Եթե գործակալ լինելը կոմպրոմատ է, ապա ՀՀ բարձրագույն իշխանությունում ի՞նչ գործ ունի գործակալ եղած անձը. Վանեցյան
19/12/2025 11:52
«Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը 24News-ի «Հետագիծ Նարեկ Գալստյանի հետ» հաղորդման ժամանակ անդրադարձավ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե «Եզրաս Սրբազանը ԿԳԲ-ի գործակալ է, դրանից մեծ կոմպրոմա՞տ»։
«Առանց անուն տալու, որովհետև դա մասնագիտական էթիկայից դուրս է, բայց եթե դա կոմպրոմատ է, Նիկոլ Փաշինյանի կողքին կանգնած մարդ կա, որն ինքն է ասել, ընդունել ու բացահայտել, որ ինքը եղել է անվտանգության մարմինների գործակալը»,- ասաց նա։
Հարցին՝ խոսքն Արարատ Միրզոյանի մասի՞ն է՝ Վանեցյանը շարունակեց․ «Եթե դա կոմպրոմատ է, ի՞նչ գործ ունի այդ մարդը ՀՀ բարձրագույն իշխանության մեջ»։
Ի պատասխան դիտարկմանը, որ եթե խոսքն Արարատ Միրզոյանի մասին է, ապա նա եղել է ՀՀ ԱԱԾ գործակալ, իսկ Եզրաս Սրբազանը՝ ԿԳԲ-ի գործակալ, Արթուր Վանեցյանն արձագանքեց, որ այդ ամենի ապացույցները ներկայացված չեն․ «Վաղը ձեզ կամ ինձ էլ կարող են մեղադրել Մոզամբիկի հատուկ ծառայության մեջ լինելու համար»։
Նա շեշտեց, որ 1991-ից հետո ԿԳԲ-ն այլևս գոյություն չունի. «Եթե իրավահաջորդից կան տվյալներ, որ որևէ մեկը համագործակցում է օտարերկրյա հատուկ ծառայության հետ, անկախ նրանից՝ որ երկրի մասին է խոսքը, այդ մարդուն պետք է ձերբակալել, քննություն անցկացնել։ Եթե նման տվյալներ չկան, ապա դրանք մերկապարանոց հայտարարություններ են։ Ղեկավարը պետք է հասկանա, որ ինքն այլևս դեղին մամուլի ներկայացուցիչ չէ»։
Ըստ Արթուր Վանեցյանի՝ Փաշինյանի քայլերը միտված են մեկ բանի՝ նա մշտապես պետք է զբաղեցնի ժողովրդին։

Если быть агентом — это компромат, то что делает в высшей власти Армении человек, который был агентом? — Ванецян
19/12/2025 12:06
Лидер партии «Отечество», бывший директор Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян в эфире программы 24News «Траектория с Нареком Галстяном» прокомментировал заявление Никола Пашиняна о том, что «епископ Езрас — агент КГБ, разве это не самый большой компромат».
«Не называя имён, поскольку это выходит за рамки профессиональной этики, скажу: если это считается компроматом, то рядом с Николом Пашиняном есть человек, который сам говорил, признавал и публично заявлял, что был агентом органов безопасности», — отметил Ванецян.
Отвечая на вопрос, идёт ли речь об Арарате Мирзояне, Ванецян заявил: «Если это компромат, то что делает этот человек в высших эшелонах власти Республики Армения?».
В ответ на замечание о том, что если речь идёт об Арарате Мирзояне, то он был агентом СНБ Армении, тогда как епископ Езрас — агентом КГБ, Артур Ванецян подчеркнул, что никаких доказательств этому представлено не было. «Завтра точно так же могут обвинить вас или меня в сотрудничестве со спецслужбами Мозамбика», — сказал он.
Ванецян также подчеркнул, что после 1991 года КГБ больше не существует. «Если у правопреемника есть данные о том, что кто-то сотрудничает с иностранной спецслужбой — независимо от того, о какой стране идёт речь, — этого человека необходимо арестовать и провести расследование. Если же таких данных нет, то это голословные заявления. Руководитель государства должен понимать, что он больше не представитель жёлтой прессы», — заявил он.
По словам Артура Ванецяна, действия Пашиняна преследуют одну цель — постоянно отвлекать и занимать общество.