Ի վերջո, Նիկոլ Փաշինյանն ասե՞լ է, որ պատրաստ է հանդիպել Վեհափառ Հայրապետի հետ
Վերջին օրերին եկեղեցու դեմ պայքարում Նիկոլ Փաշինյանին միացած Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը հայտարարել է, թե վարչապետը պատրաստ է հանդիպել Ամենայն հայոց կաթողիկոսին։
Նա ասել էր, թե վարչապետն ինքն է եպիսկոպոսների հետ հանդիպման ժամանակ ասել, որ պատրաստ է հանդիպել:
«Վարչապետը պատրաստ է Վեհափառին հանդիպել, քննարկել նրա հանգստի և եկեղեցական բազում հարցեր»,- երեկ լրագրողների հետ զրույցում կրկին ասել էր նա։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանից հետաքրքրվեցինք՝ եթե հանդիպման առաջարկ լինի՝ Վեհափառ Հայրապետը պատրա՞ստ է հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանին։
«Այս պահին նման առաջարկ կամ նման հրավեր չկա, մնացածն՝ առանց մեկնաբանության»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Տեր Եսային։
Դեռ ուրբաթ օրվանից փորձում ենք վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանից ճշտել՝ իսկապե՞ս Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ պատրաստ է Վեհափառ Հայրապետին հանդիպել։
Մեր հեռախոսազանգերն ու նամակները, սակայն, անպատասխան էին մնացել։
Այսօր ևս փորձեցինք դիմել Փաշինյանի խոսնակին, նա ասաց, թե ավելի ուշ կարձագանքի, իսկ ավելի ուշ բոլոր նամակներն ու հեռախոսազանգերը կրկին մնացին անպատասխան։

Наконец, сказал ли Никол Пашинян, что готов встретиться с Верховным Патриархом?
В последние дни архиепископ Вазген Мирзаханян, присоединившийся к кампании Никола Пашиняна против Церкви, заявил, что премьер-министр готов встретиться с Католикосом всех армян.
Он сообщил, что премьер-министр сам сказал об этом во время встречи с епископами:
«Премьер готов встретиться с Верховным Патриархом, обсудить его отдых и множество церковных вопросов», — заявил он вчера журналистам.
Мы обратились к директору информационной службы Первопрестольного Святого Эчмиадзина, отцу Есаи Артеняну, чтобы узнать, готов ли Верховный Патриарх встретиться с Николом Пашиняном, если поступит такое предложение.
«На данный момент такого предложения или приглашения нет, остальное — без комментариев», — сказал отец Есаи в беседе с Aysor.am.
С пятницы мы пытаемся уточнить у пресс-секретаря премьер-министра Назели Багдасарян, действительно ли Никол Пашинян заявил о готовности встретиться с Верховным Патриархом.
Однако наши звонки и письма остаются без ответа.
Сегодня мы снова обратились к пресс-секретарю, которая сообщила, что ответит позже, но впоследствии все письма и звонки снова остались без ответа.