Վարչապետն ու Քոքերը մտքեր են փոխանակել TRIPP և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերի շուրջ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության պաշտպանության պետնախարար Վերնոն Քոքերի գլխավորած պատվիրակությանը։
Վարչապետը ողջունել է պարոն Քոքերի այցը մեր երկիր և ընդգծել Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև վերջին շրջանում առկա ակտիվ երկխոսության և համագործակցության փաստը։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկկողմ հարաբերություններում ձևավորվել է լայն օրակարգ, որն առնչվում է տարբեր ոլորտների և ուղղությունների։ Երկրի ղեկավարը հավելել է, որ ՀՀ Կառավարությունը կարևորում է բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, որոնք նոր ազդակ են հաղորդում կապերի հետևողական ընդլայնմանը։
Վերնոն Քոքերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և շեշտել, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելը նոր խթան կհաղորդի բազմաոլորտ կապերին և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։ Միացյալ Թագավորության պաշտպանության պետնախարարը գոհունակություն է հայտնել հայ գործընկերների հետ արդեն իսկ ունեցած քննարկումներից և նշել, որ պատրաստ են շարունակել սերտ երկխոսությունը՝ համագործակցությունն ընդլայնելու և զարգացնելու նպատակով։
Զրուցակիցները կարևորել են համատեղ ծրագրերի իրականացումը, այդ թվում՝ ռազմական կրթության, կիբեռանվտանգության ոլորտներում։
Նիկոլ Փաշինյանը և Վերնոն Քոքերն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցերի։ Մասնավորապես, Վերնոն Քոքերը շեշտել է Միացյալ Թագավորության աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդեն իսկ հաստատված խաղաղության ամրապնդման գործում՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանն ու համագործակցության խթանմանը։
Մտքեր են փոխանակվել TRIPP և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերի շուրջ։ Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ Կառավարությունը շահագրգռված է Վաշինգտոնում օգոստոսի 8–ին ստորագրված հռչակագրում ամրագրված սկզբունքների շրջանակում տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմամբ և այդ նպատակով միջազգային ներդրումների ներգրավմամբ։

Премьер-министр Армении и государственный министр Великобритании по обороне обсудили проект TRIPP
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с государственным министром по обороне Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Верноном Кокером.
Премьер-министр приветствовал визит господина Кокера в нашу страну и подчеркнул налаженный в последнее время активный диалог и сотрудничество между Арменией и Соединенным Королевством. Никол Пашинян отметил, что в двусторонних отношениях сформирована обширная повестка дня, охватывающая различные сферы и направления. Глава государства добавил, что правительство Армении придает важность взаимным визитам высокого уровня, которые придают новый импульс последовательному расширению связей.
Вернон Кокер выразил благодарность за теплый прием и подчеркнул, что повышение отношений с Арменией до уровня стратегического партнерства придаст новый импульс многоотраслевым связям и реализации совместных программ. Государственный министр по обороне Великобритании выразил удовлетворение состоявшимися с армянскими коллегами обсуждениями и отметил готовность к продолжению тесного диалога в целях расширения и развития сотрудничества.
Собеседники подчеркнули важность реализации совместных программ, в том числе в сферах военного образования и кибербезопасности.
Никол Пашинян и Вернон Кокер коснулись также вопросов регионального значения. В частности, Вернон Кокер подчеркнул поддержку Соединенного Королевства в укреплении уже установившегося между Арменией и Азербайджаном мира, выразив уверенность, что это будет способствовать стабильности и продвижению сотрудничества в регионе.
Состоялся обмен мнениями относительно проектов TRIPP и «Перекресток мира». Премьер-министр Пашинян отметил, что правительство Армении заинтересовано в разблокировании региональных коммуникаций в рамках принципов, закрепленных в подписанной в Вашингтоне 8 августа декларации, а также в привлечении международных инвестиций в этих целях.