Իլհամ Ալիևը հրաժարվել է Հայաստան այցից. ադրբեջանական ԶԼՄ-ներ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրաժարվել է այցելել Երևան ՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, որը նախատեսված է 2026 թվականին:
Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրները, մերժման պատճառն այն է, որ երկրների միջև խաղաղության պայմանագիր դեռ չի ստորագրվել, թեև դե ֆակտո խաղաղությունն արդեն հաստատված է:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ասել էր, թե Ալիևին և Էրդողանին բանավոր հրավիրել են մասնակցելու հաջորդ տարի Երևանում անցկացվող Եվրոպական գագաթնաժողովին։

Ильхам Алиев отказался от визита в Армению – азербайджанские СМИ
Президент Азербайджана Ильхам Алиев отказался от визита в Ереван для участия в саммите Европейского политического сообщества, который запланирован на 2026 год.
Как сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на диписточники, причина отказа в том, что мирный договор между странами пока не подписан, хотя де-факто мир уже установлен.
Ранее мы сообщали, что министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян заявил, что Алиев и Эрдоган были устно приглашены принять участие в саммите Европейского политического сообщества, который состоится в следующем году в Ереване.