Մեկնարկում ենք պայքարի նոր փուլը, պատրաստ ենք խաղաղ բանակցություններով լուծել խնդիրները. Աշոտ Դանիելյան (Տեսանյութ)
10/12/2025 12:27
Արցախի Հանրապետության տարածքի բռնի զավթումը Ադրբեջանի կողմից բոլորովին չի նշանակում, որ դադարել է Արցախի Հանրապետության գոյությունը. այս մասին «Վերադարձ Արցախ. մարտահրավերներն ու խնդիրները» թեմայով լսումների ժամանակ հայտարարեց ԱՀ նախագահի պարտականությունները կատարող Աշոտ Դանիելյանը։
«Մեր պետականության, իրավունքների համար պայքարը շարունակում է մեզ համոզել, որ վերադարձից բացի, այլ ելք չի կարող լինել»,-ասաց նա։
Աշոտ Դանիելյանը նշեց, որ ՀՀ իշխանությունները փորձում են մոռացության ենթարկել Արցախը՝ կանաչ լույս վառելով Ադրբեջանի քաղաքականությանը և զրկելով հայկական կողմին հակամարտության կարգավորման միջազգային միակ մանդատն ունեցող կազմակերպությունից՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից։
«Այդուհանդերձ մենք չենք մոռանալու Արցախը, պարտավոր ենք ընդդիմալ այդ մոտեցմանը։ Մեր մտորումների և գործողությունների առանցքը լինելու է մեր իրավունքների վերականգնումն ու մեր ժողովրդի անվտանգ վերադարձը Արցախ՝ այլևս երբեք թույլ չտալու համար աղետի կրկնությունը»,- ասաց նա։
Դանիելյանը նշեց, որ այս լսումներով մեկնարկում են պայքարի նոր փուլը։ «Այսօր էլ պատրաստ ենք խաղաղ բանակցություններով լուծել խնդիրները՝ միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա»,-ասաց նա։

We are entering a new phase of the struggle and stand ready for peaceful negotiations: Ashot Danielyan
10/12/2025 13:43
The forcible occupation of the territory of the Republic of Artsakh by Azerbaijan does not in any way signify the end of Artsakh’s statehood, Acting President of the Republic of Artsakh Ashot Danielyan stated during hearings titled “Return to Artsakh: Challenges and Problems.”
“The struggle for our statehood and rights continues, and it reaffirms that there is no alternative to return,” Danielyan said.
He stressed that the Armenian authorities are attempting to consign Artsakh to oblivion, effectively giving a green light to Azerbaijan’s policies and depriving the Armenian side of engagement with the only international body mandated to address the conflict – the OSCE Minsk Group.
“Nevertheless, we will not forget Artsakh. We must counter this approach. The core of our efforts will remain the restoration of our rights and the safe return of our people, to ensure that such a catastrophe never happens again,” he emphasized.
Danielyan noted that the hearings mark the beginning of a new phase of the struggle. “Today, we are prepared to address the issues through peaceful negotiations, grounded in the norms of international law,” he said.