Վազգեն Սաղաթելյանն ու Նարեկ Սամսոնյանն իրենց հաղորդաշարի ժամանակ երբևէ չեն հնչեցրել սեռական բնույթի հայհոյանքներ. փաստաբանի պատասխանը՝ Արայիկ Հարությունյանին
27/11/2025 10:07
Վազգեն Սաղաթելյանի փաստաբան Արսեն Բաբայանն արձագանքել է Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի երեկվա հայտարարություններին։
«Երեկ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը Factor TV–ում տրված հարցազրույցի ընթացքում բազմակի անգամ կատարել է իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններ։
Մասնավորապես, պատասխանելով Վազգեն Սաղաթելյանի և Նարեկ Սամսոնյանի կալանավորման մասին լրագրողի հարցերին՝ Արայիկ Հարությունյանը բացահայտ ստախոսությամբ է զբաղվել։ Նա հայտարարել է, թե, իբր, Վազգենի և Նարեկի նկատմամբ քրեական հետապնդումը և կալանավորումը պայմանավորված է վերջիններիս կողմից եթերում հնչեցրած սեռական բնույթի հայհոյանքներով։
Որպես Վազգեն Սաղաթելյանի պաշտպան՝ պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ Վազգեն Սաղաթելյանն ու Նարեկ Սամսոնյանն իրենց կողմից հեղինակած «Իմնեմնիմի» հաղորդաշարը վարելու ամբողջ ժամանակահատվածում երբևէ չեն հնչեցրել սեռական բնույթի հայհոյանքներ։
Ակնհայտ է, որ Արայիկ Հարությունյանը և ամբողջ իշխանական թիմն այս կեղծիքն ու սուտը տարածում են բարձր հետևողականությամբ՝ նպատակ ունենալով ճնշում գործադրելու թե նախաքննական մարմնի, և թե դատարանի նկատմամբ։
Արայիկ Հարությունյանի համար բացատրեմ, թե որն է սեռական բնույթի հայհոյանքը․ օրինակ՝ որևէ մեկը եթե հրապարակային ասի՝ դու գնա ձեր գոմի էշին «դոմփի» կամ գոմի բոլոր էշերին բռնելու ենք «շինենք», ապա դրանք կլինեն սեռական բնույթի, քանի որ «դոմփել» և «շինել» բառերի իմաստը սեռական բնույթի գործողությունն է։ Մյուս դեպքերում, օրինակ՝ բայց դու ինչ «շան թուլա» դուրս եկար, ապա սա չի լինի սեռական բնույթի, քանի որ «շան թուլա» բառակապակցությունն արտահայտում է բարոյական օրենքներից զրկված մեկի ժառանգը լինելու հանգամանքը»,- նշել է Բաբայանը։

Вазген Сагателян и Нарек Самсонян никогда не использовали оскорбления сексуального характера в эфире своего авторского подкаста: ответ адвоката Араику Арутюняну
27/11/2025 10:26
Адвокат Вазгена Сагателяна Арсен Бабаян прокомментировал заявления руководителя аппарата премьер-министра Араика Арутюняна, сделанные накануне в интервью Factor TV.
«Вчера руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян в ходе интервью Factor TV несколько раз сделал заявления, не соответствующие действительности.
Отвечая на вопрос журналиста об аресте Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна, Араик Арутюнян прибег к откровенной лжи, утверждая, будто бы уголовное преследование и арест связаны с тем, что они якобы использовали в эфире оскорбления сексуального характера.
Как адвокат Вазгена Сагателяна официально заявляю: ни Вазген Сагателян, ни Нарек Самсонян за всё время ведения своего авторского подкаста «Имнемними» никогда не произносили оскорблений сексуального характера.
Очевидно, что Араик Арутюнян и вся провластная команда последовательно распространяют эту ложь, преследуя цель оказать давление как на следственные органы, так и на суд.
Разъясню Араику Арутюняну, что считается оскорблением сексуального характера. Например, если кто-то публично скажет: «иди займись с ослом в вашем хлеву» или «мы займёмся всеми ослами в вашем хлеву» — это будет относиться к сексуальным оскорблениям, поскольку смысл используемых выражений связан с сексуальным действием. В других случаях, например фраза «какой же ты, оказывается, щенок», сексуального содержания не имеет, так как обозначает человека, лишённого моральных ориентиров», — отметил Бабаян.