Դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը երկու ամսով երկարաձգել է Մկրտիչ Սրբազանի կալանքի ժամկետը
Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է, այս մասին Aysor.am-ին հայտնեց Սրբազանի փաստաբան Ռոման Ահարոնյանը։
Սրբազան Հոր կալանքը երու ամսով երկարաձգելու որոշումը կայացրել է դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը։ Փաստաբանը որոշումը ստանալուն պես այն կբողոքարկի։
Փաստաբանից հետաքրքրվեցինք՝ ինչպե՞ս է Սրբազանն այս ամենին վերաբերվում՝ Ահարոնյանն արձագանքեց. «Մկրտիչ Սրբազանն արժանապատիվ մարդ է ու հոգևորական, շատ ամուր է, ուղղակի իրավական գործընթացներն են իրավունքից դուրս»։
Մկրտիչ Սրբազանը կալանքի տակ է հոկետմբերի 16-ից։ Սրբազան Հայրը մեղադրվում է երկու հոդվածներով՝ ընտրական իրավունքին խոչընդոտելը՝ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները օգտագործելով, և հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելը՝ կրկին լիազորությունները օգտագործելով: Սրբազանն այս մեղադրանքները չի ընդունում։

Судья Карен Фархоян продлил на 2 месяца арест главы Арагацотнской епархии епископу Мкртичу Прошяну
Срок содержания под стражей главы Арагацотнской епархии Армянской Апостольской Церкви епископа Мкртича Прошяна продлен на 2 месяца, сообщил Aysor.am адвокат священнослужителя Роман Агаронян.
Решение о продлении ареста ещё на два месяца принял судья Карен Фархоян. По словам адвоката, сразу после получения судебного акта оно будет обжаловано.
Отвечая на вопрос о реакции священнослужителя на происходящее, Агаронян отметил: «Епископ Мкртич — достойный человек и духовное лицо, он очень стойкий. Проблема в том, что сами юридические процессы выходят за рамки закона».
Епископ Мкртич Прошян находится под арестом с 16 октября. Ему предъявлены обвинения по двум статьям: воспрепятствование осуществлению избирательного права с использованием властных или служебных полномочий, а также принуждение к участию в собраниях — также с использованием полномочий. Священнослужитель предъявленные обвинения не признаёт.