Շրջանառված տեսագրությունները կեղծ են, դրանք շրջանառելու համար ոչ ոք պատասխանատվություն չի ստանձնել. Արշակ Սրբազան
Իմ ծառայությունը կասեցնելու պահանջը կապված է տեսագրությունների հետ, որոնք հրապարակվեցին։ Շրջանառված տեսագրությունների համար ոչ ոք պատասխանատվություն չի ստանձնել, նույնիսկ Քննչական կոմիտեն ընդունում է, որ դրանք ապօրինի տեսագրություններ են, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արշակ Սրբազանը։
«Ոչ ոք չկա, որ ասի, թե այո՛, այդ տեսագրությունները մենք ենք արել, պատրաստել, հորինել։ Չկա։ Անտեր տեսագրություն է։ Եվ եթե մի բան անտեր է, որոշակիորեն տուժում է նաև դրա արժանահավատությունը։ Ոչ ոք չկա, որ ասի, թե սա արել ենք և սա իրական է»,-ասաց Սրբազանը։
Նա նշեց՝ բոլորին է հայտնի, թե եկեղեցականների շուրջ ինչպիսի արշավ է իրականացվում, հատկապես նրանց, ովքեր «զմայլված» չեն Նիկոլ Փաշինյանով։
«Եթե ես զմայլված լինեի Նիկոլ Փաշինյանով, որևէ քննադատության ու թթու խոսքի չէի արժանանալու։ Այս երևույթն ունի շատ կոնկրետ քաղաքական ուղղվածություն»,-ասաց Արշակ Սրբազանը։
Նա պատմեց, որ երբ հրավիրվել է Քննչական կոմիտե, իրեն ասել են, թե կան նախաքննական գաղտնիքներ, որոնք ինքը պարտավոր է չբացահայտել։
«Ասացի՝ շատ լավ, իսկ այդ արգելքը վերաբերվում է միայն ի՞նձ, թե՞ նաև ձեզ։ Պարզվեց, այդ արգելքի տակ գտնվում եմ միայն ես։ Ստացվում է մի դարպասով ֆուտբոլ։ Ինչ-որ մարդիկ իմ ձեռքերը կապում են և որոշները փորձում են հարվածել։ Եվ հանկարծ պարզվում է, որ այդ նախաքննական գաղտնիքը կարող է հայտնվել երրորդ և չորրորդ անձանց ձեռքը»։

Распространенные видео являются поддельными, никто не понес ответственности за их распространение — архиепископ Аршак
«Требование приостановить мою службу связано с видеозаписями, которые были опубликованы. Никто не понес ответственности за распространение этих видеозаписей, даже Следственный комитет признаёт, что это незаконные записи», — заявил архиепископ Аршак.
«Нет никого, кто сказал бы: "Да, эти видеозаписи мы сделали, подготовили, смонтировали". Нет. Нет автора, кто скзал бы, что он сделал эту запись. А если что-то без автора, это автоматически ставит под сомнение его достоверность. Никто не может сказать: "Это мы сделали, и это реально"», — добавил он.
Он отметил, что всем известно, какая кампания развёрнута вокруг церковных деятелей, особенно тех, кто не «восхищён» Николом Пашиняном.
«Если бы я был восхищён Пашиняном, я бы не подвергался никакой критике или язвительным замечаниям. Этот процесс имеет очень конкретную политическую направленность», — подчеркнул архиепископ Аршак.
Он рассказал, что когда его вызвали в Следственный комитет, ему сказали, что существуют предварительные следственные тайны, которые он обязан не раскрывать.
«Я сказал: "Хорошо, а это ограничение касается только меня или вас тоже?" Оказалось, что под это ограничение подпадаю только я. Получается, что игра идёт с одним воротами. Одни люди связывают мне руки, а другие пытаются нанести удар. И вдруг выясняется, что эта предварительная следственная тайна может попасть в руки третьих и четвёртых лиц».