Տխուր է ընդդիմության վիճակը, բայց անհույս չէ, իշխանափոխություն հնարավոր է, եթե ընդդիմությունն իր վերջնանպատակում ազնիվ լինի. Վանեցյան
Տխուր է հավաքական ընդդիմության վիճակը, բայց դա չի նշանակում, որ անհույս է. 24News-ի «Հետագիծ Նարեկ Գալստյանի հետ» հաղորդման ժամանակ այս մասին հայտարարել է «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Ճիշտ դիրքավորման, ճիշտ աշխատանքի, միավորումների ձևավորման դեպքում, վստահ եմ, որ հնարավոր է հասնել իշխանափոխության։ Իհարկե, Նիկոլ Փաշինյանն անելու է ամեն ինչ, որ նման միավորումներ չլինեն, ճիշտ աշխատանք չլինի, բայց դա էլ նրա գործն է»,- ասաց նա։
Ըստ Արթուր Վանեցյանի՝ Փաշինյանն իր գործը «5 գումարած» է անում. «Սրբություններ չունենալով, անձնական դաշտ մտնելով, որն ինձ համար անընդունելի է, ինքն ամեն ինչ անում է, կռվացնում է ընդդիմադիրներին տարբեր ձևերով»։
ԱԱԾ նախկին տնօրենի խոսքով՝ ցավոք, այսօր քաղաքական օրակարգը թելադրվում է Փաշինյանի կողմից. «Այսօր ասում է՝ գնում ենք եկեղեցի, բոլորս վազում ենք եկեղեցին պաշտպանելու, վաղը կասի՝ գնալու ենք Մատենադարանը գրավենք, վազելու ենք պաշտպանելու։ Արդյունքում ունենալու ենք վիճակ, որ Փաշինյանը կարողանալու է իր հարցերը լուծել։ Նա աշխատում է իր էլեկտորատը պահելու վրա»։
Ըստ Արթուր Վանեցյանի՝ իրական ընդդիմադիրները չեն կարող ունենալ անհաղթահարելի տարաձայնություններ, եթե հարցը վերաբերում է վերջնանպատակին, և եթե բոլորը ազնիվ են վերջնանպատակի հետ կապված․
«Ինձ համար վերջնանպատակն այս իշխանություններից ազատվելն է, անկախ նրանից, վարչապետը կլինեմ ես, դուք, թե ով։ Իմ նպատակն ԱԺ-ում հայտնվելը չէ, ֆրակցիա ունենալը չէ, այս իշխանություններից ազատվելն է, և ես խնդրում եմ բոլորին՝ ազնիվ լինեն իրենք իրենց հետ՝ արդյոք այդ նպատակի համա՞ր են պայքարում, թե՞ քաղաքական ներկապնակի մեջ մնալու համար»։

Положение оппозиции печальное, но не безнадежное, смена власти возможна, если оппозиция будет честна в своей конечной цели — Ванецян
Положение коллективной оппозиции вызывает сожаление, однако это не означает безнадёжности. Об этом заявил председатель партии «Отечество», бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян в эфире программы 24News «Траектория с Нареком Галстяном».
«При правильном позиционировании, правильной работе и формировании объединений, я уверен, можно добиться смены власти. Разумеется, Никол Пашинян будет делать всё, чтобы такие объединения не состоялись и чтобы не велась правильная работа, но это уже его дело», — отметил он.
По словам Ванецяна, Пашинян свою работу выполняет «на твёрдую пятёрку»: «Не имея никаких святынь, вторгаясь в личное пространство — что для меня неприемлемо, — он делает всё, чтобы разными способами сталкивать между собой оппозиционеров».
Бывший глава СНБ также отметил, что сегодня политическую повестку диктует Пашинян: «Сегодня он говорит — идём в церковь, и мы все бежим защищать церковь; завтра скажет — пойдём захватывать Матенадаран, и мы побежим его защищать. В результате складывается ситуация, при которой Пашинян может решать свои задачи. Он работает над сохранением своего электората».
По мнению Артура Ванецяна, у подлинной оппозиции не может быть непреодолимых разногласий, если речь идёт о конечной цели и если все честны по отношению к этой цели.
«Для меня конечная цель — избавиться от этой власти, независимо от того, буду ли премьер-министром я, вы или кто-то другой. Моя цель — не попасть в парламент и не иметь фракцию, моя цель — освобождение от этой власти. И я призываю всех быть честными с самими собой: они борются ради этой цели или лишь для того, чтобы остаться в политической палитре», — подчеркнул он.
Ванецян также отметил, что определённые представления есть, однако говорить о них пока не считает нужным.