Ենթակառուցվածքները պետք է բացվեն սինխրոն, հակառակ դեպքում չի աշխատի լիարժեք. Մհեր Գրիգորյան (Ազատություն)
«Ազատությունը» «Թրամփի ուղի» ծրագրի շուրջ զրուցել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ, ներկայացնում ենք զրույցից մի հատված.
«Ազատություն». -Պարոն Գրիգորյան, հայտնի է, որ Դուք զբաղվում եք ապաշրջափակման, նաև այս փուլում արդեն վաշինգտոնյան բանակցություններում ադրբեջանական կողմի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմամբ։ «Թրամփի ուղի» ծրագրի շրջանակը հստակեցնելու շուրջ աշխատանքներն, ըստ այդ համաձայնության, պետք է իրականացվեն, ի՞նչ փուլում են։
Մհեր Գրիգորյան. - Այո, աշխատանքներն ընթանում են: Ըստ էության, բավականին խորը դետալիզացված քննարկվում են ենթակառուցվածքների տեսքը, ձևը և բովանդակությունը։
«Ազատություն». -Ի՞նչ է ներառելու «Թրամփի ուղի» ծրագրի շրջանակը, այդ 42 կմ-ը, թե՞ ինչ: Հստա՞կ է, թե ինչ է ներառելու։
Մհեր Գրիգորյան. - Գիտեք, ես կարծում եմ սկզբունքային իմաստով հռչակագիրն այդ հարցի պատասխանը տալիս է։ Դա բոլոր տեսակի տրանսպորտային կապերն է և՛ էներգետիկ, և՛ ճանապարհներ, և՛ երկաթգիծ, բոլոր տեսակի:
«Ազատություն». - Բայց այդ 42 կմ հատվածո՞ւմ միայն:
Մհեր Գրիգորյան. - 42 կմ-ը, որ Դուք ասում եք, 42 կմ-ը դա երկաթգծի երկարությունն է, մնացած ենթակառուցվածքները դեռևս տեխնիկական զննության և բիզնես պլանավորման կարիք ունեն։ Գիտեք, ես կարծում Դուք վիզուալ այլ կերպ եք պատկերացնում։ Դա ոչ թե հանգույց է, որը լինելու է հենց կոնկրետ մեկ կետում, կամ մեկ վայրում կամ մեկ գծով, դա ուղղակի կախված ենթակառուցվածքից, յուրաքանչյուր ենթակառուցվածք կունենա իր տեխնիկական նկարագիրը և նախագիծը։ Իսկ 42-ից 43 կմ հատվածը, վստահեցնում եմ Ձեզ, որ խոսքը գնում է երկաթգծին, որովհետև երկաթգծի ուղին այլևս պարզ է, ինքը փոփոխելու խնդիր չունի, որովհետև, խոսքը գնում է Խորհրդային Միության ժամանակվա երկաթգծի վերականգնման մասին, որի պարամետրերը շատ օբյեկտիվ են և կոնկրետ։
«Ազատություն». -Հստա՞կ է, պարոն փոխվարչապետ, առաջին փուլում ի՞նչ ենթակառուցվածք է սկսվելու, որի՞ց է սկսվելու կառուցումը։
Մհեր Գրիգորյան. - Ես հիմա չէի ցանկանա առաջ ընկնել, բայց, ես կարծում եմ, մեր մինչ օրս կատարված աշխատանքների իմաստով ամենահասուն լուծումները երկաթգծի մասով են: Որովհետև երկաթգիծը... նախ՝ դրա վրա շատ ենք աշխատել՝ ենթակառուցվածքի վրա, 2-րդը՝ ենթակառուցվածքի պարամետրերը շատ ավելի հայտնի են, քան մնացած բոլոր։ Ինչո՞ւ, որովհետև խորհրդային ժամանակահատվածում երկաթգիծը եղել է, և դա պետք է վերականգնվի, մնացած տրանզիտ ենթակառուցվածքները հայտնի պատճառներով Խորհրդային Միության ժամանակահատվածում գոյություն չեն ունեցել, և դրանք պետք է նախագծվեն զրոյից։ Եվ դա է պատճառը, որ ավելի կոնկրետ պարամետրերի մասին չեմ կարողանում ձեզ հետ հիմա խոսել։
«Ազատություն». -Կնշե՞ք երկաթգծի կոնկրետ ուղին, հենց ա՞յդ հատվածը, որը պետք է Ադրբեջանը կապի իր էքսկլավի հետ:
Մհեր Գրիգորյան. - Մենք 20-21 թ-ից սկսած երկաթգծի ենթակառուցվածքի այդ հատվածը քննարկել ենք Երասխն էլ ներառյալ՝ Նախիջևանի գծով և մեր հարավից։
«Ազատություն». -Հիմա՞ էլ է նույն տրամաբանությամբ:
Մհեր Գրիգորյան. - Այո, այո, որևէ տրամաբանություն չի փոխվել այդ իմաստով:
«Ազատություն». - Իսկ ամերիկյան կողմը նաև Երասխի՞ հատվածում է ներդրումներ անելու:
Մհեր Գրիգորյան. - Ձեր հարցին կպատասխանեմ հետևյալ կերպ։ Այնուամենայնիվ, բոլորի համար, բոլոր կողմերի համար հասկանալի է, որ ենթակառուցվածքը շատ ավելի շահավետ կլինի, շատ ավելի խորը իմաստ կունենա և ավելի շատ ռեգիոնալ տրամաբանություն ամրապնդված կունենա, եթե Երասխի հատվածը միացած լինի։
«Ազատություն». - Բայց, ըստ պայմանավորվածության, այդտեղ Երասխի հատվածը ամերիկյան ներդրումներ են լինելու, թե՞ հայկական:
Մհեր Գրիգորյան. - Ըստ պայմանավորվածությունների՝ խոսքը գնում է ենթակառուցվածքային ռեգիոնալ ինտեգրացիայի մասին, նշանակում է՝ բոլոր հնարավոր կապերը պիտի իրականություն դառնան, հակառակ դեպքում՝ ենթակառուցվածքի ֆրագմենտը չի կատարի այն դերը, չի ունենա այն դերը, որի մասին մենք խոսում ենք։

Инфраструктуры должны открываться синхронно, иначе они просто не будут полноценно работать — Мгер Григорян
Радиостанция «Свобода» побеседовала с вице-премьером Мгером Григоряном о программе «Путь Трампа». Приводим отрывок из интервью.
- Господин Григорян, известно, что вы занимаетесь реализацией договорённостей, достигнутых с азербайджанской стороной в ходе вашингтонских переговоров о снятии блокады, а также на данном этапе. Согласно этому соглашению, должна быть реализована работа по уточнению масштабов программы «Путь Трампа». На какой стадии она находится?
- Да, работа ведётся. На самом деле, вид, форма и содержание инфраструктур обсуждаются довольно подробно.
- Что будет включать в себя проект «Дорога Трампа», эти 42 км или что? Уже точно известно, что именно он будет включать?
- Знаете, я думаю, в принципе, декларация отвечает на этот вопрос. Это все виды транспортных коммуникаций: и энергетические, и автомобильные, и железнодорожные, все виды.
- Но только на этом 42-километровом участке?
- Те 42 км, о которых вы говорите, — это длина железной дороги, остальная инфраструктура ещё требует технического изучения и бизнес-планирования. Знаете, мне кажется, вы визуально представляете это по-другому. Это не узел, который будет находиться в одной конкретной точке, в одном месте или на одной линии, это просто зависит от инфраструктуры, у каждой инфраструктуры будет своё техническое описание и проект. Что касается участка 42-43 км, то я вас уверяю, что речь идет именно о железной дороге, потому что маршрут железной дороги уже ясен, нет никаких проблем с его изменением, потому что речь идет о восстановлении железной дороги времен Советского Союза, параметры которой очень объективны и конкретны.
- Господин вице-премьер, точно ли известно, какая инфраструктура будет создана на первом этапе, откуда начнётся строительство?
- Я бы не хотел сейчас забегать вперёд, но, думаю, с точки зрения проделанной нами работы, наиболее проработанные решения находятся в железнодорожной части. Потому что железная дорога… во-первых, мы много работали над ней, над инфраструктурой, а во-вторых, параметры инфраструктуры известны гораздо лучше, чем все остальные. Почему? Потому что железная дорога существовала в советское время, и её необходимо восстановить, остальная транзитная инфраструктура по понятным причинам не существовала в советское время, и её необходимо проектировать с нуля. Именно поэтому я не могу сейчас говорить с вами о более конкретных параметрах.
- Не могли бы Вы уточнить конкретный маршрут железной дороги, тот самый участок, который должен соединить Азербайджан с его эксклавом?
- Мы обсуждали этот участок железнодорожной инфраструктуры с 20-21 гг, включая Ерасх, по Нахичеванской линии и с юга от нас.
- Логика всё та же?
- Да-да, в этом смысле логика не изменилась.
- Американская сторона также собирается инвестировать в ерасхский участок?
- Я отвечу на ваш вопрос следующим образом. Однако всем, всем сторонам очевидно, что инфраструктура будет гораздо более прибыльной, будет иметь гораздо более глубокий смысл и будет иметь более региональную логику, если ерасхский участок будет подключен.
- Но, по соглашению, ерасхский участок будет представлять собой американские инвестиции или армянские?
- По соглашениям, речь идёт об инфраструктурной региональной интеграции, а это значит, что все возможные связи должны быть реализованы, иначе инфраструктурный фрагмент не будет выполнять свою роль, не будет иметь той роли, о которой мы говорим.