Հայաստանի ինքնիշխանությունը տապալող թիվ մեկ ուժը գործող կառավարությունն է. Ստեփան Դանիելյան
Եվրամիության կողմից 15 մլն եվրո տրամադրումը Հայաստանին, միանշանակ, միջամտություն է Հայաստանի ներքաղաքական կյանքին և ընտրություններին, բայց այստեղ առանձնապես որևէ զարմանալու բան չկա, որովհետև աշխարհաքաղաքական մրցակցություն է Հարավային Կովկասում, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
«Անցած և նախանցած տարիներին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը, ԵՄ այս տարածաշրջանում հանձնակատարը հայտարարեցին, որ իրենց համար թիվ մեկ խնդիրն այն է, որ Ռուսաստանը լքի տարածաշրջանը։ Վրաստանում էլ հայտնի դեպքերն էին տեղի ունենում, որտեղ իշխանությունը մեղադրում էր եվրոպական կառույցներին, որ ցանկանում են հեղափոխություն իրականացնել։ Նպատակն այն է, որպեսզի դուրս գան Կենտրոնական Ասիա, այսինքն՝ աշխարհաքաղաքական պայքար է գնում, որի ընթացքում խոսել մարդու իրավունքների, ինքնիշխանության մասին, արդեն անլուրջ է»,-ասաց քաղաքագետը։
Նրա խոսքով՝ հարցն այն է, որ Հայաստանում ունենք մի իշխանություն, որը փորձում է վերարտադրվել և այդ վերարտադրվելու տրամաբանությունը նույնպես նման կերպով է կառուցում։
«Գործող վարչապետն ու իր թիմակիցները հայտարարում են, որ իրենք պայքարում են կայսրության դեմ, չեն ուզում ծայրագավառ լինել, հայտարարում են, թե ինչ-որ եպիսկոպոսներ ԿԳԲ-ի լրտեսներ են, որ Կաթողիկոսը նույնպես աշխարհաքաղաքական ինչ-որ կենտրոնի է սպասարկում։ Բնականաբար, խոսքը Ռուսաստանի մասին է։ Հետևաբար, Հայաստանի գործող իշխանությունն ինքն է այդ տրամաբանության մեջ և փորձում է աջակցություն ստանալ վերարտադրվելու համար։ Այսինքն, մեր աշխարհաքաղաքական պայքարը Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում առաջին հերթին գործող իշխանության քաղաքականությունն է։ Տվյալ դեպքում ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը և մյուսներն ուղղակի սպասարկում են գործող կառավարությանը»։
Դիտարկմանը, թե կարելի է ենթադրել, որ ԵՄ-ն փորձելու է այնպես անել, որ Հայաստանում իշխանափոխություն չլինի, Ստեփան Դանելյանն արձագանքեց.
«Որոշումը կայացնում է Հայաստանի ժողովուրդը և առաջին հերթին պետք է հանրության հետ աշխատել ու բացատրել, որ ամենակարևորը մեր ինքնիշխանությունն է, թույլ չտալ, որ արտաքին ուժերը խոչընդոտեն մեր ինքնիշխան որոշում կայացնելու գործում։ Տվյալ դեպքում մեր ինքիշխանության դեմ պայքարող համար մեկ ուժը կամ ինքնիշխանությունը տապալողը Հայաստանի գործող կառավարությունն է»։
Հարցին, թե ընդդիմության գործողությունները բավարար գնահատո՞ւմ է, քաղաքագետը պատասխանեց.
«Եթե ընդդիմության գործողությունները բավարար գնահատեի, ապա մենք նման կառավարություն վաղուց չէինք ունենա»։

Главной силой, подрывающей суверенитет Армении, является действующая власть — Степан Даниелян
Выделение 15 млн евро ЕС Армении однозначно является вмешательством во внутриполитическую жизнь страны и выборы, — считает политолог Степан Данилян
«В последние и предшествующие годы генеральный секретарь НАТО и комиссар ЕС в регионе заявляли, что их главная задача — вывести Россию из региона. В Грузии происходили известные события, когда власти обвиняли европейские структуры в попытках организовать революцию. Цель заключается в том, чтобы выйти в Центральную Азию, то есть идёт глобальная геополитическая борьба, в рамках которой разговоры о правах человека или суверенитете уже выглядят несерьезно», — сказал Степан Данилян в беседе с Aysor.am.
По его словам, в Армении существует власть, которая пытается переизбраться, и логику этого процесса она выстраивает соответствующим образом.
«Нынешний премьер-министр и его соратники заявляют, что борются с империей, не хотят быть слишком радикальными, утверждают, что некоторые епископы — агенты КГБ, а Католикос якобы служит интересам какого-то геополитического центра. Разумеется, речь идёт о России. Следовательно, действующая власть Армении сама действует в рамках этой логики и пытается получить поддержку для своего переизбрания. Иными словами, наша геополитическая борьба в значительной степени проявляется через внутреннюю политику Армении и действия действующей власти. В данном случае высокий представитель ЕС Кая Каллас и другие просто обслуживают интересы действующего правительства», — подчеркнул политолог.
На вопрос о том, можно ли предположить, что ЕС будет стремиться не допустить смены власти в Армении, Степан Данилян ответил:
«Решение принимает народ Армении, и прежде всего необходимо работать с обществом, разъясняя, что самое важное — наш суверенитет и недопущение вмешательства внешних сил в процесс принятия суверенных решений. В данном случае главная сила, действующая против нашего суверенитета, или иначе говоря подрывающая его, — это действующее правительство Армении».