Ի վերջո, Նիկոլ Փաշինյանն ասե՞լ է, որ պատրաստ է հանդիպել Վեհափառ Հայրապետի հետ
Վերջին օրերին եկեղեցու դեմ պայքարում Նիկոլ Փաշինյանին միացած Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը հայտարարել է, թե վարչապետը պատրաստ է հանդիպել Ամենայն հայոց կաթողիկոսին։
Նա ասել էր, թե վարչապետն ինքն է եպիսկոպոսների հետ հանդիպման ժամանակ ասել, որ պատրաստ է հանդիպել:
«Վարչապետը պատրաստ է Վեհափառին հանդիպել, քննարկել նրա հանգստի և եկեղեցական բազում հարցեր»,- երեկ լրագրողների հետ զրույցում կրկին ասել էր նա։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանից հետաքրքրվեցինք՝ եթե հանդիպման առաջարկ լինի՝ Վեհափառ Հայրապետը պատրա՞ստ է հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանին։
«Այս պահին նման առաջարկ կամ նման հրավեր չկա, մնացածն՝ առանց մեկնաբանության»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Տեր Եսային։
Դեռ ուրբաթ օրվանից փորձում ենք վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանից ճշտել՝ իսկապե՞ս Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ պատրաստ է Վեհափառ Հայրապետին հանդիպել։
Մեր հեռախոսազանգերն ու նամակները, սակայն, անպատասխան էին մնացել։
Այսօր ևս փորձեցինք դիմել Փաշինյանի խոսնակին, նա ասաց, թե ավելի ուշ կարձագանքի, իսկ ավելի ուշ բոլոր նամակներն ու հեռախոսազանգերը կրկին մնացին անպատասխան։

Finally, did Nikol Pashinyan say he is ready to meet with His Holiness?
Archbishop Vazgen Mirzakhanyan, who has joined Nikol Pashinyan’s confrontation with the Church, announced that the Prime Minister is ready to meet with the Catholicos of All Armenians.
According to the archbishop, the Prime Minister stated this during a meeting with bishops.
Mirzakhanyan reiterated this claim in a conversation with journalists yesterday, saying that the Prime Minister is prepared to meet with His Holiness to discuss a number of issues related to the Church.
Aysor.am contacted Father Yesayi Artenyan, Director of the Information System of the Mother See of Holy Etchmiadzin, to clarify whether any such proposal had been received and whether His Holiness is prepared for a meeting with Nikol Pashinyan.
“At this time, there is no such proposal or invitation. The rest is without comment,” Father Yesayi told Aysor.am.
Since Friday, Aysor.am has also attempted to clarify with the Prime Minister’s press secretary, Nazeli Baghdasaryan, whether Nikol Pashinyan indeed expressed readiness to meet with His Holiness. However, phone calls and written inquiries have gone unanswered.
Today, further attempts were made to contact the Prime Minister’s spokesperson. She stated that a response would be provided later, but subsequent calls and messages once again remained unanswered.