Եթե գործակալ լինելը կոմպրոմատ է, ապա ՀՀ բարձրագույն իշխանությունում ի՞նչ գործ ունի գործակալ եղած անձը. Վանեցյան
19/12/2025 11:52
«Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը 24News-ի «Հետագիծ Նարեկ Գալստյանի հետ» հաղորդման ժամանակ անդրադարձավ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե «Եզրաս Սրբազանը ԿԳԲ-ի գործակալ է, դրանից մեծ կոմպրոմա՞տ»։
«Առանց անուն տալու, որովհետև դա մասնագիտական էթիկայից դուրս է, բայց եթե դա կոմպրոմատ է, Նիկոլ Փաշինյանի կողքին կանգնած մարդ կա, որն ինքն է ասել, ընդունել ու բացահայտել, որ ինքը եղել է անվտանգության մարմինների գործակալը»,- ասաց նա։
Հարցին՝ խոսքն Արարատ Միրզոյանի մասի՞ն է՝ Վանեցյանը շարունակեց․ «Եթե դա կոմպրոմատ է, ի՞նչ գործ ունի այդ մարդը ՀՀ բարձրագույն իշխանության մեջ»։
Ի պատասխան դիտարկմանը, որ եթե խոսքն Արարատ Միրզոյանի մասին է, ապա նա եղել է ՀՀ ԱԱԾ գործակալ, իսկ Եզրաս Սրբազանը՝ ԿԳԲ-ի գործակալ, Արթուր Վանեցյանն արձագանքեց, որ այդ ամենի ապացույցները ներկայացված չեն․ «Վաղը ձեզ կամ ինձ էլ կարող են մեղադրել Մոզամբիկի հատուկ ծառայության մեջ լինելու համար»։
Նա շեշտեց, որ 1991-ից հետո ԿԳԲ-ն այլևս գոյություն չունի. «Եթե իրավահաջորդից կան տվյալներ, որ որևէ մեկը համագործակցում է օտարերկրյա հատուկ ծառայության հետ, անկախ նրանից՝ որ երկրի մասին է խոսքը, այդ մարդուն պետք է ձերբակալել, քննություն անցկացնել։ Եթե նման տվյալներ չկան, ապա դրանք մերկապարանոց հայտարարություններ են։ Ղեկավարը պետք է հասկանա, որ ինքն այլևս դեղին մամուլի ներկայացուցիչ չէ»։
Ըստ Արթուր Վանեցյանի՝ Փաշինյանի քայլերը միտված են մեկ բանի՝ նա մշտապես պետք է զբաղեցնի ժողովրդին։

If being an agent is compromising, what place does an agent have in Armenia’s highest power? Vanetsyan
Artur Vanetsyan, leader of the Homeland Party and former director of the National Security Service, commented on Prime Minister Nikol Pashinyan’s statement that “Bishop Yezras is a KGB agent – isn’t that a bigger compromising fact?”
Speaking at a 24News’ program, Vanetsyan stated that he would refrain from naming individuals due to professional ethics, but noted that if being an agent is considered compromising evidence, then there is a person standing next to Nikol Pashinyan who has publicly admitted to having been an agent of the security services. When asked whether he was referring to Ararat Mirzoyan, Vanetsyan responded: “If this is compromising material, what business does that person have in the highest echelons of power of the Republic of Armenia?”
Responding to the remark that Ararat Mirzoyan was allegedly an agent of the National Security Service of the Republic of Armenia, whereas Bishop Yezras was an agent of the KGB, Vanetsyan said that no evidence has been presented to support such claims. “Tomorrow they might accuse you or me of working for the special services of Mozambique,” he said.
He emphasized that the KGB ceased to exist after 1991, adding that if there is information from a successor agency indicating that someone is cooperating with a foreign intelligence service – regardless of the country – that person should be detained and investigated. “If there is no such information, then these are merely baseless statements. A leader should understand that he is no longer a representative of the yellow press,” Vanetsyan stressed.
According to Vanetsyan, Pashinyan’s actions are aimed at one objective: keeping the public in a constant state of distraction.