«Տեսել եմ այն նոր փաստաթուղթը, որն Արցախի հարցով առաջարկել էին այս իշխանություններին ու այդ մասին ասել եմ Արցախի ղեկավարությանը». Սերժ Սարգսյանը մանրամասներ հայտնեց
07/11/2025 23:32
«8-9 ամիս առաջ ես տեսել եմ 2019 թվականին Արցախի հարցով համանախագահների առաջարկած այն փաստաթուղթը, որը  Նիկոլ Փաշինյանը թաքցնում էր հայ ժողովրդից և այդ փաստաթղթի գոյության մասին զուշացրել եմ Արցախի ղեկավարությանը»,- «Իմնեմնիմի» փոդքասթի եթերում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Այն փաստը, որ Հայաստանի կառավարիչներին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները նոր առաջարկ են արել, նոր փաստաթուղթ են տվել, հանրությունից թաքցվում էր։ Երկար ժամանակ, գրեթե մեկ տարի, մենք խոսում էինք այն մասին, որ կա՛ նոր փաստաթուղթ, իսկ իրենք ասում էին՝ չկա։ Չկա, բայց արտգործնախարարը գնում էր հանդիպումների, չկա, բայց մենք տեղեկություններ էինք ստանում, որ կա՛ այդպիսի փաստաթուղթ։ Ես, օրինակ, Արցախի Հանրապետության ղեկավարությանն ասել եմ, որ կա այդպիսի փաստաթուղթ։ Ասել եմ՝ գնացեք այդ կառավարիչի մոտ ու ասեք, որ ձեզ ցույց տան այդ փաստաթուղթը»,- պատմեց Սերժ Սարգսյանը՝ հավելելով՝ Արցախի ղեկավարությունը բացարձակապես տեղյակ չէր այդ նոր առաջարկից.
«Նրանք զարմացան, ասացին՝ ինչպե՞ս կարող է փաստաթուղթ լինել, ու մենք տեղյակ չլինենք»։
Հետագայում արդեն, 2020 թվականին, ինչպես նշեց Սերժ Սարգսյանը, Ռուսաստանի ԱԳ նախարարությունը հայտարարեց, որ կա այդպիսի փաստաթուղթ։  Եվ նույնիսկ այդ փաստաթղթի դեպքում էր հնարավոր փոխզիջումներով հասնել հիմնախնդրի կարգավորման, սակայն Հայաստանի գործող կառավարիչները նույնիսկ այդ վերջին հնարավորություններից մեկը տապալեցին։
«Ճիշտ է, մեր բանակցությունների ժամանակ ԼՂ բնակչության ազատ կամարտահայտումը առանձնացված էր առանձին կետով, իսկ այստեղ նախաբանում էր նշված, բայց սա հնարավորություն կտար, նորմալ բանակցելու պարագայում, այդ կետն էլ առանձնացնել ու գնալ խնդրի լուծման, եթե ճիշտ բանակցվեր»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։

«Я видел новый документ, который был предложен этим властям по вопросу Арцаха, и сообщил об этом руководству Арцаха»: Серж Саргсян сообщил подробности
07/11/2025 23:58
В эксклюзивном выпуске подкаста «Имнемними» третий президент Армении Серж Саргсян рассказал о документе, предложенном в 2019 году сопредседателями Минской группы ОБСЕ по урегулированию Нагорно-карабахского конфликта, который, по его словам, премьер-министр Никол Пашинян скрывал от армянского народа.
«Около 8–9 месяцев назад я увидел тот документ, который в 2019 году сопредседатели предложили нынешним властям по вопросу Карабаха, и предупредил руководство Арцаха о его существовании», — отметил Саргсян.
Он подчеркнул, что на протяжении почти года власти Армении отрицали наличие нового документа, несмотря на то, что министр иностранных дел посещал встречи и поступала информация о его существовании. «Я, например, сообщил руководству Республики Арцах, что такой документ есть, и сказал: идите к этим властям и требуйте показать документ. Руководство Арцаха абсолютно не знало о новом предложении», — добавил Саргсян.
«Они удивились: "Как может быть документ, а мы не знаем?"» — рассказал бывший президент.
Позднее, в 2020 году, Министерство иностранных дел России официально подтвердило наличие этого документа. Саргсян отметил, что даже на основании этого документа ещё была возможность достичь компромисса и урегулировать конфликт, однако действующие тогда власти Армении упустили и эту последнюю возможность.
«Да, во время наших переговоров право населения Нагорного Карабаха на свободное самоопределение выделялось отдельным пунктом, а здесь это было в преамбуле, но при нормальных переговорах можно было выделить этот пункт и идти к решению проблемы, если бы переговоры велись правильно», — подчеркнул Саргсян.