«Մենք արձանագրում ենք թվային ծառայությունների նշանակալի դինամիկա»․ Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրենի հարցազրույցը՝ Ֆորբսին
Ամերիաբանկի ֆինանսական տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը հարցազրույց է տվել Ֆորբս ամսագրին։ Նա խոսել է Հայաստանի տնտեսության մեջ բանկի նշանակալի դերակատարության մասին` որպես վարկային պորտֆելով խոշորագույն ֆինանսական հաստատությունը Հայաստանում:
-Կարո՞ղ եք պատմել «Լայըն Ֆայնենս Գրուփ ՓիԷլՍի»-ի (Lion Finance Group PLC) հետ ձեր նոր գործընկերության մասին։
Ամերիաբանկը Lion Finance Group PLC-ի առանցքային դուստր ընկերություններից է։ Դրանով հանդերձ, բանկը պահպանել է կառավարման և գործառնությունների անկախությունը՝ միևնույն ժամանակ մեծապես շահելով խմբի այլ դուստր բանկերի հետ արժեքավոր փորձի փոխանակումից։ Մենք կիսվում ենք մեր ձեռքբերումներով և մարտահրավերների հաղթահարման փորձով՝ դրանք հարմարեցնելով յուրաքանչյուր շուկայի հաճախորդների վարքագծին։
Այս համագործակցությունը ոչ միայն ապահովում է գիտելիքի փոխանակում, այլև ընդգծում է տարածաշրջանի ներուժը, որպեսզի ներդրողներն ու հաճախորդները կարողանան օգտվել տնտեսությունների առավելությունների համադրումից՝ դրանք առանձին-առանձին դիտարկելու փոխարեն։
-Ինչպե՞ս է թվային փոխակերպումը կերտել բանկի հաջողությունը։
Շուրջ մեկ տասնամյակ թվային փոխակերպումը մեր աճի ռազմավարության առանցքում է։ Այժմ գործարքների ավելի քան 99 տոկոսն իրականացվում է մեր մասնաճյուղերից դուրս, իսկ վաճառքների կեսից ավելին՝ առցանց։ Այս փոփոխության շնորհիվ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է հաշիվ բացել, վարկի հայտ ներկայացնել, ավանդ ձևակերպել կամ իրականացնել անհրաժեշտ գործարքները՝ ցանկացած վայրից` առանց բանկ գալու։
Մենք հավատում ենք՝ պետք է հաճախորդներին առաջարկել մեր ծառայություններն այնտեղ, որտեղ նրանք են, և Հայաստանում ինտերնետի բարձր ծածկույթը դա հնարավոր է դարձնում։ Միայն նախորդ տարվա ընթացքում թվային ենթակառուցվածքներում կատարված հետևողական ներդրումների շնորհիվ մեր գործարքների ծավալն աճել է ավելի քան վեց անգամ։ Մենք արձանագրում ենք թվային ծառայությունների նշանակալի դինամիկա․ վերջին 12 ամիսներին մեր ամսական ակտիվ օգտատերերի թիվն աճել է ավելի քան 50 տոկոսով։
-Ինչպե՞ս է գործնականում դրսևորվում Ամերիաբանկի «էկոհամակարգային» մոտեցումը։
Մեր էկոհամակարգի գաղափարը շատ պարզ է․ «մեկ պատուհանի» սկզբունք, որը ստեղծված է կյանքն առավել հարմարավետ դարձնելու, հաճախորդների գոհունակությունն ապահովելու և նրանց կյանքի որակը բարելավելու համար։ Սա է մեր առաքելությունը։
Մեր գործունեության հիմնական նպատակը հաճախորդների կարիքների բավարարումն է։ Իսկ երբ այդ կարիքները դուրս են գալիս բանկային շրջանակից, մենք ձգտում ենք մեր հարթակում համախմբել շուկայում առկա լավագույն լուծումները՝ ապահովելով դրանց հասանելիությունը մեր հաճախորդների համար: Բանկային ծառայությունները չպետք է ավարտվեն միայն վարկով կամ ավանդով։ Օրինակ, երբ ընտանիքը պատրաստվում է գնել բնակարան, մեր հարթակի միջոցով ստանում է համալիր լուծում՝ սկսած նոր բնակարանների առաջարկների դիտումից մինչև հիփոթեքի ձևակերպում, ապահովագրություն և անգամ գնումից հետո անհրաժեշտ կարիքների սպասարկում։
Մեր գործունեության բոլոր ուղղությունների կենտրոնում մշտապես հաճախորդներն են։
-Ինչպե՞ս են բնապահպանական, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարման կոմպոնենտն ու կայուն զարգացումը ներառված ձեր ռազմավարության մեջ։
Ամերիաբանկն առաջինն էր Հայաստանում և առաջիններից մեկը տարածաշրջանում, որը թողարկեց կանաչ պարտատոմսեր։ Մենք մեր գործունեությունը կառուցում ենք ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներին համահունչ՝ դրանցից չորսը համարելով գերակա։
Այս սկզբունքները ներդրված են մեր վարկային քաղաքականության մեջ. մենք սահմանում ենք բնապահպանական, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարման նվազագույն չափանիշներ հաճախորդների համար, աջակցում, որ նրանք համապատասխանեն դրանց և նույնիսկ վերանայում պայմանները, եթե առկա է չհամապատասխանելու ռիսկ։
Միշտ չէ, որ այս գործընթացը հեշտ է եղել, բայց արդեն ավելի շատ հաճախորդներ են տեսնում, թե ինչպես են այս միջոցառումները պաշտպանում նրանց ռիսկերից, ամրապնդում ճկունությունը և օգնում ապահովել կայուն աճ։
Մենք նաև հրապարակում ենք կայուն զարգացման տարեկան զեկույցներ, որոնք հաստատվում են երրորդ կողմերի կողմից, իսկ յուրաքանչյուր վարկ օգտագործում ենք որպես պատասխանատու բիզնես գործելակերպը խթանելու հնարավորություն։ Ժամանակի ընթացքում շատ ավելի հեշտ է դարձել մտածելակերպի այս փոփոխությունը մարդկանց փոխանցելը, և մենք հավատում ենք, որ այն կդառնա համընդհանուր չափանիշ Հայաստանի բանկային համակարգում։
Հիշեցնենք, որ Ֆորբս ամսագիրը հրապարակել է Հայաստանին նվիրված հատուկ զեկույց, որտեղ ներկայացվում է մեր երկրի տնտեսական ու ներդրումային գրավչությունը: Զեկույցում առանձին հեղինակային անդրադարձ է կատարվել նաև Ամերիաբանկին և վերջին տարիներին բիզնեսի տարբեր ուղղություններով բանկի արձանագրած ցուցանիշներին ու ձեռքբերումներին:

«Мы наблюдаем выдающуюся динамику в использовании цифровых сервисов»: интервью финансового директора Америабанка журналу Forbes
29/09/2025 19:16
Финансовый директор Америабанка Ованнес Торосян дал интервью журналу Forbes. Он рассказал о значимой роли банка в экономике Армении, отметив, что Америабанк является крупнейшим финансовым учреждением в стране по объему кредитного портфеля.
Расскажите, пожалуйста, о вашем партнёрстве с Lion Finance Group PLC.
Америабанк является одной из ключевых дочерних компаний Lion Finance Group PLC. При этом банк сохраняет независимость в управлении и операционной деятельности, одновременно извлекая выгоду из взаимообмена ценным опытом с другими банками Группы. Мы открыто делимся полученным опытом и о том, что сработало хорошо, и о трудностях, с которыми мы столкнулись, а затем адаптируем эти знания к уникальному поведению клиентов на каждом рынке. Помимо обмена опытом, это сотрудничество позволяет нам подчеркнуть региональные возможности, чтобы инвесторы и клиенты могли извлекать выгоду из совокупных преимуществ экономик стран региона, а не рассматривать их изолированно.
Как цифровая трансформация повлияла на успех банка?
Цифровая трансформация почти десять лет была основой нашей стратегии роста. Более 99% транзакций в настоящее время совершаются вне отделений нашей филиальной сети, а более половины продаж осуществляется через онлайн-каналы. Эти изменения позволяют любому гражданину Армении открыть счёт, подать заявку на получение кредита, оформить вклад или совершать необходимые транзакции, находясь где угодно и не посещая банк. Мы считаем важным находиться там, где находятся наши клиенты, и высокий уровень проникновения интернета в Армении делает это возможным. Только за прошлый год объём транзакций в банке вырос более чем в шесть раз благодаря нашим постоянным инвестициям в цифровую инфраструктуру. Мы наблюдаем выдающуюся динамику в использовании цифровых сервисов: за последние 12 месяцев число наших ежемесячных активных пользователей выросло более чем на 50%.
Как на практике выглядит «экосистемный» подход Америабанка?
Наша экосистема основана на простой идее: «единое окно», созданное для того, чтобы упростить жизнь, обеспечить полную удовлетворённость клиентов и улучшить качество их жизни — это суть нашей миссии.
Наша деятельность сфокусирована на удовлетворении потребностей клиентов. Когда эти потребности выходят за рамки банковских услуг, мы стараемся собрать лучшие предложения, существующие на рынке, представить их на нашей платформе, чтобы упростить клиентам доступ к ним. Банк не должен ограничиваться кредитами или депозитами. Например, когда семьи намерены приобрести жильё, мы с помощью единой платформы помогаем им сориентироваться на каждом этапе — от просмотра предложений квартир в новостройках до оформления ипотеки, страхования и даже при возникновении потребностей после покупки. Клиенты всегда находятся в центре всего, что мы делаем.
Как ESG и устойчивое развитие интегрированы в вашу стратегию?
Америабанк стал первой организацией в Армении и одной из первых в регионе, выпустившей «зелёные» облигации. Мы в нашей деятельности ориентируемся на цели устойчивого развития ООН и выбрали четыре из них в качестве приоритетных направлений.  Эти принципы встроены в нашу кредитную деятельность: мы устанавливаем минимальные стандарты ESG для клиентов, помогаем им соответствовать этим стандартам, и даже корректируем условия при несоответствии требованиям. Это было непросто, но сейчас всё больше клиентов понимают, что такие меры защищают их от рисков, повышают жизнеспособность и способствуют устойчивому росту. Мы публикуем ежегодные отчёты по устойчивому развитию, проходящие проверку независимыми организациями, и используем каждый кредит как возможность продвижения принципов ответственного ведения бизнеса. Со временем доносить необходимость таких изменений в мышлении стало значительно проще, и мы уверены, что этот подход станет нормой для банковского сектора Армении.
Напомним, что журнал Forbes опубликовал специальный доклад, посвященный Армении, в котором освещаются экономическое развитие страны и её инвестиционная привлекательность. В докладе отдельное внимание уделено также Америабанку — его показателям и достижениям за последние годы в различных направлениях бизнеса.