Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն էլ մոտ ժամանակում փոխադարձ այց կկատարեն Ադրբեջան. Արմեն Գրիգորյան
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Բրյուելում մասնակցել և ելույթ է ունեցել «Ռասմուսեն Գլոբալ» միջազգային քաղաքական խորհրդատվական կազմակերպության կողմից կազմակերպված «Խաղաղության խաչմերուկ» կոնֆերանսին:
ԱԽ քարտուղարի ելույթի տեքստն ամբողջությամբ ստորև՝
«Ինձ համար մեծ պատիվ է հանդես գալ այս հարգարժան լսարանի առջև, որը հավաքվել է քննարկելու Հարավային Կովկասում խաղաղության, բարեկեցության և փոխկապակցվածության ներկայիս հնարավորությունները, որոնց իրագործման համար «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կարող է ճանապարհ հարթել: Նախ և առաջ ցանկանում եմ արտահայտել իմ շնորհակալությունը բոլոր ներկաներին, որոնց համար Հարավային Կովկասում և նրա սահմաններից դուրս խաղաղության, կայունության և անվտանգության վերաբերյալ երկխոսությունը կարևոր է։
Հայաստանի համար «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը պարզապես ենթակառուցվածքային նախաձեռնություն չէ՝ այն տեսլական է տարածաշրջանի և դրա սահմաններից դուրս փոխկապակցվածության, փոխկախվածության և համագործակցության համար։
Տասնամյակներ շարունակ Հարավային Կովկասը բնութագրվել է հակամարտություններով, փակ սահմաններով և կորցրած հնարավորություններով։ Այսօր իրավիճակը սկսել է փոխվել։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ստորագրվեց Հայաստանի վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահի համատեղ հռչակագիրը։ Այս նշանակալի իրադարձությունը դրեց խաղաղության և բարեկեցության հիմքը Հարավային Կովկասում՝ նշանավորելով վճռական առաջընթաց դեպի տարածաշրջանի ապաշրջափակում։
Օգոստոսի 8-ից հետո Հայաստանը և Ադրբեջանը նպատակային ջանքեր են գործադրել՝ ամրապնդելու մինչ այժմ ձեռք բերված առաջընթացը և խորացնելու երկխոսությունը։ Օրինակ՝ հոկտեմբերի 21-22-ը, առաջին անգամ, ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների պատվիրակությունն այցելեց Հայաստան՝ մասնակցելու երկկողմ կլոր-սեղան քննարկման։ Սպասվում է, որ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն էլ մոտ ժամանակում փոխադարձ այց կկատարեն Ադրբեջան։ Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ներգրավումից առաջ Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության պետն այցելեց Բաքու՝ մասնակցելու Միջազգային անվտանգության ֆորումին։ Այսպիսի այցելությունները և փոխանակումները կնպաստեն փոխվստահության և փոխըմբռնման ամրապնդմանը երկու հասարակությունների միջև՝ միաժամանակ ամրապնդելով խաղաղությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
Տարածաշրջանի ապաշրջափակումն է, որ հանդիսանում է մեր տարածաշրջանում խաղաղության ինստիտուցիոնալացման ջանքերի հիմնաքարը։ Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը պատկերացնում է մի տարածաշրջան, որը փոխկապակցված է ճանապարհների, երկաթուղիների, էներգետիկ փոխադրումների և թվային ցանցերի միջոցով։
Կցանկանայի ընդգծել, որ «Միջազգային խաղաղության և բարեկեցության Թրամփի ուղին» (TRIPP) նաև հանդիսանում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարևոր բաղադրիչ՝ համաձայն ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև ստորագրված «Խաղաղության խաչմերուկի կարողությունների զարգացման գործընկերության» փոխըմբռնման հուշագրի: «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի նպատակը մարդկանց միավորելն է, ինչպես նաև առևտրի և նորարարության խթանումը։
Վաշինգտոնյան համաձայնագիրը բացեց նոր հնարավորությունների պատուհան՝ այդ նպատակը իրականություն դարձնելու համար։
Առևտրային ուղիների վրա «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի ազդեցությունն ավելի լավ պատկերացնելու համար «Ամբերդ» հայկական հետազոտական ինստիտուտը կատարել է մանրամասն ուսումնասիրություն, որը ցույց է տալիս, որ Եվրոպայի և Չինաստանի միջև նոր առևտրային ուղին՝ Հայաստանի տարածքով անցնելիս կարող է ներկայիս ուղիների համեմատ կրճատվել 5-ից 10 %-ով։
Կայունության դրական ազդեցություններն այսօր արդեն նկատելի են։ Հայաստանի տնտեսությունը, հատկապես դրա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և տեխնոլոգիական ոլորտները, ինչպես նաև զբոսաշրջությունը, արագորեն զարգանում են են՝ օգտվելով ավելի անվտանգ և կանխատեսելի միջավայրից։ Հայաստանը մեկնարկում է բացառիկ՝ 500 միլիոն դոլարի արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների նախագիծ՝ NVIDIA և Firebird ընկերությունների հետ համագործակցությամբ, ինչն ավելի է ամրապնդում երկրի դիրքը որպես աշխարհի առաջատար բարձր արդյունավետության համակարգչային կենտրոններից մեկը։ 2025 թվականի մայիսից օգոստոս ամիսներին Հայաստանը գրանցեց նշանակալի զբոսաշրջային աճ։ Օրինակ՝ հունիսին Հայաստան ժամանեց ավելի քան 215.000 զբոսաշրջիկ, ինչը 19%-ով ավել էր 2024 թվականի համեմատ։ Մեր գնահատմամբ՝ այդ աճի պատճառը մարտի 14-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից խաղաղության համաձայնագրի տեքստի բանակցությունների ավարտի հայտարարությունն էր, և տարբեր երկրներում բնակվող մարդիկ արձագանքեցին այս հայտարարությանը։ Սեպտեմբեր ամսվա տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը՝ 10.5% աճ, ևս վկայում է օգոստոսի 8-ի հայտարարության հնարավոր ազդեցության մասին:
Սա վկայում է, որ խաղաղությունը խթանում է բիզնեսը, նորարարությունը և բարեկեցությունը։
Հայաստանը պատրաստ է շարունակել այս ուղին՝ պարտավորությամբ և թափանցիկությամբ։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը մենք դիտարկում ենք ոչ միայն որպես տրանսպորտային նախագիծ, այլ նաև որպես քաղաքական հայտարարություն՝ համաձայն որի երկխոսությունը գործում է, համագործակցությունը հնարավոր է, և որ տարածաշրջանային անվտանգությունը կարելի է կառուցել համատեղ բարեկեցության միջոցով։ Այնուամենայնիվ, այս գործընթացը պահանջում է բոլորի ներգրավվածությունը՝ մեր եվրոպական գործընկերների, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայի գործընկերների, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի, Կենտրոնական Ասիայի և ավելի լայն տարածաշրջանի հարևանների մասնակցությունը։
Խաղաղության գործընթացն ինստիտուցիոնալացնելուց բացի, Հայաստանի կառավարության մյուս առաջնահերթությունը Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների նորմալացումն է։ Հայաստանը կատարել է բոլոր անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքները՝ Թուրքիայի հետ սահմանների բացման համար: «Ամբերդ» ինստիտուտի հետազոտության համաձայն՝ բաց սահմանները կարող են բերել փոխադարձ օգուտներ ինչպես մեր ժողովուրդների, այնպես էլ տնտեսությունների համար՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև առևտրի ծավալն ավելացնելով 200%-ով։ Օգտագործելով Թուրքիայի տարածքը՝ առևտրային ուղին Հայաստանի և Արևելյան Եվրոպա միջև կկարճատվի 10–25%-ով, իսկ Հայաստանի և Կենտրոնական Եվրոպայի միջև՝ 5–15%-ով»։

Представители гражданского общества Армении в ближайшее время также совершат взаимный визит в Азербайджан — Армен Григорян
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял участие и выступил на конференции «Перекресток мира», организованной международной политической консалтинговой организацией Rasmussen Global.
Полный текст выступления секретаря СБ:
«Для меня большая честь выступать перед этой уважаемой аудиторией, собравшейся обсудить текущие возможности мира, благосостояния и взаимосвязанности в Южном Кавказе, реализация которых может быть поддержана проектом «Перекресток мира». Прежде всего, хочу выразить благодарность всем присутствующим, для которых диалог о мире, стабильности и безопасности в Южном Кавказе и за его пределами является важным.
Для Армении проект «Перекресток мира» — это не просто инфраструктурная инициатива, а видение региона и его соседей, основанное на взаимосвязанности, взаимозависимости и сотрудничестве.
Десятилетиями Южный Кавказ характеризовался конфликтами, закрытыми границами и упущенными возможностями. Сегодня ситуация начинает меняться.
8 августа 2025 года была подписана совместная декларация премьер-министра Армении, президента Азербайджана и президента США. Это важное событие заложило основу мира и благосостояния в Южном Кавказе, обозначив решительный прогресс на пути к открытию региона.
После 8 августа Армения и Азербайджан предприняли целенаправленные усилия по укреплению достигнутого прогресса и углублению диалога. Так, 21–22 октября впервые делегация представителей гражданского общества Азербайджана посетила Армению для участия в двустороннем круглом столе. Ожидается, что представители гражданского общества Армении в ближайшее время также совершат взаимный визит в Азербайджан. До вовлечения гражданского общества руководитель Службы национальной безопасности Армении посетил Баку для участия в Международном форуме безопасности. Такие визиты и обмен опытом способствуют укреплению взаимного доверия и понимания между двумя обществами, одновременно поддерживая мир между Арменией и Азербайджаном.
Открытие региона для торговли и сотрудничества является ключевым элементом институционализации мира в нашем регионе. Проект «Перекресток мира» правительства Армении предполагает регион, взаимосвязанный через дороги, железные дороги, энергетические перевозки и цифровые сети.
Хотел бы подчеркнуть, что инициатива «Международный путь к миру и благосостоянию» (TRIPP) также является важной частью проекта «Перекресток мира» в рамках меморандума о взаимопонимании между США и Арменией о развитии потенциала проекта. Цель «Перекрестка мира» — объединять людей, а также стимулировать торговлю и инновации.
Вашингтонское соглашение открыло новые возможности для реализации этой цели.
Для лучшего понимания влияния проекта «Перекресток мира» на торговые маршруты армянский исследовательский институт «Амберд» провел детальное исследование, показавшее, что новый торговый маршрут между Европой и Китаем через территорию Армении может сократить путь на 5–10% по сравнению с текущими маршрутами.
Положительные эффекты устойчивого развития уже заметны. Экономика Армении, особенно ИТ-сектор, технологические отрасли и туризм, быстро развивается, пользуясь более безопасной и предсказуемой средой. Армения запускает уникальный проект инфраструктуры искусственного интеллекта стоимостью 500 млн долларов совместно с компаниями NVIDIA и Firebird, что укрепляет позиции страны как одного из ведущих мировых центров высокопроизводительных вычислений. С мая по август 2025 года наблюдался значительный рост туризма — в июне страну посетили более 215 000 туристов, что на 19% больше, чем в 2024 году. По оценкам, это связано с объявлением о завершении переговоров между Арменией и Азербайджаном по тексту мирного соглашения 14 марта, на которое отреагировали люди из разных стран. Экономическая активность в сентябре выросла на 10,5%, что также подтверждает возможное влияние заявления 8 августа.
Это свидетельствует о том, что мир стимулирует бизнес, инновации и благосостояние.
Армения готова продолжать идти по этому пути с приверженностью и прозрачностью. Мы рассматриваем проект «Перекресток мира» не только как транспортный проект, но и как политическое заявление о том, что диалог работает, сотрудничество возможно, а региональная безопасность может быть построена через совместное благосостояние. Однако этот процесс требует участия всех — наших европейских партнеров, партнеров из Северной и Южной Америки, а также соседей из Южного Кавказа, Центральной Азии и более широкого региона.
Кроме институционализации мирного процесса, приоритетом правительства Армении является нормализация отношений с Турцией. Армения провела все необходимые подготовительные работы для открытия границ с Турцией. Согласно исследованию института «Амберд», открытие границ может принести взаимную выгоду как народам, так и экономикам, увеличив объем торговли между Арменией и Турцией на 200%. Использование турецкой территории позволит сократить торговый маршрут между Арменией и Восточной Европой на 10–25%, а между Арменией и Центральной Европой — на 5–15%».