«Ողջամիտ կասկած ունեմ՝ ՀՀ իշխանությունների մատը խառն էր». Արտակ Բեգլարյանը՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը գերևարելու մասին
08/11/2025 18:01
«Այո՛, ես էլ տեղում եղած տարբեր պաշտոնյաներից, այդ թվում՝ ադրբեջանցիների հետ բանակցություներին մասնակցած պաշտոնյաներից տեղեկացել եմ, որ ադրբեջանցիները նախապես կոնկրետ անձանց անուններ են տվել, որ այդ անձինք չպետք  է դուրս գան Արցախից, պետք է հանձնվեն»,-Aysor.am-ին ասաց մինչև 2023 թվականի օգոստոսի 31-ը Արցախի պետնախարարի խորհրդականի պաշտոնը զբաղեցրած Արտակ Բեգլարյանը:
Նա պատմեց, որ ադրբեջանցիների կողմից գերևարվել են նաև անձինք, որոնց անունները նախապես ներկայացված ցուցակում չեն եղել. «Գիտեմ՝ հետագայում ավելացվել են պոտենցիալ գեևարվողների նոր անուններ կամ տարբեր ձևերով որոնվել են: Արցախից իմ դուրս գալուց հետո ինձ էլ են փնտրել, տարբեր գործող պաշտոնյաներից հետաքրքրվել են՝ որտեղ եմ, բայց իմ անունը ցուցակում չկար: Ինձ հայտնի է՝ նույն ձևով գերևարել են անձանց, ում մասին նախապես խոսք չի եղել և  ում անունները նախապես չեն եղել ցուցակում» :
Թե ովքեր են ցուցակում չներառված, բայց գերևարված անձինք, պարոն Բեգլարյանը չասաց:
Անդրադառնալով ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը, որ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը Բաքվում հայտնվել է ոչ առանց ՀՀ գործող իշխանությունների միջամտության՝  Բեգլարյանն ասաց.
«Ես էլ առնվազն ողջամիտ կասկած ունեմ՝ ՀՀ իշխանությունների մատը կարող էր խառը լինել՝ հաշվի առնելով նախ այն, որ եթե ՀՀ ուզենար, կարող էր տարբեր ձևերով այս անձանց հանել Արցախից, ու երկրորդը՝ մինչև հիմա տարբեր առիթներ եղել են նրանց ազատելու, բայց բավարար քայլ չենք տեսել: Եվ երրորդը՝ իշխանությունները, այդ թվում՝ անձամբ Փաշինյանը, թիրախավորել են  հատկապես նախագահներին,  Ռուբեն Վարդանյանին ու Դավիթ Իշխանյանին, ինչից ևս ենթադրելի է, որ Փաշինյանն անձամբ շահագրգռված է, որ այս հինգը գտնվում են արդբեջանական բանտերում ու միգուցե նաև երկարաժամկետ մնում են ադրբեջանական բանտերում»:
Արտակ Բեգլարյանը ասաց նաև՝  նախքան Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գերևարումը, քննարկվել են ցուցակում ընդգրկված անձանց Արցախից էվակուացնելու սցենարներ, որոնք չեն իրագործվել:

«У меня есть обоснованные подозрения о причастности властей Армении»: Артак Бегларян о пленении военно-политического руководства Арцаха
08/11/2025 19:01
«Да, я также от различных должностных лиц, находившихся на месте, в том числе участвовавших в переговорах с азербайджанцами, узнал, что азербайджанская сторона заранее представила список конкретных лиц, которым не разрешалось покинуть Арцах и которые должны были сдаться», — сообщил в беседе с Aysor.am Артак Бегларян, занимавший до 31 августа 2023 года должность советника государственного министра Арцаха.
Он отметил, что азербайджанцы взяли в плен также тех людей, чьи имена изначально не были включены в этот список.
«Мне известно, что позже в список были добавлены новые имена потенциальных заложников или их разыскивали разными способами. После моего отъезда из Арцаха меня тоже искали, интересовались у действующих чиновников, где я нахожусь, хотя моего имени в списке не было. Известно, что в плен попали и те, о ком ранее вообще не шла речь и чьи имена не фигурировали в списках», — рассказал Бегларян.
Он не уточнил, кто именно из пленных не был изначально включён в представленные азербайджанцами списки.
Комментируя заявление третьего президента Армении Сержa Саргсяна о том, что пленение военно-политического руководства Арцаха произошло не без участия действующих властей Армении, Бегларян сказал:
«У меня также есть как минимум обоснованные подозрения, что власти Армении могли быть в этом замешаны, учитывая, во-первых, что если бы власти захотели, они могли бы различными способами эвакуировать этих людей из Арцаха; во-вторых, до сих пор были возможности добиться их освобождения, но мы не увидели достаточных шагов. И в-третьих, власти, в том числе лично Пашинян, последовательно нацеливались на президентов, Рубена Варданяна и Давида Ишханяна, что также позволяет предположить личную заинтересованность Пашиняна в том, чтобы эти пятеро находились в азербайджанских тюрьмах и, возможно, оставались там надолго».
Артак Бегларян также сообщил, что до пленения военно-политического руководства Арцаха обсуждались сценарии эвакуации лиц, включённых в этот список, однако они не были реализованы.