Եթե Սամվել Կարապետյանն օրվա իշխանությունների հետ բանակցելու բան ունենար, 177 օր կալանավորված չէր լինի. Վարդևանյան (Տեսանյութ)
Եթե Սամվել Կարապետյանն օրվա իշխանությունների հետ բանակցելու բան ունենար, պարզ է չէ՝ 177 օր կալանավորված չէր լինելու, լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀԷՑ-ի պատմությունները՝ «անհասկանալի վարչական վարույթով», տեղի չէին ունենա, եթե Կարապետյանը բանակցեր նրանց հետ։
«Սակայն, Սամվել Կարապետյանի հեղինակությունն ու անցած ճանապարհը նրա մասին է, որ թեկուզ 177 օր կալանավորված լինելով, փաստորեն, իր նկատմամբ վախերն այն աստիճանի են, որ 53 քննիչով չեն կարողանում մի գործ հանգուցալուծման բերել։
Նարեկ Կարապետյանը շատ հստակ անդրադարձել է դրան։ Եթե դուք ինձ հարցնեք, օրինակ՝ երբ անձի մոտ դրսևորվում է սուր շնչառական վարակի դրսևորումներ, ի՞նչ դեղորայք պետք է ընդունի։ Ես շատ հստակ, որպես բժիշկ, սկսեմ գնահատականներ տալ, որ ցանկալի է ընդունել այս կամ այն դեղահաբը։ Դուք իմ ասածները վերջնական ճշմարտություն կընդունե՞ք։ Եթե կընդունեք՝ ես շատ շնորհակալ կլինեմ, սակայն դա վատ է, քանի որ ես իրավաբան եմ, այլ ոչ թե՝ բժիշկ։ Հիմա նույն հաջողությամբ, երբ ոչ դատավորը, ոչ քննիչը, ոչ դատախազը, ոչ իրավաբանը սկսում են գնահատակն տալ, թե այս արարքը նման է փողերի լվացման, կամ ուրիշ բանի, պետք չի նշվածն ընդունել որպես վերջնական ճշմարտություն, այլ պետք է ընդունել որպես քաղաքական հայտարարություն՝ քաղաքական հետապնդման վերաբերյալ»,-հավելեց նա։

Если бы Самвелу Карапетяну было о чем договариваться с нынешними властями, он не находился бы под стражей уже 177 дней — Вардеванян
12/12/2025 14:50
Если бы Самвелу Карапетяну было о чем договариваться с нынешними властями, ясно, что он не находился бы под стражей уже 177 дней, — заявил адвокат Арам Вардеванян в беседе с журналистами.
По его словам, истории вокруг ЭСА и «непонятного административного производства» не имели бы места, если бы Карапетян вёл переговоры с властями
«Однако авторитет и пройденный путь Самвела Карапетяна таковы, что даже находясь под стражей 177 дней, к нему сохраняется такой страх, что 53 следователя не могут довести дело до конца.
Нарек Карпетян очень чётко на это указал. Если вы спросите меня, например, какое лекарство следует принимать при остром респираторном заболевании, я, как врач, дам свои рекомендации. Примете ли вы их как окончательную истину? Если да — буду благодарен, но это неправильно, потому что я юрист, а не врач. Так же и здесь: когда ни судья, ни следователь, ни прокурор, ни юрист не дают окончательной оценки, например, что это деяние похоже на отмывание денег или что-то иное, этого не следует воспринимать как окончательную истину. Это следует рассматривать как политическое заявление о политическом преследовании», — добавил он.