Բանկերի օնլայն վարկերի զեղծարարության զոհ դարձած քաղաքացիների վարկերը սառեցված են մինչև քրեական գործի ավարտը. ամենաշատը տուժել են ID բանկից, Ինեկոբանկից, Արդշինբանկից
Մինչ հունիսի 1-ը բանկային զեղծարարության զոհ դարձած քաղաքացիների վարկերը սառեցվել են՝ մինչև քրեական վարույթների քննության ավարտը։ Այսինքն՝ պետք է իրականացվի քննություն, կայացվեն դատավճիռներ։ Դատարանը կպարզի, թե ով է գումարը գողացել և ում գումարն է դա։ Եթե պարզվի, որ քաղաքացիներն ունեցել են չարամիտ մասնակցություն, նրանք կդառնան զեղծարարներ, ոչ թե զոհեր, և դատարանի վճռով խնդիրը կհանգուցալուծվի, այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է «Հանրային վերահսկողություն» ՀԿ նախագահ, իրավապաշտպան Մհեր Կարագոզյանը։
Հիշեցնենք, որ երկար ժամանակ մի շարք քաղաքացիներ ահազանգում են՝ բանկային զեղծարարության զոհ դառնալու մասին։ Ապրիլի դրությամբ ստացվել էր ավելի քան 300 ահազանգ։ Բնակիչները նշում էին, որ իրենց անունով վարկ է ձևակերպվել՝ բավականին խոշոր չափերով, որոնց մասին նրանք նույնիսկ չեն իմացել։ Մեծ մասամբ ահազանգերը վերաբերել են ID բանկին, Ինեկոբանկին և Արդշինբանկին։
Մհեր Կարագոզյանը կարևորել է, որ քաղաքացիների ֆինանսական իրավունքներն այս պահին վերականգնվել են. եղել են քաղաքացիներ, որոնց հաշիվներում 5–10 մլն դրամ գումարներ էին, դրանք գողացվել էին, սակայն վերադարձվել և հասանելի են։ Եթե դատավճռով պարզվի, որ քաղաքացին չարամիտ է եղել և նենգաբար գործողություններ կատարել՝ ներկայանալով որպես զոհ, փոխառության պայմանագիրը կգործի և գումարը կվերադարձվի բանկին, հակառակ դեպքում՝ գումարը կմնա քաղաքացու մոտ։
«Սա արդար լուծում է, բայց դրանից հետո կրկին ահազանգեր ենք ստացել՝ նոր զեղծարարությունների մասին։ Մեր ցուցակում նոր բանկ է ավելացել՝ Արցախբանկը, որտեղ քաղաքացիների հաշիվներից գողացվել է մոտ 10–11 մլն դրամ, և բանկը հրաժարվում է պատասխանատվությունից։ Այստեղ ևս իրավունքի խախտում կա. պատճառաբանվում է, թե քաղաքացին է մեղավոր, քանի որ անձնական տվյալ է տվել։ Երբեք զոհին չի կարելի մեղադրել, որովհետև երբ ծուղակում հայտնված քաղաքացուն մեղադրում են ինչ-որ հարցում, դա նպաստում է հանցագործության կայացմանը և հանցագործին աջակցություն է դառնում։ Մեր ասելիքը նույնն է՝ որքան էլ քաղաքացին հայտնվի ծուղակում և տրամադրի տվյալներ, որոնք համարում է անձնական, միևնույն է, բանկը պետք է պատշաճ նույնականացում իրականացնի։ Ամեն դեպքում, հունիսի 1-ից հետո արձանագրված զեղծարարության զոհերի խնդիրը դեռևս լուծված չէ»,- նշել է Կարագոզյանը՝ հավելելով, որ այս ուղղությամբ դեռ անելիքներ կան։
Իրավապաշտպանը նաև նշել է, որ ՔԿ համապատասխան աշխատակիցները, որոնք զբաղվում էին այդ հարցով, աշխատանքից ազատվել են. պարզ չէ՝ ճնշումների հետևանքով, թե համակարգը նրանց հեռացրեց։ Նոր քննիչների հետ համագործակցություն չկա, և պատրաստակամություն նույնպես չկա, չեն ընդունում։
«Էլի բերում են նրան, որ քաղաքացիական ճնշումներ լինեն։ Խնդիրը պետք է համակարգային լինի։ Եթե խնդիրը լուծվել է այս տրամաբանությամբ, ապա բոլորին պետք է վերաբերի։ Ինչո՞վ են տարբերվում այն քաղաքացիները, ովքեր մինչև հունիսի 1-ն են զեղծարարության զոհ դարձել, որ նրանց նկատմամբ գործում է մի որոշում, որը չի գործում հունիսի 1-ից հետո տուժածների համար»,- ասել է Կարագոզյանը։
Իրավապաշտպանը առանձնացրել է ևս մեկ հանգամանք. մինչև հունիսի 1-ը տուժած քաղաքացիներից, որոնց անունով ձևակերպվել են վարկեր, որոնք հիմա արդեն սառեցվել են մինչև քրեական գործի ավարտը, գումարներ են գանձվել՝ աշխատավարձերից, թոշակներից, քանի որ հաշվել են իրենց անունով ապօրինի ձևակերպված վարկի տոկոսները և գանձվել են։ Այժմ բանկերը դեռևս ձեռնպահ են մնում վերադարձնել այդ գումարները։
«Քաղաքացիները կրկին կրել են ֆինանսական տույժեր։ Կա որոշ համագործակցություն մեր և բանկերի միջև, սակայն բանկերը դեռևս հրաժարվում են վերադարձնել ապօրինի մուծված գումարները։ Ես պնդում եմ, որ այդ գումարները ապօրինի են գանձվել՝ ինչպես որպես մայր գումարների մարում, այնպես էլ որպես տոկոսների մարում։ Եթե դուք տոկոսները չեղարկել եք և վարկը սառեցրել մինչև քրեական գործի ավարտը, ինչո՞ւ է գումարը գանձվել քաղաքացիներից, առավել ևս այն դեպքում, երբ շատ դեպքերում քաղաքացին վճարումները չի կատարել իր ուզածով, այլ՝ կամ ճնշումների ներքո, կամ որպեսզի չհայտնվի սև ցուցակներում կամ հարկադիր կատարողական ծառայությունում, կամ պարզապես առանց հարցնելու բանկը քաշել է քաղաքացիների հաշիվներից»,- նշել է Կարագոզյանը։

Кредиты граждан, ставших жертвами мошенничества с онлайн-займами, заморожены до завершения уголовного дела — больше всего пострадали клиенты IDBank, Inecobank и Ardshinbank
13/09/2025 15:53
Кредиты граждан, ставших жертвами банковского мошенничества до 1 июня, временно заморожены до окончания расследований по уголовным делам. Как отметил в интервью «Фактинфо» председатель организации «Общественный контроль», правозащитник Мгер Карагозян, это означает, что следует дождаться завершения следственных действий и судебных решений.
«Суд выяснит, кто украл деньги и кому они действительно принадлежат. Если выяснится, что граждане действовали умышленно и участвовали в махинациях, они будут признаны не жертвами, а злоумышленниками, и вопрос будет решён по решению суда», — пояснил Карагозян.
Более 300 заявлений, лидируют три банка
Напомним, в течение долгого времени десятки граждан сообщали, что стали жертвами банковского мошенничества. По данным на апрель, было зарегистрировано более 300 подобных обращений. Люди утверждали, что на их имя были оформлены крупные кредиты, о которых они ничего не знали.
Наибольшее количество жалоб касалось IDBank, Inecobank и Ardshinbank.
Карагозян отметил, что важно зафиксировать тот факт, что финансовые права многих граждан были восстановлены.
«Были случаи, когда с личных счетов людей похищались суммы в размере 5–10 млн драмов. Эти деньги были возвращены и стали снова доступны владельцам», — сообщил он.
Если же судом будет установлено, что человек сознательно участвовал в мошеннической схеме, кредитный договор вступит в силу, и средства будут возвращены банку. В противном случае деньги останутся у гражданина.
«Это справедливое решение. Однако даже после этого мы получаем новые сигналы о новых случаях мошенничества. В нашем списке появился ещё один банк — Artsakhbank. Оттуда, по заявлениям граждан, были украдены 10–11 млн драмов, и банк отказывается признавать свою ответственность», — заявил правозащитник.
По его словам, позиция банка неприемлема, поскольку вина возлагается на самих граждан, якобы предоставивших личные данные.
«Нельзя обвинять жертву. Обвинения в адрес попавших в ловушку граждан только способствуют реализации преступления и по сути играют на руку преступникам.
Наше чёткое требование: вне зависимости от того, какие данные человек сообщил и при каких обстоятельствах — банк обязан провести надлежащую идентификацию клиента», — подчеркнул Карагозян.
Судьба новых пострадавших остаётся неясной
Он отметил, что проблема граждан, пострадавших после 1 июня, пока не решена. И это вызывает серьёзные вопросы:
«Почему действует одна логика по отношению к пострадавшим до 1 июня, и совершенно другая — к тем, кто пострадал после? Это нарушает принцип равенства перед законом», — заявил он.
Также правозащитник обратил внимание, что до заморозки кредитов (до 1 июня) у многих жертв изымались средства — из зарплат, пенсий, банковских счетов, поскольку начислялись проценты по незаконно оформленным займам.
«И сейчас банки отказываются возвращать эти суммы. Я утверждаю, что такие взыскания были незаконны — как по основному долгу, так и по процентам. Если кредит заморожен, а проценты аннулированы до окончания следствия, на каком основании банки списывали деньги? Тем более в тех случаях, когда граждане делали платежи не по своей воле, а под давлением, чтобы не попасть в "чёрный список", не оказаться у судебных исполнителей, или же банки просто списывали средства без уведомления», — отметил Карагозян.
Следователи уволены, новые не сотрудничают
Он также сообщил, что следователи Комитета по расследованию, ранее занимавшиеся этим делом, были уволены — неизвестно, по собственному желанию или под давлением.
По его словам, новые следователи не проявляют ни заинтересованности, ни готовности сотрудничать.
«Снова создаётся ситуация, когда вопрос должен решаться только под давлением гражданского общества. Но это должен быть системный подход. Если проблема решается по одной логике, она должна применяться ко всем», — подчеркнул правозащитник.