Վարչապետն ու Քոքերը մտքեր են փոխանակել TRIPP և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերի շուրջ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության պաշտպանության պետնախարար Վերնոն Քոքերի գլխավորած պատվիրակությանը։
Վարչապետը ողջունել է պարոն Քոքերի այցը մեր երկիր և ընդգծել Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև վերջին շրջանում առկա ակտիվ երկխոսության և համագործակցության փաստը։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկկողմ հարաբերություններում ձևավորվել է լայն օրակարգ, որն առնչվում է տարբեր ոլորտների և ուղղությունների։ Երկրի ղեկավարը հավելել է, որ ՀՀ Կառավարությունը կարևորում է բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, որոնք նոր ազդակ են հաղորդում կապերի հետևողական ընդլայնմանը։
Վերնոն Քոքերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և շեշտել, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելը նոր խթան կհաղորդի բազմաոլորտ կապերին և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։ Միացյալ Թագավորության պաշտպանության պետնախարարը գոհունակություն է հայտնել հայ գործընկերների հետ արդեն իսկ ունեցած քննարկումներից և նշել, որ պատրաստ են շարունակել սերտ երկխոսությունը՝ համագործակցությունն ընդլայնելու և զարգացնելու նպատակով։
Զրուցակիցները կարևորել են համատեղ ծրագրերի իրականացումը, այդ թվում՝ ռազմական կրթության, կիբեռանվտանգության ոլորտներում։
Նիկոլ Փաշինյանը և Վերնոն Քոքերն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցերի։ Մասնավորապես, Վերնոն Քոքերը շեշտել է Միացյալ Թագավորության աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև արդեն իսկ հաստատված խաղաղության ամրապնդման գործում՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանն ու համագործակցության խթանմանը։
Մտքեր են փոխանակվել TRIPP և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերի շուրջ։ Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ Կառավարությունը շահագրգռված է Վաշինգտոնում օգոստոսի 8–ին ստորագրված հռչակագրում ամրագրված սկզբունքների շրջանակում տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմամբ և այդ նպատակով միջազգային ներդրումների ներգրավմամբ։

Armenian PM and Vernon Coaker discuss TRIPP and “Crossroads of Peace” projects
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan received a delegation led by Vernon Coaker, the United Kingdom’s Minister of State for Defence.
The Prime Minister welcomed the delegation’s visit and highlighted the recent active dialogue and growing cooperation between Armenia and the United Kingdom. Pashinyan noted that a broad bilateral agenda has taken shape, encompassing a range of sectors.
Coaker thanked the Prime Minister for the warm reception and stressed that elevating relations with Armenia to a strategic partnership will give new momentum to multi-sectoral cooperation and the implementation of joint initiatives.
Both sides underscored the importance of expanding collaboration, including in military education and cybersecurity.
Nikol Pashinyan and Vernon Coaker also touched upon issues of regional importance. Coaker reaffirmed the United Kingdom’s support for strengthening the peace already established between Armenia and Azerbaijan, expressing confidence that this would contribute to stability and foster regional cooperation.
The interlocutors exchanged views on the TRIPP initiative and the “Crossroads of Peace” project. Prime Minister Pashinyan noted that the Armenian Government is committed to unblocking regional communication channels in line with the principles outlined in the Washington Declaration of August 8, and is seeking to attract international investment to support this process.