Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը վերադարձնելու համար պետք են քաղաքական պայմանավորվածություններ. Սիրանուշ Սահակյան
14/11/2025 20:10
«Համոզմունք ունեմ, որ Բաքվի դատարանների դատավճիռները չեն կարող խոչընդոտ լինել այնտեղ պահվող 23 հայերի ազատ արձակման հարցում, եթե միջազգային աջակցությամբ ձեռք բերվեն նրանց վերադարձնելու քաղաքական պայմանավորվածություններ »,- Aysor.am-ին ասաց «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» նախագահ, Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը:
Անդրադառնալով երեկ Բաքվի դատարանում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ ադրբեջանցի դատախազների պահանջած պատժաչափերին՝ Սիրանուշ Սահակյանն ասաց. «Քանի որ ողջ գործընթացները շինծու են եղել, հասկանալի էր, որ այս ֆարսի տրամաբանական ավարտը պետք է լիներ մեղադրող դատախազների  կողմից խիստ պատժամիջոցներ պահանջելը»:
Ըստ նրա՝ ի տարբերություն Դավիթ Բաբայանի և Արայիկ Հարությունյանի պատժաչափի պահանջի՝ ցմահ ազատազրկում, Արցախի նախկին երկու նախագահների՝ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի համար  20 տարվա ազատազրկում պահանջելու հիմքում ոչ թե «հումանիզմն էր»  կամ տարբերակված մոտեցումը, այլ Ադրբեջանի օրենսդրական նորմը։
«Ադրբեջանի օրենսդրությունը 65 տարին լրացած մեղադրյալ ամբաստանյալների համար հնարավոր չի համարում ցմահ ազատազրկման տեսքով պատժի կիրառումը: Այստեղ հնարավոր է երկարատև ազատազրկում՝ մինչև 20 տարի»:
Սահակյանը կրկին շեշտեց՝   գոյություն ունեն միջազգային մեխանիզմներ՝ ՄԻԵԴ-ը,  ՄԱԿ շրջանակներում գործող մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող դատական ատյանները: Բաքվում պահվող 23 հայ գերիներին վերաբերող այս դատական ակտերի հետևանքները պետք  է չեզոքացվեն միջազգային ատյաններում գործընթացների միջոցով .
«Սա միակ ուղին է ,որի միջոցով կարող  ենք հասնել արդարության միջազգային ատյաններում ու դրանով ապալեգիտիմացնել այդ ֆարս դատավարությունների արդյունքները  և վերականգնել մեր հայ պատանդների խախտված իրավունքները»:

Для возвращения военного и политического руководства Арцаха необходимы политические договорённости — Сирануш Саакян
14/11/2025 20:33
«Убеждена, что при наличии политических договорённостей о возвращении 23 армян, находящихся в Баку, решения азербайджанских судов не могут стать препятствием для их освобождения при международной поддержке», — заявила Aysor.am Сирануш Саакян, президент «Центра международного и сравнительного права» и представитель интересов армянских заключённых в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ).
Комментируя вчерашние судебные процессы в бакинских судах в отношении военного и политического руководства Арцаха, Саакян отметила: «Поскольку все эти процессы были искусственно организованы, было понятно, что логическим завершением этого фарса станет требование обвинителей о строгих мерах наказания».
По её словам, в отличие от запроса на пожизненное лишение свободы для Давида Бабаяна и Араика Арутюняна, требование наказания в виде 20 лет лишения свободы для бывших президентов Арцаха — Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна — основано не на гуманизме или дифференцированном подходе, а на законодательных нормах Азербайджана.
«Азербайджанское законодательство не предусматривает применение пожизненного лишения свободы для обвиняемых старше 65 лет. В таких случаях возможно длительное лишение свободы — до 20 лет», — пояснила Саакян.
Она вновь подчеркнула, что существуют международные механизмы, включая ЕСПЧ и судебные органы ООН, занимающиеся вопросами прав человека. Последствия этих судебных актов, касающихся 23 армянских заключённых, находящихся в Баку, должны быть нейтрализованы через международные судебные процедуры.
«Это единственный путь добиться справедливости в международных судах, тем самым делегитимизировать результаты этих фарсовых процессов и восстановить нарушенные права наших армянских заложников».