Միքայել և Բագրատ Սրբազանները դիմել են Վեհափառ Հայրապետին․ պահանջում են դադարեցնել 10 հերձվածող և անհնազանդ առաջնորդների պաշտոնավարումը
01/12/2025 14:31
Միքայել և Բագրատ Սրբազանները դիմել են Գարեգին Բ-ին․ պահանջում են կարգալույծ անել 10 դավաճան եպիսկոպոսներին. այս մասին նրանք հայտնել են նոր հայտարարության տեսքտում։
«Նոյեմբերի 27-ին հրապարակված հայտարարությունից հետո բեմականացված խայտառակությունը, ինչպես նաեւ հաջորդող զարգացումները մեզ ստիպում են խոր ցավով կատարել հետեւյալ արձանագրումները․
ա/ Մայր Աթոռի եպիսկոպոսաց դասի 57 անդամներից 10-ը պաշտոնապես հայտարարել են, որ իրենք այլեւս չեն ցականում մաս կազմել մեր եղբայրության, ուստի մենք ճանաչում ենք իրենց խորթ եւ օտար, որոնց նկատմամբ, ցավոք, 20-ից 40 տարի եղբայրական զգացումներ ենք տածել՝ ինչը բազմիցս ապացուցել ենք գործով եւ խոսքով․ որոշումը ձերն է եղել՝ մեզ չմեղադրեք։․․․
բ/ Կատարվածը վերին աստիճանի նենգ եւ տիրադավ դավաճանություն է՝ դավադրաբար եւ ստորաբար, ինչը խորշելի է անգամ աշխարհականների, էլ ուր մնաց բարձրաստիճան հոգեւորականների պարագայում։ Իրենք կարող էին ամեն ինչ անել բացեիբաց՝ եկեղեցական ատյաններում, արտահայտելով իրենց դժգոհությունն ու պահանջները, մինչեւ անգամ վերջնագիր ներկայացնելով Վեհափառ Հայրապետին, սակայն գերադասել են գործել գաղտագողի եւ թաքուն՝ իբրեւ շարքային դավադիրներ։
գ/ Նրանցից յուրաքանչյուրը մեր աչքերի առջեւ եւ ներկայությամբ առիթը եւ հնարավորությունը չի փախցրել քծնելու եւ շողոքորթելու Վեհափառ Հայրապետին, ում հայրական խնամքը վայելելով բարձրագույն կոչումներ եւ պաշտոններ են ստացել եկեղեցում՝ բացարձակ անարժան լինելով զբաղեցրած դիրքին, ինչի խոսուն վկայությունն է իրենց քստմնելի արարքը։ Եթե Վեհափառը սխալվել է որեւէ բանում փաստորեն դա եղել է իրենց նկատմամբ ունեցած վստահությունը, նրանց գործած բազմաթիվ եւ զանազան մեղքերը իր վրա վերցնելով՝ հայրական հոգածության ներքո պահելով նրանց։
դ/ Տիրադավներից առնվազն 6-ը մասնակցել են 1999 թ Ազգային եկեղեցական ժողովին եւ հայտնապես քվեարկել են օրվա Վեհափառ Հայրապետի օգտին, ինչի մասին եւ հպարտորեն հայտարարել են 26 տարի շարունակ՝ նաեւ չմոռանալով ծաղրել այն հոգեւորականներին, ովքեր ընտրության իսկ չմասնակցելով երբեւիցե դրական են արտահայտվել ասպարեզում եղած այլ թեկնածուների նկատմամբ։
ե/ Մյուս 4 տիրադավները ուսանողությունից մինչեւ աբեղայություն եւ եպիսկոպոսություն վայելել են Հայրապետի խնամքը, ինչի շնորհիվ առաջխաղացման են հասել նույն Հայրապետի ձեռամբ՝ արժանանալով եպիսկոպոսական օծման եւ ձեռնադրության։ Սա խոսում է իրենց կերպարի մասին։
զ/ Կարելի է, հարկավոր է, գուցե եւ պետք է ամեն ինչում չհամաձայնել Վեհափառ Հայրապետի հետ, ինչը իրենք երբեք չեն արել անցնող 26 տարիներին եւ դեռ հակառակը՝ սողացել են, մինչ մենք դա արել ենք բազմիցս՝ մեզ ենթարկելով Հայրապետի հանդիմանությանն ու դժգոհությանը։ Այսու, 26 տարվա շարունակական քծնանքից հետո գլխակորույս սողալը անպատկառ եւ հայրենադավ իշխանավորների առջեւ՝ իրենց կաշին ինչ- որ բաներից փրկելու համար եւ ինչ-որ անորոշ «սկզբունքներ» պաշտպանել երկրի թիվ 1 անսկզբունքայինի հետ՝ ինքնաոչնչացում է։ Հիրավի նմանը նմանին է գտնում, տիրադավը՝ հայրենադավին, հուդաները՝ նիկոլայիդներին։
է/ Տիրադավները ստեղծել են մի վիճակ, որը Հայ եկեղեցում աննախադեպ է գեթ վերջին 200 տարում։ Ուստի անհրաժեշտ է աննախադեպ պատասխան եւ արձագանք․․ խոտորնակին՝ խոտորնակ, ինչպես ասում է ժողովրդական իմաստնությունը։
Խնդրում եւ առաջարկում ենք Վեհափառ Հայրապետին․
1․ Դադարեցնել հերձվածող եւ անհնազանդ առաջնորդների պաշտոնավարումը, ովքեր իրենց վարքով արդեն իսկ կայացրել են իրենց դատավճիռը։
2․ Անմիջապես նոր առաջնորդներ նշանակել տվյալ թեմերում։
3․ Հրավիրել եպիսկոպոսաց ժողով՝ ապահովելով մեր երեք սրբազանների մասնակցությունը կամ՝ մեր ազատությունից հետո։
4․ Եպիսկոպոսաց ժողովից հետո կարելի կլինի գումարել Ազգային եկեղեցական ժողովը։
Դիմում ենք տվյալ թեմերի քահանաներին՝ դուք պարտավոր եք այլեւս չենթարկվել ձեր հերձվածող առաջնորդներին եւ վայրկյան առաջ հավատարմություն հայտնել Վեհափառ Հայրապետին եւ ենթարկվել Նորին Սրբության տնօրինություններին։
ը/ Եւ վերջում ուզում ենք հույս հայտնել, որ տիրադավներից ոմանք կգնան Պետրոսի ճանապարհով եւ դառն լացով կփորձեն զղջմամբ գեթ հոգեւորական մնալ, մինչ մյուսներին սպասում է Հուդայի ճակատագիրը։
Քահանայք եւ ժողովուրդք, փարված մնացեք մեր Սուրբ եկեղեցուն եւ հավատարիմ հայոց օծյալ Հայրապետին։ Մեզ բոլորիս համար փորձության եւ փորձվելու ժամ է։ Չարը մռնչում է՝ կլանելու յուրաքանչյուրիս եւ բոլորիս միասին։ «Մեր միջից ելան սրանք, բայց մեզնից չէին, որովհետեւ եթե մեզնից լինեին, ապա մեր մեջ էլ կմնային։ Բայց մեզնից ելան, որպեսզի հայտնի լիներ, որ սրանք ամենքը մեզնից չեն» (Ա Հովհ․ Բ։ 12)։
«Հոգով ջերմեռանդ եղեք, Տիրոջը ծառայեք, հույսով ուրախացեք, նեղությանը համբերեք, հարատեւ աղոթեք․․․Մի պարտվիր չարից, այլ բարիով հաղթիր չարին» (Հռոմ․ ԺԲ։ 11-13, 21)։
Հ․ Գ․ Աստված մի արասցե, որ մի օր պարզվի, որ տիրադավները դերակատարություն են ունեցել նաեւ մեր եւ Մկրտիչ սրբազանի ազատազրկման հարցում, ինչում կասկածելու բոլոր հիմքերն առկա են»։
2025 թ․ նոյեմբերի 30

Архиепископы Микаел и Баграт обратились к Гарегину II: требуют лишить сана 10 епископов, которых считают предателями
01/12/2025 15:16
Архиепископы Микаел и Баграт обратились к Гарегину II с требованием лишить сана 10 епископов, которых считают предателями. Об этом говорится в их новом заявлении.
«После заявления, опубликованного 27 ноября, последовавший позорный спектакль и дальнейшие события вынуждают нас с глубоким сожалением сделать следующие констатации:
а) Из 57 членов епископата Первопрестольного Святого Эмиадзина десять официально заявили, что больше не желают быть частью нашего братства. Мы признаём их чуждыми и посторонними, хотя на протяжении 20–40 лет испытывали к ним братские чувства — что неоднократно доказывали делами и словами. Решение было вашим — не обвиняйте нас.
б) Произошедшее является проявлением высшей степени коварства и вероломства, что недопустимо даже среди мирян, тем более среди высокопоставленных духовных лиц. Они могли изложить свои недовольства и требования открыто — в церковных инстанциях, даже предъявив ультиматум Католикосу, — однако предпочли действовать тайно, как рядовые заговорщики.
в) Каждый из них при нас и на наших глазах не упускал возможности выказать угодничество и лесть Католикосу, благодаря чему, пользуясь его отеческой опекой, получил высокие звания и должности, не соответствуя им по своим качествам. Их сегодняшнее поведение — яркое свидетельство этого. Если Его Святейшество когда-либо и ошибался, то лишь доверив им многое и покрывая их многочисленные проступки своей отеческой заботой.
г) По меньшей мере шестеро из этих лиц участвовали в Национальном церковном собрании 1999 года и открыто голосовали за нынешнего Католикоса, чем 26 лет гордились, не забывая при этом насмехаться над теми священнослужителями, которые либо не участвовали в выборах, либо когда-либо положительно отзывались о других кандидатах.
д) Остальные четверо — с учебных лет до рукоположения и епископства пользовались покровительством Католикоса, продвигаясь благодаря его же благоволению, получив от него епископский сан. Это характеризует их как нельзя лучше.
е) Можно — и зачастую нужно — не соглашаться с Католикосом, и мы сами делали это неоднократно, подвергаясь его неодобрению. Но после 26 лет непрерывного угодничества внезапный поворот к бесстыдному заигрыванию с безнравственными политиками ради спасения собственной шкуры и защиты сомнительных «принципов» вместе с человеком, лишённым каких-либо принципов, — это самоуничтожение. Подобное тянется к подобному: предатели — к предателям, иуды — к николистам.
ж) Они создали ситуацию, не имеющую прецедента в Армянской Церкви по крайней мере за последние 200 лет. Следовательно, необходим беспрецедентный ответ. Как говорит народная мудрость: заблудшему — заблудшее.
Мы просим и предлагаем Католикосу всех армян:
1. Приостановить служение епископов, которые, своим поведением, по сути, уже вынесли себе приговор.
2. Незамедлительно назначить новых правящих архиереев в соответствующие епархии.
3. Созвать собрание епископов, обеспечив участие трёх архиепископов, наше участие — либо после нашего освобождения.
4. После собрания епископов может быть созвано Национальное церковное собрание.
Мы обращаемся к священникам соответствующих епархий: вы обязаны больше не подчиняться вашим епископам-раскольникам и незамедлительно подтвердить свою верность Католикосу и выполнить распоряжения Его Святейшества.
з) И напоследок: надеемся, что некоторые из них последуют примеру Петра, раскаются с горькими слезами и сохранят хотя бы сан священнослужителя. Остальных ждёт участь Иуды.
Священники и верующий народ, оставайтесь преданными нашей Святой Церкви и законному Католикосу всех армян. Наступил час испытания каждого из нас. Зло рычит, желая поглотить каждого и всех вместе.
«Они вышли из нас, но не были нашими; ибо если бы были нашими, то оставались бы с нами; но они вышли, и этим выяснилось, что не все они — от нас» (1 Ин. 2:19).
«Будьте ревностны духом, служите Господу, радуйтесь в надежде, терпите в скорби, непрестанно молитесь… Не будь побеждён злом, но побеждай зло добром» (Рим. 12:11–13, 21).
P.S. Да не допустит Бог, чтобы однажды выяснилось, что эти изменники имели отношение и к нашему с епископом Мкртичем лишению свободы, в чём имеются серьёзные основания подозревать их».
30 ноября 2025 г.