Այսօրվա անտարբեր քաղաքացու քվեարկությունից ոչ մի լավ բան մի սպասեք. Վահե Հովհաննիսյան
«Կարևոր փաստաթղթերի հրապարակայնացումը սովորաբար ունենում է մեկ հիմնական նպատակ՝ այդ փաստաթղթերը ներկայացնել հանրության դատին։ Արբիտրը հանրությունն է։ Երբ այդ արբիտրը բացակայում է, ցանկացած կարևոր, շրջադարձային պատմական փատաթղթի բացահայտում ստանում է դեֆորմացված իմաստ։
Իշխանության հրապարակած փաստաթղթերի փաթեթից, կազմակերպված բեմադրություններից, ի պատասխան արձագանքներից վեր՝ կա շատ ավելի կարևոր բան. 2019-ին համանախագահները Հայաստանին առաջարկել են կարգավորման տարբերակ, որը երաշխավորում էր.
ա. Հայկական Արցախ
բ. Պատերազմի բացառում
գ. Զոհերի բացառում
դ. Ազգային արժանապատվության ստորացման բացառում
Եթե 2019-ին Հայաստանի իշխանությունները կառչեին առաջարկվող տարբերակից, մտնեին կիրառական բանակցային պրոցես, չէր լինի պատերազմ, չէին լինի զոհեր, չէր լինի Արցախի կորուստ, չէր լինի այսօրվա վիճակը։
Եթե Հայաստանում լիներ կենսունակ հասարակություն, հիմա Երևանում կլիներ նախահեղափոխական վիճակ։ Հանրությունը պատասխանատվության կկանչեր իշխանություններին։
Իսկ այսօրվա Հայաստանն ապրում է սովորական իր կյանքով։ Ես չեմ մեղադրում դժվար կյանքով ապրող մեր հայրենակիցներին։ Խնդիրը իբր կրթվածների, իբր կարդացածների, իբր էլիտաների, իբր գիտակից այլ խավերի մեջ է։
Ժամերով կարող են դատարկ փիլիսոփայել իրական Հայաստանի, գլոբալիզմի և ազգայնականության վախճանի մասին՝ արդարացնելով իրենց ամորֆ կեցվածքը։ Փաստը մնում է փաստ. հայ ժողովրդին ասում են՝ եթե 2019-ին կայացվեին ճիշտ որոշումներ, դու չէիր ունենա պատերազմ՝ իր բոլոր աղետալի հետևանքներով, իսկ հայ ժողովուրդը ռեակցիա չի տալիս։ Սա է ամենավախենալուն։ Որովհետև սա տեսնում է նաև թշնամին, ու անշուշտ, կանի հետևություններ։
Բայց որպեսզի այդպես չլիներ տարիներ, շարունակ պետք էր աշխատել սեփական հասարակության հետ, ոչ թե տարիներով լռել ու ընտրությունների շեմին արթնանալ։ Ազգային կապիտալը պետք է ձևավորեր աշխատանքի կառույցներ՝ չի արել, ռեսուրս ունեցող գործիչները պետք է հասկանային այս պարզ խնդիրը՝ չեն արել։ Պետք էր անընդհատ շփվել, երկխոսել սեփական հասարակության հետ՝ չի արվել։ Շատ բան չի արվել։
Մի քանի անգամ ասել եմ. մենք միշտ քննարկում ենք, թե ով է մասնակցելու առաջիկա ընտրություններին, միամտաբար կարծելով թե դա´ է ամենակարևորը։ Իրականում ամենակարևորը հարցն այլ է՝ ո՞վ է քվեարկելու, ո՞ր քաղաքացին, ո՞ր հասարակությունը։ Այսօրվա անտարբեր քաղաքացու քվեարկությունից ոչ մի լավ բան մի սպասեք։
Դեռ ժամանակ կա՝ ճիշտ աշխատելու դեպքում ընտրությունների շեմին ստանալու կենսունակ քաղաքացի ու կենսունակ հասարակություն։ Մնում է ճիշտ աշխատելը»։

Не ждите ничего хорошего от голосования сегодняшнего равнодушного гражданина — Ваге Ованнисян
«Публикация важных документов обычно преследует одну основную цель — представить эти документы на суд общественности. Арбитр — это общество. Когда этот арбитр отсутствует, любое раскрытие важного, исторического документа приобретает искажённый смысл.
В пакетах документов, опубликованных властью, постановочных сценах и реакциях на них есть нечто гораздо более важное. В 2019 году сопредседатели предложили Армении вариант урегулирования, который гарантировал:
а. Армянский Арцах;
б. Исключение войны;
в. Исключение жертв;
г. Исключение унижения национального достоинства.
Если бы власти Армении в 2019 году придерживались предложенного варианта и вступили в практический переговорный процесс, не было бы войны, не было бы жертв, не было бы потери Арцаха, не было бы нынешнего положения.
Если бы в Армении существовало жизнеспособное общество, сейчас в Ереване была бы предреволюционная ситуация. Общество призывало бы власти к ответственности.
А сегодняшняя Армения живёт обычной жизнью. Я не обвиняю наших соотечественников, живущих в трудных условиях. Проблема, как ни странно, в якобы образованных, читающих, элитарных и сознательных слоях.
Они могут часами философствовать о реальной Армении, глобализме и конце национализма, оправдывая свою аморфную позицию. Факт остаётся фактом: армянскому народу говорят — если бы в 2019 году были приняты правильные решения, у тебя не было бы войны со всеми её катастрофическими последствиями, — а армянский народ не реагирует. Вот что страшно. Потому что это видят и враги, и, безусловно, сделают свои выводы.
Но чтобы этого не происходило годами, нужно было постоянно работать с собственным обществом, а не молчать годами и просыпаться только на пороге выборов. Национальный капитал должен был создавать рабочие структуры — этого не сделано, деятели с ресурсами должны были понять эту простую задачу — не поняли. Нужно было постоянно общаться и вести диалог с собственным обществом — не сделано. Очень многое не сделано.
Я несколько раз говорил: мы всегда обсуждаем, кто будет участвовать в предстоящих выборах, наивно считая, что это самое главное. На самом деле самое главное — другой вопрос: кто будет голосовать, какой гражданин, какое общество. Не ждите ничего хорошего от голосования сегодняшнего равнодушного гражданина.
Всё ещё есть время — при правильной работе на пороге выборов можно получить жизнеспособного гражданина и жизнеспособное общество. Остаётся только правильно работать».