Հայաստանը սառեցրել է հնդկական կործանիչների ձեռքբերման գործարքը. Jerusalem Post
Հայաստանը սառեցրել է հնդկական Tejas մակնիշի կործանիչների ձեռքբերման գործարքը, այս մասին գրել է իսրայելական Jerusalem Post պարբերականը։
Ըստ այդ պարբերականի՝ Հայաստանն այդ քայլին է գնացել Դուբայի ավիավթարից հետո։
Նշվում է, որ Հայաստանը բանակցություններ էր վարում Հնդկաստանի կառավարության և HAL ինքնաթիռաշինական ընկերության հետ՝ 1.2 միլիարդ դոլարով 12 ինքնաթիռ գնելու վերաբերյալ, որը պետք է լիներ ինքնաթիռի առաջին արտահանման գործարքը։
Նոյեմբերի 3-ին Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտարարել էր՝ Հայաստանն իր կարիքներին համապատասխան շարունակելու է բարեփոխումները, այդ թվում՝ նաև սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի գնումները։
Նախարարը, սակայն, հերքել էր հնդկական մամուլում տեղ գտած լուրը, թե Հայաստանը կործանիչներ է ցանկանում ներկրել։

Армения приостановила сделку по закупке индийских истребителей: Jerusalem Post
Армения приостановила сделку по закупке индийских истребителей Tejas, сообщает израильская газета Jerusalem Post.
По данным издания, Армения пошла на этот шаг после авиакатастрофы в Дубае.
Отмечается, что Армения вела переговоры с правительством Индии и авиастроительной компанией HAL о покупке 12 самолётов на сумму 1,2 миллиарда долларов. Эта сделка должна была стать первой экспортной продажей самолётов Tejas.
3 ноября министр обороны Сурен Папикян заявил, что Армения продолжит реформы в соответствии со своими потребностями, включая закупки вооружений и военной техники.
При этом министр опроверг информацию, опубликованную в индийской прессе, о том, что Армения планирует импортировать истребители.