Իսկ ինչի՞ց պետք է խոսեն նախկին նախագահները. Տիգրան Դումիկյան
Քաղաքական վերլուծաբան Տիգրան Դումիկյանը գրել է. «Հայաստանի վարչապետը հերթական անգամ հրապարակային կոչով նախկին նախագահներին Արցախի հարցով հրավիրում է հեռուստաբանավեճի՝ միաժամանակ, մերժելով  նրանց պահանջը՝ հրապարակել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ քննարկված փաստաթղթերը։ Եթե վարչապետն, իսկապես, այդքան վստահ է իր փաստարկների հարցում, ապա ինչո՞ւ է խուսափում փաստաթղթերի հրապարակումից։ Ո՞րն է նրա իրական մտավախության պատճառը։
ՀՀ անկախության տարիները համընկան Ղարաբաղյան շարժման հետ։ Խաղաղ, քաղաքակիրթ պահանջներից սկսված շարժումը վերածվեց հայ բնակչության՝ Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված  զանգվածային տեղահանությունների, հալածանքների, ջարդերի ու բռնաճնշումների։ Դրանց հաջորդեց բացահայտ ռազմական ագրեսիան Հայաստանի և Արցախի դեմ։ Ժամանակի իշխանությունը սակայն, ի տարբերություն Նիկոլ Փաշինյանի, չվախեցավ մարտահրավերներից․ստանձնեց պատասխանատվություն, դիմացավ ճնշումներին և պատվով հաղթահարեց փորձությունը։ Առաջին նախագահի կողքին էին նաև այն մարդիկ, ովքեր հետագայում դարձան երկրորդ և երրորդ նախագահներ։ Սխալներ եղե՞լ են։ Այո՛։ Հնարավո՞ր էր ուղղել։ Միանշանա՛կ։
Երեք նախագահների կառավարման տարիներին Հայաստանն ապրում էր «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» իրավիճակում, բայց ուներ պաշտպանական համակարգ, որը զսպում էր թշնամուն։ Մասնավորապես՝ 2016-ի քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ բանակը կարողանում է դիմադրել և պարտադրել զինադադար։ Հայաստանը շարունակում էր մասնակցել բանակցություններին, ամրապնդում էր Զինված ուժերն ու պետականությունը։
Ի՞նչ եղավ 2018 թվականի իշխանափոխությունից հետո։ Պատերազմ, աղետալի կորուստներ և պետական պատասխանատվությունից հրաժարում։ Գործող իշխանությունը փորձեց ամեն ինչ բարդել նախկինների վրա՝ թիրախավորելով  բանակցային գործընթացը, բանակը, անգամ անտեսանելի ուժերին։ Եթե նույն իրադարձությունները տեղի ունենային մինչև 2018թ․-ը, կարելի էր խոսել նախկին իշխանությունների համակարգային ձախողումների մասին։ Բայց երբ 2020թ․-ի պատերազմը ղեկավարում էր արդեն նոր իշխանությունը, որը, օրինակ, հսկայական կորուստների ֆոնին հերոսացնում էր պարտված հրամանատարներին, ապա մեղքն այլևս կիսելու տեղ չունի՝ հատկապես, որ պատերազմը հնարավոր էր կանգնեցնել հայկական կողմի համար շատ ավելի շահավետ փուլում, բայց նույնիսկ դա չարվեց՝ ներքաղաքական շահերի պատճառով։
Այսօր ակնհայտ է՝ Հայաստանը չունի արտաքին սպառնալիքներին ողջամտորեն արձագանքող իշխանություն։ Փաշինյանը նախագահներին բանավեճի է հրավիրում՝ գիտակցելով, որ առանց փաստաթղթերի հրապարակման նրանք հրավերը չեն ընդունի։ Նա փորձում է ստեղծել կեղծ տպավորություն, թե, իբր, նախկիններն «արդեն ընդունել էին պարտությունը»։ Սա ընդամենը քաղաքական պարզագույն մանիպուլյացիա է։
Ավելին՝ բանակցային գործընթացից դժգոհ, Արցախի կորստի մեջ բոլորին մեղադրող Փաշինյանի վարչակարգը խոչընդոտում է անգամ արցախահայերի Մայր հայրենիքում վերաբնակեցմանը՝ աջակցության ոչ լիարժեք ծրագրերով նրանց մղելով արտագաղթի։ Պետք է  արձանագրել՝ այս իշխանությունն այնքան տկար է, որ, վախերով պայմանավորված, բախտի քմահաճույքին է հանձնել տեղահան եղած իր հազարավոր հայրենակիցներին, սպառնում է եկեղեցուն, արհամարհում է ազգային արժեքները, չի համարձակվում նույնիսկ այցելել Եռաբլուր, բայց անդադար խոնարհվում է թշնամու առաջ։ Ի՞նչ սպասել նման վախկոտ ու աթոռամոլ խմբակից, որը պատրաստ է ամեն ինչ զոհել իշխանությունն օր ավել պահելու համար։
Ելքը մեկն է՝ իշխանափոխություն։ Այո’, նոր իշխանությունն էլ հաշվի է առնելու միջազգային փաստաթղթերը և առաջնահերթ է համարելու խաղաղության օրակարգը։ Բայց կա մեկ տարբերություն․նոր իշխանությունը չի գնա այն վտանգավոր ու կեղծ խաղաղությանը, որի քողի տակ հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիներ կհայտնվեն Հայաստանում։ Իսկ դա իրական սպառնալիք է, հայրենիքի վերջնական հանձնում, սեփական ժողովրդի ապագայի մսխում․․․»,-գրել է նա։

Тигран Думикян: а о чём должны говорить бывшие президенты?
«Премьер-министр Армении в очередной раз публично пригласил бывших президентов на телевизионные дебаты по вопросу Арцаха, при этом отказавшись выполнить их требование — опубликовать документы, обсуждавшиеся при посредничестве Минской группы ОБСЕ. Если премьер действительно уверен в своих аргументах, почему он тогда избегает публикации документов? В чём заключается его настоящий страх?
Годы независимости Армении совпали с Карабахским движением. Мирная и цивилизованная борьба переросла в массовые депортации, преследования, погромы и репрессии армянского населения со стороны Азербайджана. За этим последовала открытая военная агрессия против Армении и Арцаха. Но тогдашняя власть, в отличие от Никола Пашиняна, не испугалась вызовов — она взяла на себя ответственность, выдержала давление и достойно прошла через испытание.
Рядом с первым президентом тогда стояли и те, кто позже стали вторым и третьим президентами. Были ли ошибки? Да. Можно ли было их исправить? Безусловно.
Во времена правления трёх президентов Армения жила в условиях «ни войны, ни мира», но имела систему обороны, способную сдерживать врага. В частности, события Четырёхдневной войны 2016 года доказали, что армия может противостоять противнику и навязать прекращение огня. Армения продолжала участвовать в переговорном процессе, укрепляя армию и государственность.
Что же произошло после смены власти в 2018 году? Война, катастрофические потери и отказ от государственной ответственности. Действующая власть попыталась свалить всё на бывших властей — сделав мишенью переговорный процесс, армию и даже мифические «невидимые силы». Если бы аналогичные события произошли до 2018 года, можно было бы говорить о системных провалах предыдущих властей. Но когда войной 2020 года руководила уже новая власть, которая, к примеру, героизировала проигравших командиров на фоне колоссальных потерь, вина становится неделимой. Особенно с учётом того, что войну можно было остановить на более выгодной для армянской стороны фазе, но даже этого не было сделано — из-за внутриполитических расчётов.
Сегодня очевидно: Армения не располагает властью, способной здраво реагировать на внешние угрозы. Пашинян приглашает бывших президентов на дебаты, прекрасно понимая, что без публикации документов они не примут вызов. Он стремится создать ложное впечатление, будто прежние лидеры «уже согласились на поражение». Это примитивная политическая манипуляция.
Более того, нынешний режим, критикуя переговорный процесс и обвиняя всех в потере Арцаха, фактически препятствует переселению арцахских армян в Мать-Армению, подталкивая их к эмиграции с помощью неэффективных программ поддержки. Очевидно: эта власть настолько слаба, что, движимая страхом, оставила судьбу десятков тысяч переселённых сограждан на волю судьбы. Она угрожает Церкви, игнорирует национальные ценности, не решается даже посетить военный пантеон Ерблур, но при этом — систематически склоняется перед врагом.
Что можно ожидать от такой трусливой и одержимой властью группировки, которая готова пожертвовать всем, лишь бы удержаться у влати хотя бы еще один день?
Выход один — смена власти. Да, и новая власть будет учитывать международные документы и ставить приоритетом повестку мира. Но есть одно отличие: новая власть не допустит опасного и ложного мира, под прикрытием которого сотни тысяч азербайджанцев окажутся в Армении. А это — реальная угроза, окончательная сдача Родины, растрата будущего собственного народа».