Մհեր Գրիգորյանը հաստատել է՝ Ադրբեջանի փոխավարչապետի հետ քննարկել են Ադրբեջանից Հայաստան նավթի ու նավթամթերքի արտահանման հարցը
Փոխավարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հաստատում է՝ օրերս Գաբալայում Ադրբեջանի փոխավարչապետ Շահին Մուստաֆաևի հետ քննարկել են Ադրբեջանից Հայաստան նավթի ու նավթամթերքի արտահանման հարցը:
«Ազատության» հարցմանն ի պատասխան, թե արդյո՞ք Երևանն ու Բաքուն արդեն պայմանավորվել են Ադրբեջանից վառելիքի ներկրման շուրջ, փոխվարչապետն այսօր պատասխանել է. «Այո, քննարկումներ եղել են, համագործակցության հնարավորություններ կան»:
«Ազատությունը» նաև հարցրել էր փոխվարչապետին, թե ադրբեջանական վառելիքի ներկրման ի՞նչ ծավալների մասին է խոսքը, հայաստանյան ո՞ր ընկերություններն են մտադիր Ադրբեջանից նավթ գնել և ի՞նչ գնի շրջանակում է Ադրբեջանը պատրաստ նավթ ու նավթամթերք վաճառել Հայաստանին և արդյո՞ք այն մրցունակ կլինի Ռուսաստանից ներկրվող վառելիք նկատմամբ: Այս հարցերին ի պատասխան Մհեր Գրիգորյանը նշել է.
«Վառելիքի հետ կապված հետագա ընթացքն արդեն մասնավոր արտահանողների և ներկրողների համագործակցության տիրույթում է, իսկ հնարավոր գործարքների պայմանները լինելու են շուկայական»,- պատասխանել է փոխվարչապետը:

Mher Grigoryan confirms discussion on possible oil and fuel imports from Azerbaijan
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan has confirmed that the issue of exporting oil and oil products from Azerbaijan to Armenia was discussed during his recent meeting in Gabala with Azerbaijani Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev.
Responding to a question from RFE/RL about whether Yerevan and Baku have already reached an agreement on fuel imports, Grigoryan stated: “Yes, there have been discussions; there are opportunities for cooperation.”
RFE/RL also inquired about the potential import volumes, which Armenian companies may be involved, the price at which Azerbaijan is prepared to supply oil and oil products, and whether Azerbaijani fuel would be competitive compared to imports from Russia. In response, Grigoryan noted:
“The further course of action regarding fuel lies within the framework of cooperation between private exporters and importers, and any potential transactions will be conducted on a market basis,” the Deputy Prime Minister said.