Ոտնձգություններ մեդիայի դեմ, ազատ խոսքի սահմանափակում. Վազգեն Սաղաթելյանն ու Նարեկ Սամսոնյանը մոտ մեկ ամիս է, ինչ բանտում են
09/12/2025 18:30
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հիշեցնում է՝ քաղբանտարկյալներ Նարեկ Սամսոնյանը և Վազգեն Սաղաթելյանը իշխանությանը ոչ հաճելի խոսքի արտահայտման համար են զրկվել ազատությունից, արդեն մոտ մեկ ամիս է՝ բանտում են։
«Մեդիայի դեմ ոտնձգությունների և ազատ խոսքի սահմանափակումների շրջանակներում շուրջ մեկ ամիս է, ինչ Վազգեն Սաղաթելյանն ու Նարեկ Սամսոնյանը բանտում են:
Իշխանությունն էլ գիտի, որ առաջադրված կեղծ մեղադրանքով տղաներին բանտում երկար պահելու հնարավորություն չունի, սակայն ինչ հնարավոր է, անում են:
Երկրում կալանավորումների աճի, բռնությունների տարբեր դրսևորումների և իշխանության հրահրած ատելության ֆոնին անընդհատ նոր մարդիկ են թիրախավորվում, որի հիմքում օկուպացիոն իշխանությանը ոչ հաճելի խոսքի արտահայտումն է»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք՝  Նարեկ Սամսոնյանին ու Վազգեն Սաղաթելյանին կալանավորել են, նրանց դեմ   հաղորդում է ներկայացրել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ այն բանի համար, որ փոդքասթի հեղինակներն արձագանքել են իրենց հասցեին նրա իսկ արած վիրավորական արտահայտությանը։
Սիմոնյանի հաղորդումից հետո դիմակավորված ուժայինները  Նարեկ Սամսոնյանի և  Վազգեն Սաղաթելյանի տներն են մտել, նրանց ձերբակալել, ապա փոդքասթը վարողներին մեղադրանք առաջադրել «տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներ օգտագործելով՝ խուլիգանություն կատարելու համար»։
Սա Սամսոնյանի ու Սաղաթելյանի դեմ քաղաքական դրդապատճառներով առաջին հետապնդումը չէ, նրանք բազմիցս ճնշումների են ենթարկվել և անցյալում էլ կալանավորվել են՝ եթերում իշխանություններին քննադատելու համար։

Преследование СМИ и ограничение свободы слова: Вазген Сагателян и Нарек Самсонян находятся в тюрьме уже около месяца
09/12/2025 18:44
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян напоминает: политзаключённые Нарек Самсонян и Вазген Сагателян лишены свободы за высказывания, неугодные властям, — они находятся в тюрьме уже около месяца.
«В рамках преследования медиа и ограничения свободы слова Вазген Сагателян и Нарек Самсонян уже около месяца удерживаются в тюрьме.
Власть и сама знает, что не имеет возможности долго держать ребят под стражей по сфабрикованному обвинению, но делает всё возможное, чтобы продлить это.
На фоне роста числа арестов, различных проявлений насилия и разжигаемой властью ненависти постоянно появляются новые люди, которые становятся целью преследований лишь за выражение позиции, неугодной оккупационному режиму», — написал Абрамян на своей странице в соцсети.
Напомним, Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна арестовали после того, как председатель НС Ален Симонян подал на них заявление. Поводом стало то, что авторы подкаста ответили на оскорбительное выражение, которое сам Симонян допустил в их адрес.
После заявления Симоняна силовики в масках вошли в дома Самсоняна и Сагателяна, задержали их, после чего ведущим подкаста предъявили обвинение в «хулиганстве, совершённом с использованием информационных или коммуникационных технологий».
Это далеко не первое преследование Самсоняна и Сагателяна по политическим мотивам: они неоднократно подвергались давлению и ранее также арестовывались за критику власти в прямом эфире.