Փաշինյանը Դուշանբեում ինչ-որ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել Ադրբեջանի նախագահի հետ, հետո առևտուր էր կայացել. Սերժ Սարգսյան
07/11/2025 23:03
«Իմնեմնիմի» փոդքասթի բացառիկ թողարկման հյուրը լինելու ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն է։
Պոդքասթի հեղինակները ՀՀ երրորդ նախագահին խնդրեցին մենաբանել՝ ըստ իրեն, ԼՂ հիմնադրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացը ինչպե՞ս ու ե՞րբ սկսեց տապալել Նիկոլ Փաշինյանը։
«Կարծում եմ, որ Փաշինյանը սկզբից չի կարողացել մանրամասն տիրապետել բանակցային գործընթացին, որովհետև զուտ միայն փաստաթղթեր ընթերցելով՝ դժվար էր համոզվել, թե այդ փաստաթղթերն ուր են տանում կողմերին։
Այնուհետև, երևի թե, արդեն Դուշանբեում ինչ-որ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել Ադրբեջանի ղեկավարի հետ, որովհետև դրանից հետո տեղի ունեցան իրադարձություններ, որոնք սկսեցին ինձ խիստ անհանգստացնել»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը՝ նշելով նաև այդ իրադարձություններից հիմնականը.
«9 տարի շարունակ ԵԱՀԿ ՄԽ  համախանագահներն ու ԵԽ անդամ երկրների ԱԳ նախարարները կրկնում էին այն, ինչ ասում էին համանախագահները՝ որ խնդիրը պետք է լուծվի հայտնի 3 սկզբունքների հիման վրա։ Բայց չգիտես ինչու՝ 2019-ի սկզբին փոխեցին դիրքորոշումը, բնական է, Հայաստանի համաձայնությամբ, և գրեցին, որ խնդիրը պետք է լուծվի «արդարության սկզբունքով»։
Սերժ Սարգսյանն ընդգծեց՝ իր համար դա մեծ ազդակ էր, որ վտանգը մոտենում է.
«Որովհետև այն սկզբունքները, որոնք կային, միջազգայնորեն ճանաչված սկզբունքներ էին, իսկ արդարության սկզբունքը շատ հարաբերական հասկացություն է։ Մեզ համար մի բանը կարող էր արդար լինել, մյուս կողմի համար՝ անարդար և հակառակը։ Այսինքն՝ այստեղ վիճելու այնքան տեղ կա ... Եվ կարծում եմ՝ դա արվել է Ադրբեջանի պահանջով։ Ինչ-որ առևտուր էր կայացել. այո, մենք սրան կհամաձայնենք, բայց դու մի կրակիր սահմանի վրա»,- ասաց Երրորդ նախագահը։

Серж Саргсян: Пашинян в Душанбе достиг какой-то договорённости с президентом Азербайджана, после чего состоялась торговля
В эксклюзивном выпуске подкаста «Имнемними» гостем стал третий президент Армении Серж Саргсян. Ведущие попросили его прокомментировать, когда и как, по его мнению, премьер-министр Никол Пашинян стал подрывать переговоры по мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта.
«Я считаю, что с самого начала Пашинян не мог полностью владеть деталями переговорного процесса, потому что, читая только документы, было сложно понять, к чему эти бумаги приведут стороны», — отметил Саргсян.
Он добавил, что, вероятно, уже в Душанбе Пашинян достиг какой-то договорённости с лидером Азербайджана, после чего произошли события, которые начали его серьёзно тревожить.
«В течение девяти лет сопредседатели Минской группы ОБСЕ и министры иностранных дел стран-членов Совета Европы повторяли одно и то же: проблема должна решаться на основе трёх известных принципов. Но почему-то в начале 2019 года позицию изменили — естественно, с согласия Армении — и заявили, что вопрос должен решаться «принципом справедливости».
Для меня это был серьёзный сигнал: опасность приближалась. Потому что прежние принципы были международно признанными, а принцип справедливости — очень относительное понятие. Для нас что-то могло казаться справедливым, а для другой стороны — несправедливым, и наоборот. Иными словами, здесь было много пространства для споров… И я считаю, что это было сделано по требованию Азербайджана. Произошла некая «сделка»: «Да, мы с этим согласны, но ты не стреляй по границе»», — подчеркнул третий президент.