7 տարի է` Հայաստանս վերածել են գերեզմանի, մահը խժռում է ջահել կյանքեր, մինչև ե՞րբ, ժողովո՛ւրդ. Աստղ Գալեյան
25/09/2025 10:46
Մեր պարտությունների շարքը սկսվեց այն ժամանակ, երբ 44-օրյայից հետո թույլ տվեցինք նրա (նկատի ունի Նիկոլ Փաշինյան-հեղ.) մուտքը Եռաբլուր, այս մասին գրել է 44-օրյա պատերազմում զոհված Մխիթար Գալեյանի մայրը՝ Աստղ Գալեյանը։
«Մեր պարտությունների շարքը սկսվեց այն ժամանակ, երբ «+ - 50» էին մեր երեխեքը, երբ «կարող էինք կանգնեցնել պատերազմը, կլիներ նույն արդյունքը, բայց առանց զոհերի», երբ «Արցախը Հայաստան է», հետո վերածվեց «Ղարաբաղն Ադրբեջան» է, երբ ինքը՝ Նիկոլ կոչվածը, պատասխանատուն էր, բայց ոչ մեղավորը, երբ մայրերին Եռաբլուրից քարշ տալով տարան ու ոչ մեկ չպատժվեց, երբ բարձրաստիճան հոգևորականներ են դատվում, հայրենիք սիրող մարդիկ, Արցախ ազատագրած նախագահներ ու հայրենիքի հայրեր…. համատարած անտարբերություն է, ու այս ամենը հետևանքն է ամենաթողության»,-նշել է Գալեյանը։
Գալեյանն ընդգծել է՝ 7 տարի է՝ Հայաստանը վերածել են գերեզմանի, մահը խժռում է ջահել կյանքեր։
«Մինչև ե՞րբ, ժողովո՛ւրդ…»,- գրել է Աստղ Գալեյանը։

Астх Галеян: уже 7 лет Армения превращена в кладбище — смерть пожирает молодые жизни: до каких пор, народ?
Мать Мхитара Галеяна, погибшего во время 44-дневной войны, Астх Галеян в социальной сети выступила с резким заявлением, обвинив действующую власть в продолжающихся потерях и моральном разложении в стране.
«Серия наших поражений началась тогда, когда после 44-дневной войны мы позволили ему (имеется в виду Никол Пашинян — ред.) войти в Ераблур», — написала она.
По её словам, всё началось с момента, когда власти цинично говорили, что результат войны был бы тем же, даже если бы её остановили раньше, «но тогда бы не было жертв», когда звучали лозунги вроде «Арцах — это Армения», а затем — «Карабах — это Азербайджан».
«Когда тот, кого зовут Никол, был ответственным, но не виновным. Когда матерей насильно уводили с Ераблура, и никто за это не понёс наказания. Когда судят высокопоставленных священнослужителей, патриотов, президентов, освободивших Арцах, отцов Отечества… Господствует повсеместное равнодушие, и всё это — следствие вседозволенности», — подчеркнула Галеян.
Она добавила: «Уже 7 лет Армению превращают в кладбище, смерть пожирает молодые жизни. До каких пор, народ?..»