённых — Ара Ростомяна, отца погибшего в 44-дневной войне военнослужащего Акопа Ростомяна, — была изменена с содержания под стражей на трёхмесячный домашний арест с дополнительным ограничением на передвижение.
Согласно решению судьи Фархояна, отец погибшего солдата может посещать могилу сына на военном кладбище "Ераблур" только дважды в неделю и исключительно в сопровождении сотрудников службы пробации.
По поводу этого решения свою позицию выразила сторона защиты обвиняемых по делу "Священной борьбы". Адвокат Ваган Ованнисян заявил:
«Вы считаете, что суд проявил объективность, не продлив срок ареста Ара Ростомяна?
Вы считаете, что суд был объективен, назначив домашний арест и позволив посещать могилу сына дважды в неделю?
Должна ли защита быть благодарна суду? Ни в коем случае.
Домашний арест был применён к человеку, который не совершал преступления.
Невиновному отцу запретили посещать могилу сына в оставшиеся пять дней недели.
Должны ли мы быть благодарны суду, государству, властям? Никогда».